Jak się żyje na Słonecznym Stoku? Sprawdziliśmy

2021-04-09 13:20:42(ost. akt: 2021-04-15 11:10:21)
Tak jeszcze kilka dni temu wyglądała ulica Słoneczna

Tak jeszcze kilka dni temu wyglądała ulica Słoneczna

Autor zdjęcia: Karol Grosz

Jeśli ktoś nigdy nie był na Słonecznym Stoku, to nie ma się specjalnie czemu dziwić, bo na tym osiedlu nie ma zbyt wielu atrakcji. Jest typowym, spokojnym miejscem do życia, w którym właściwie nic nie dzieje. Ale to tylko jedna z wielu zalet tej lokalizacji.
Osiedle powstało w połowie ubiegłego wieku i znane było z tego, że mieszkali tam głównie pracownicy Akademii Rolniczo-Technicznej, która dziś jest częścią Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Na Słonecznym Stoku jest tylko osiem ulic, a nazwa każdej z nich jest związana z astronomią. Ze względu na unikalne położenie i bliskość przyrody jest to jedno z najspokojniejszych miejsc w Olsztynie.

Mimo wielu zalet osiedle ma oczywiście swoje problemy. Chodniki i ulice nie zostały oszczędzone przez upływający czas. Słoneczny Stok jest sukcesywnie remontowany. Spacerując po osiedlu często możemy natknąć się na prace remontowe. Niestety, osiedle jest dość małe, przez co fundusze przeznaczone na renowacje są ograniczone. Dlatego zdarzają się sytuacje, kiedy chodnik jest odnowiony tylko po jednej stronie ulicy.

Mieszkańcy Słonecznego Stoku bardzo często wynajmowali część swoich domów studentom. Sąsiedztwo Kortowa sprawia, że jest to lokalizacja bardzo często wybierana przez młodych ludzi, którzy mogą pieszo chodzić na zajęcia. Pandemia, oraz związana z nią nauka zdalna spowodowała, że znaczna cześć studentów wróciła do swoich rodzinnych domów, a pokoje dla nich przeznaczone stoją obecnie puste.

O tym, jak zmienił się Słoneczny Stok po wprowadzeniu nauki zdalnej Vitaliy Mazepa, mieszkaniec osiedla.


Kontynuując temat pandemii, należy wspomnieć o zamknięciu jedynego osiedlowego sklepu. Do tej pory na Słonecznym Stoku znajdowało się tylko jedno miejsce, w którym można było zrobić zakupy pierwszej potrzeby. Od ponad roku jest zamknięte, a mieszkańcy osiedla muszą chodzić do znajdującego się w Kortowie supermarketu.

Najwięcej o samym osiedlu wiedzą jego mieszkańcy. Zapytaliśmy osób mieszkających na Słonecznym Stoku o główne zalety oraz wady tego miejsca.

O zaletach i wadach osiedla Albert Bałdyga, mieszkaniec Słonecznego Stoku, student.


Słoneczny Stok jest jedynym w swoim rodzaju miejscem, w którym kultura studencka przeplata się ze spokojnym życiem starszych osób. Bliskość przyrody, a zwłaszcza lasów i jezior sprawia, że na tym małym osiedlu możemy zobaczyć wszystko to, co w Olsztynie jest najpiękniejsze.

kg