Wiosna zaczyna się na niebiesko [ZDJĘCIA, VIDEO]

2021-04-13 16:35:25 (ost. akt: 2021-04-13 16:53:25)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Za zwiastuny wiosny uważamy przylot bocianów, jaskółek, kwitnienie przebiśniegów. Tak naprawdę jednak, prawdziwa wiosna zaczyna się, gdy na moczarach niektóre żaby przybierają niebieską barwę.
Żaba moczarowa należy do grupy żab brunatnych. Jedynie wiosną, najczęściej w kwietniu samce tego gatunku zmieniają barwę na niebieską. Tym bardziej intensywną im woda jest cieplejsza. Poza przybraniem niebieskiej barwy samce dają głośno znać o sobie i nad płytkimi akwenami słychać intensywne buczenie. To za sprawą powiększonych, na okres godowy, rezonatorów. Samce „zaopatrują się” też w dodatkowe fałdy skóry. Dzięki temu wszystkiemu mają być bardziej atrakcyjni dla samic.

Ta spektakularna zmiana godowa następuje, gdy woda w rozlewiskach ma temperaturę co najmniej 10 stopni Celsjusza. Konieczne do tego są ciepłe wiosenne dni.

Fot. Andrzej Grabowski

Gody żab moczarowych właśnie trwają więc na mokradłach leśnych, rozlewiskach utworzonych przez bobry, ale też rozlewiskach na polach i łąkach jeszcze można zobaczyć niebieskie żaby. Często w uścisku godowym, gdy samiec trzyma pod sobą samicę, aby nie przegapić momentu składania przez nią jaj. Gdy ta składa jaja samiec dostarcza na nie swój materiał genetyczny.

Żeby zobaczyć niebieskie żaby trzeba wybrać się na spacer właśnie teraz. Za kilka dni samce powrócą do swej zwykłej brunatnej barwy i tylko znawcy tematu będą mogli odróżnić żabę moczarową od żaby trawnej.

Fot. Andrzej Grabowski

Do rozlewiska trzeba podchodzić powoli i ostrożnie, bo mimo miłosnych uścisków niebiescy książęta pozostają czujni i gdy zauważą ruch na brzegu nurkują w zarośla. Jeśli tak się zdarzy trzeba będzie poczekać 5-10 minut we względnym bezruchu, a znów się pojawią.

Żaba moczarowa jest gatunkiem podlegającym ścisłej ochronie gatunkowej.

Andrzej Grabowski


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD