Studencie, nie jesteś sam, Empatia czeka

2021-04-08 15:34:39 (ost. akt: 2021-04-08 14:43:39)

Autor zdjęcia: Pixabay

Przymusowa kwarantanna jest wyzwaniem dla studentów, co często odbija się na ich samopoczuciu. Ośrodek Empatia UWM oferuje im pomoc psychologiczną.
Przymusowa izolacja w trakcie studiów, które kojarzą się nie tylko z nauką, ale też z wchodzeniem w dorosłość, zawieraniem nowych znajomości i wspólnym spędzaniem czasu, oddziałuje negatywnie na stan młodych dorosłych. Dlatego Ośrodek Pomocy Psychologicznej i Psychoedukacyjnej Empatia przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie zorganizował anonimową ankietę skierowaną do studentów, w której prosi o udzielenie odpowiedzi na temat ich samopoczucia. Ma to ułatwić monitorowanie sytuacji, w jakiej znaleźli się studenci, oraz umożliwić dobranie odpowiednich form pomocy.

Pomysł na przeprowadzenie ankiet pojawił się już rok temu, przed pierwszą kwarantanną.
— To wtedy przeprowadziliśmy pierwsze badania z udziałem studentów i studentek wszystkich wydziałów UWM-u — mówi dr Joanna Frankowiak, pomysłodawczyni projektu. Inicjatywa jest efektem przekonania, że diagnoza stanowi solidną podstawę do realizacji działań profilaktycznych i pomocowych i pozwala monitorować różne trudności czy problemy.

Teraz coraz więcej osób zgłasza się do ośrodka z prośbą o pomoc. — Realizujemy wsparcie indywidualne w trakcie konsultacji online, ale i w kontakcie bezpośrednim. Zapraszamy także do udziału w warsztatach podejmujących kwestie budowania relacji, radzenia sobie ze stresem, ale i wzmacniających inne umiejętności czy kompetencje. Nowością są także warsztaty pracy z ciałem wykorzystujące taniec i ruch. Kwarantanna jest traktowana również jako czas wyzwania, wprowadzania zmian w życiu: sporo studentów i studentek radzi sobie dobrze i traktuje ten czas jako okazję do zmiany, jako wyzwanie, sposobność do przewartościowania swojego życia — dodaje dr Frankowiak.

Trzeba pamiętać, że nie tylko pomoc ośrodka jest istotna. Joanna Frankowiak przypomina: — Ważne jest także wsparcie, jakie studenci otrzymują od siebie wzajemnie, zrozumienie ze strony wykładowców, opiekunów roku, a także innych pracowników wydziałów.

liw

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD