Jeden punkt masowych szczepień to co tydzień 3500 zaszczepionych

2021-04-12 13:55:06 (ost. akt: 2021-04-12 18:42:16)

Autor zdjęcia: freepik

Szczepienia w Polsce nabierają tempa. W województwie warmińsko-mazurskim ma powstać 40 punktów masowych szczepień, z czego 4 planowane są w Olsztynie. Dwa pierwsze mają być otwarte w najbliższym czasie.
Jak mówi Ewa Kaliszuk, wiceprezydent Olsztyna, dwa punkty masowych szczepień powstaną w centrum miasta. Na razie jednak lokalizacje nie zostały ujawnione. Wiadomo jedynie, że oba punkty są blisko siebie. Urząd Miasta poda dokładne informacje w ciągu tygodnia, kiedy zakończone zostaną rozmowy z NFZ.

— Na ten moment, jeśli chodzi o masowe punkty szczepień, to planujemy zorganizować dwa. Docelowo być może będą cztery, ale na razie nie ma wytycznych, żeby te punkty utworzyć. Nie wykluczamy otwarcia kolejnych — mówi Ewa Kaliszuk.

Punkty masowych szczepień muszą być przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, szczególnie tych z ograniczoną sprawnością ruchową. Ewa Kaliszuk zaznacza również, że oba miejsca będą blisko przystanków autobusowych.

Wiceprezydent Kaliszuk dodaje, że liczba osób szczepionych w tych punktach może się zmieniać, bo w razie zwiększonego zapotrzebowania zostaną one rozbudowane.

Założenie jest takie, że każdy z punktów masowych szczepień miałby szczepić blisko 3500 osób tygodniowo. Jeśli byłaby konieczność zwiększenia tej liczby, to nie będziemy od razu otwierać nowych punktów, tylko rozbudowywać już istniejące — precyzuje Ewa Kaliszuk.
kg

A jak to wygląda w innych miastach w regionie?

Elbląg


Do 8 kwietnia 2021 roku w Elblągu wykonano ponad 25 tysięcy szczepień, w tym drugą dawką 7,3 tysiąca, co daje ponad 20 proc. dorosłej populacji miasta. Już wkrótce ma ruszyć masowy punkt szczepień w hali przy al. Grunwaldzkiej.
Chcemy jak najszybciej zaszczepić jak największą ilość elblążan — mówił Witold Wróblewski, prezydent miasta. — Dlatego też zrobiliśmy wszystko, żeby móc 19 kwietnia uruchomić w naszym mieście masowy punkt szczepień.
W tej chwili w Elblągu jest 18 punktów szczepień w punktach Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Działają one od początku roku. — Jako samorząd udostępniliśmy szpitalowi bursę przy ulicy Komeńskiego — mówił prezydent miasta. — Tam w czterech punktach odbywają się szczepienia. Jest tam możliwość przeprowadzenia około dwóch tysięcy szczepień tygodniowo. Oczywiście ich liczba jest uzależniona od liczby dawek, którą otrzymujemy oraz od liczby osób, które chcą się zaszczepić.
Nadal działa transport dla osób, które mają problem z dotarciem do punktów szczepień. Do tej pory zgłosiło się 71 mieszkańców, miasto 6 transportów. — Prowadzimy też pomoc osobom starszym, które potrzebują wsparcia przy robieniu codziennych zakupów. Na nasze zlecenie zajmuje się tym Regionalne Centrum Wolontariatu. Do tej pory z tej pomocy skorzystało 44 seniorów — dodał Michał Missan, wiceprezydent Elbląga.
k

Ełk


W powiecie ełckim pierwszą dawką zaszczepiło się ponad 18,5 tys. osób. Drugą dawką — nieco ponad 4,2 tys.
Ponad pół tysiąca szczepień wykonano w niedzielę w Ełku — tak wynika z danych publikowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Łącznie do tej pory w Ełku udało się zaszczepić 18 589 osób. Daje to jeden z najlepszych wyników w regionie. Drugą dawką zaszczepiono dotychczas 4 209 osób.
Jak usłyszeliśmy w ełckich przychodniach, chętnych do szczepień nie brakuje. Wizyty pacjentów umawiane są na konkretne godziny.
Szczepiłam się w szpitalu na osiedlu Jeziorna. Chwilę musiałam poczekać w kolejce, potem krótka wizyta u lekarza i zastrzyk. Musiałam jeszcze, ta na wszelki wypadek, zaczekać z 15 minut po szczepieniu i po wszystkim. Drugą dawkę mam dostać w czerwcu — mówi pani Marianna. — Po szczepionce czułam się bardzo dobrze. Następnego dnia jedynie bolała mnie trochę ręka w miejscu, gdzie była podawana szczepionka i to wszystko.
Ełczanie mogą się szczepić w dwóch szpitalach oraz kilku przychodniach: przy ulicach Kościuszki, Bahrkego, Grodzieńskiej, Tuwima i Jana Pawła II. W szpitalu Pro-Medica funkcjonuje Punkt Szczepień Węzłowo-Populacyjny, który w kwietniu planuje szczepienia około 1500 osób tygodniowo.
W Ełku zaplanowano uruchomienie dwóch punktów szczepień masowych. Jeden będzie zlokalizowany w szpitalu Pro-Medica na osiedlu Jeziorna, drugi w Zespole Szkół nr 6 przy ulicy Kajki 4. Szczepienia w punktach będzie realizował personel medyczny szpitala Pro-Medica.
Uruchomienie punktów planowane jest od 5 maja. Ostateczny termin otwarcia punktów zależy od dostarczenia szczepionek. Szczegółowe zasady funkcjonowania nowych punktów są w trakcie ustaleń z podmiotem realizującym szczepienia.
tom

Iława


Obecnie w Iławie można się zaszczepić w czterech punktach. To: Szpital Powiatowy, przychodnia "Rodzina" oraz dwa punkty tymczasowe, obsługiwane przez przychodnię KEMED: w hali sportowo-widowiskowej oraz w Centrum Aktywności Lokalnej. Wielu iławian wybiera jednak okoliczne miejscowości, na przykład Lubawę (2 miejsca) lub punkty szczepień położone na terenie gminy Iława: w Rudzienicach lub Ząbrowie.
Dotąd w powiecie iławskim zaszczepiono 11 608 osób. Druga dawką — 2801.
Urząd Miasta chce współpracować z przychodniami udostępniając miejsca na tymczasowe punkty szczepień.
ek-p

Nidzica


W powiecie nidzickim Do tej pory zaszczepiono łącznie: pierwszą dawką — 523 osoby i drugą dawką — 157 osób.
W styczniu — 30 osób tylko I dawką, w lutym — pierwszą dawką 95 i II dawką 52 osoby, w marcu — I dawką 296 i II — 71, w kwietniu I dawką — 102 osoby, II dawką — 34 osoby.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. j. #3064313 13 kwi 2021 08:09

  Czegoś nie rozumiem... Dotąd były przydziały szczepionki w ilości 30 sztuk na tydzień na punkt szczepień a teraz tworzy się bez opamiętania nowe punkty? A nie prościej i taniej zwiększyć "przydział" szczepionek na punkt?

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Ewa Nowak #3064310 13 kwi 2021 08:05

  W Olsztynie najpierw pomyśleć trzeba o tramwajach i Uranii. W Elblągu, Ełku już działają dodatkowe punkty szczepień. Olsztyński prezydent myśli.....

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

  Unia Europejska

  VISA MASTER CARD