Porozmawiajmy o pieniądzach i polityce

2021-04-22 17:20:00 (ost. akt: 2021-04-22 17:24:57)

Autor zdjęcia: Fot. Beata Zaborowska

To, jak są dzielone środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, budzi wielkie emocje. Jedni samorządowcy twierdzą, że rząd dzieli pieniądze “po uważaniu”, stosując klucz polityczny. Drudzy, że dzieli je po prostu sprawiedliwie.
Fundusz powstał by wspomagać prospołeczne inwestycje samorządowe w całej Polsce Wsparcie pochodzi z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. O ocenę Funduszu Inwestycji Lokalnych pytamy naszych samorządowców.

Wypowiedzi publikujemy jednocześnie w naszych tygodnikach: Gońcu Bartoszyckim, IKAT Gazecie Braniewskiej, Gazecie Lidzbarskiej, Gazecie Ostródzkiej, Gazecie Morąskiej, Głosie Lubawskim, Gazecie Nowomiejskiej i Gazecie Działdowskiej.

Igor Hrywna, redaktor naczelny Gazety Olsztyńskiej


Magdalena Beata Dalman
burmistrz Tolkmicka
Magdalena Beata Dalman
— Trudno odnieść mi się do tego, w jaki sposób środki zostały przyznane. Sama nie należę do żadnej partii politycznej. Tolkmicko złożyło trzy projekty i na dwa z nich udało nam się pozyskać środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W poprzednim rozdaniu dofinansowanie otrzymał między innymi powiat elbląski, więc trudno mi dostrzec jakikolwiek klucz polityczny, którym kierowano się w ich przyznaniu.
Gmina Tolkmicko otrzymała milion złotych na budowę remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Pogrodziu wraz z zagospodarowaniem terenu.
Pozytywnie rozpatrzono również projekt rozbudowy i przebudowy świetlicy wiejskiej w Łęczu na Centrum Aktywności Lokalnej i zakup wyposażenia do nowych pracowni. Mieliśmy na to zadanie środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a teraz przyznano nam fundusze na wkład własny w wysokości 550 tysięcy złotych.
Jesteśmy już w trakcie przygotowań i niebawem ogłosimy przetargi, by wyłonić wykonawców.
Warto dodać, że w pierwszym rozdaniu otrzymaliśmy blisko 2400 000 zł na przebudowę budynku byłego przedszkola na potrzeby ośrodka zdrowia oraz Centrum Aktywności Międzypokoleniowej. Wszystkie projekty są dobrze przygotowane oraz mają istotny wymiar społeczny, jesteśmy wdzięczni, że zostało to dostrzeżone i pozytywnie ocenione. Rządowa pomoc umożliwi realizację tych ważnych dla mieszkańców gminy inicjatyw.


Miron Sycz
wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego
Miron Sycz (nauczyciel) - kandydat do Sejmu w okręgu nr 34, numer na liście 16
Lista numer 5 - KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI
członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej - E

— Obawiam się, że niestety niewiele merytorycznych względów zostało wziętych pod uwagę podczas rozdania tych środków.
W mojej ocenie województwo warmińsko-mazurskie jest poważnie pomijane, również, jeśli chodzi o Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych. Takim ewidentnym tego przykładem są duże, istotne dla nas miasta, takie jak Olsztyn, czy Elbląg.
Zostaliśmy również poważnie pominięci w rozdziale środków w ramach RPO, bo jednak o pół miliarda mniej w nowej perspektywie to jest bardzo poważny problem naszego województwa. Nam tych środków po prostu trzeba.
Podobnie z RFIL. Nie dość, że jesteśmy ograniczeni prawie 200-kilometrową ścianą w postaci prawie nieczynnej granicy, to jeszcze te inicjatywy lokalne są w bardzo poważnym stopniu niedoinwestowane. To poważny problem dla całego regionu.
W takich sytuacjach klucz polityczny, a nawet partyjny, nie powinien działać, tym bardziej że mamy przecież w regionie również polityków Zjednoczonej Prawicy.
Traktowanie Warmii i Mazur w ten sposób jest dalece nie w porządku.
Samorząd województwa również wystąpił o środki na inwestycje. Szczególnie zależało nam na modernizacji szpitalnego oddziału ratunkowego w Olsztynie. Zaproponowaliśmy 36 milionów, a otrzymaliśmy 2 miliony 200 tysięcy, a to znaczy, że my nic za to nie możemy zrobić.
To dla nas bardzo poważny kłopot. Niestety — dostrzegamy to niedostrzeganie regionu.


Krzysztof Pietrzykowski
burmistrz Susza
Krzysztof Pietrzykowski

— Podział środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych spowodował, że samorządowcy tracą wiarę i zaufanie w sprawiedliwe dzielenie pieniędzy przez rząd RP.
Gmina Susz także nie otrzymała środków z tego funduszu, choć złożyliśmy kilka wniosków.
Powiem jednak szczerze, że od początku nie wierzyłem w przyznanie nam tych pieniędzy. Złożyliśmy odpowiednie dokumenty, jednak bez większej wiary, że pozyskamy dzięki temu środki.
Od początku trwania RzFIL panował duży chaos informacyjny, nie wiadomo do końca było, na co dokładnie można było pozyskać dofinansowanie.
Moim zdaniem opozycja powinna się bardziej zjednoczyć i walczyć o sprawiedliwy podział rządowych środków.
Powstaje także pytanie, jakim kluczem i czy znowu w sposób budzący mieszane uczucia rozdysponowane zostaną środki unijne na rok 2021 i lata następne?
Powtórzę: straciłem wiarę i zaufanie w sprawiedliwe obdzielanie środkami finansowymi przez rząd lokalnych samorządów.


Grażyna Kluge
wiceprzewodnicząca sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego
Grażyna Kluge, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego

— Muszę przyznać, że wiele samorządów zostało z tego funduszu niestety wykluczonych. Mimo, że złożonych projektów było bardzo wiele, to nie otrzymali oni na nie żadnych pieniędzy. Gdyby spojrzeć na mapę Polski, to uważam, że środki zostały podzielone dość politycznie. Większe miasta, takie jak Sopot, Gdańsk, Wrocław czy Olsztyn również nie otrzymały pieniędzy z tego funduszu. Według mnie rozdzielanie tych środków było mało transparentne, a przyznanie ich odbyło się bez określonych zasad, według których fundusz miałby funkcjonować. Nasuwa się tu wątpliwość, czy to nie jest podział polityczny, co byłoby niedobre. Stąd też teraz głosowanie w sejmie, które dotyczy Europejskiego Funduszu Odbudowy, gdzie opozycja żąda określonych zasad i przede wszystkim komitetu monitorującego, czyli ciała, które będzie kontrolowało, co się dzieje z rozdzielnictwem pieniędzy.
Fundusz Inwestycji Lokalnych bardziej odnosi się do projektów jakie zostały zgłoszone z poszczególnych samorządów i bardzo wiele samorządów, mimo zgłoszonych kilku, a nawet kilkunastu projektów, nie otrzymało pieniędzy na żaden z tych projektów, co jest, powiedziałabym, mało czytelne.


Magdalena Palińska
radna wojewódzka
Magdalena Palińska, radna wojewódzka
— Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce na inwestycje potrzebne lokalnym społecznościom. A niestety, temat pieniędzy od zawsze był i chyba zawsze będzie kwestią sporną. Niezależnie od tego, gdzie i ile trafiłoby funduszy, to i tak będą głosy niezadowolenia. Uważam, że powinniśmy raczej podejść do tematu z nastawieniem pozytywnym. To są dodatkowe pieniądze i wsparcie dla samorządu. Wcześniej takiego wsparcia nie było i warto współpracować ponad podziałami partyjnymi na rzecz lokalnych społeczności. Jestem świadoma, że każdy składający wniosek chciałby, aby to właśnie on otrzymał wsparcie. Jest to jednak nierealne. Jak wiemy w województwie warmińsko-mazurskim, wsparcie z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzymają 43 inwestycje. Między innymi w Ostródzie zostanie rozbudowane rondo i skrzyżowania ulic Grunwaldzkiej, Drwęckiej i Kopernika. Giżycko zagospodaruje plac Marszałka Józefa Piłsudskiego i przebuduje sieć kanalizacji deszczowej. Szkoła nr 5 w Ełku otrzymała wsparcie m.in. na rozbudowę. Nidzica będzie mogła dzięki otrzymanym pieniądzom przeprowadzić zagospodarowanie terenu sportowego przy Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących. Będzie działo się wiele dobrych rzeczy, a w tych i tak trudnych czasach warto zauważać to dobro.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. pim #3065371 23 kwi 2021 08:27

    Po co rozmawiać z opozycją, ich opinia jest z góry wiadoma i niezmienna - wszystko jest złe.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD