Dzięki UWM ma się zwiększyć liczba punktów szczepień

2021-04-13 06:59:45 (ost. akt: 2021-04-13 07:20:58)

Autor zdjęcia: UWM/ Janusz Pająk

Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie trwa ważne szkolenie. Dzięki niemu 157 osób ma zyskać prawo do szczepienia pacjentów przeciw koronawirusowi. To sposób na zwiększenie liczby punktów szczepień, a więc także na skuteczniejszą walkę z pandemią.
W Centrum Symulacji Medycznych UWM szkolą się pracownicy placówek medycznych z całego województwa warmińsko-mazurskiego i z kilku miejscowości w województwach ościennych. To chętni, którzy zgłosili do swych izb zawodowych chęć włączenia się w walkę z pandemią. Do CSM UWM po wstępnej weryfikacji skierowało ich Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. To uczelnia medyczna w Warszawie prowadząca studia specjalizacyjne dla lekarzy, dentystów, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów, fizjoterapeutów zapewniająca możliwość kształcenia ustawicznego oraz prowadząca studia doktoranckie. Szkolenie do szczepień przeciwcovidowych prowadzą pracownicy Szkoły Zdrowia Publicznego UWM.

- Szkolenie składa się z 3 części. Część pierwsza to wykłady online, które osoby zakwalifikowane na kursy odbyły w domach. Części 2. i 3. odbywają się w naszym centrum symulacji. Najpierw uczestnicy kursu przechodzą 90-minutowe szkolenie praktyczne z udzielania pomocy osobom, które doznały powikłań poszczepiennych. Potem mają trwające również 90 minut ćwiczenia w wykonywaniu iniekcji. Każdy uczestnik kursu wykona ich 20 pod okiem doświadczonych pielęgniarek zabiegowych. Część teoretyczna kończy się testem sprawdzającym nabytą wiedzę, część praktyczna - egzaminem. Po tym kursie każdy jego uczestnik otrzyma certyfikat Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, który da mu prawo do szczepienia przeciw SARS-CoV 2 – objaśnia dr hab. n. med. Jadwiga Snarska, prof. UWM, dyrektorka Szkoły Zdrowia Publicznego UWM.

Fot. UWM/ Janusz Pająk


Osoby, które otrzymają certyfikaty będą mogły włączyć się do Narodowego Programu Szczepień i dzięki nim liczba punktów szczepień zwiększy się. Kurs dla uczestników jest bezpłatny. W zasadzie wiedza i umiejętności, które na nim poznają nie są dla nich niczym nowym, bo wszyscy są magistrami i podobne ćwiczenia mieli na studiach wyższych. Szkolenia odbywają się w różnych terminach w grupach 22-osobowych z zachowaniem reżimu sanitarnego. Potrwają do końca kwietnia.

Źródło: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski / lek

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresci