Olsztyńscy lekarze przeprowadzili najnowocześniejszy zabieg diagnostyki raka prostaty

2021-04-08 08:53:17(ost. akt: 2021-04-08 09:41:17)

Autor zdjęcia: Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie

Lekarze ze Szpitala Miejskiego w Olsztynie po raz pierwszy na Warmii i Mazurach przeprowadzili najnowocześniejszy zabieg diagnostyczny raka gruczołu krokowego, czyli biopsję fuzyjną prostaty.
Rak gruczołu krokowego to jeden z najczęściej występujących nowotwór u mężczyzn w Polsce. Niepokojący jest fakt, że chorzy umierają ponieważ zostają zdiagnozowani nieprawidłowo i niewystarczająco wcześnie. Dobra informacja jest taka, że rak prostaty wykryty we wczesnej fazie rozwoju jest całkowicie wyleczalny.

— Niezmiennie od 50 lat w celu potwierdzenia lub wykluczenia raka gruczołu krokowego, wykonywana jest pacjentom standardowa biopsja, która może niestety ominąć ognisko nowotworu. Zdarza się, że pacjenci wymagają drugiej, trzeciej, a nawet następnej biopsji — mówi dr n. med.Tomasz Drabarek ze Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni, który gościnnie wykonywał zabieg w MSZ w Olsztynie.

Metoda biopsji fuzyjnej polega na połączeniu obrazów USG w czasie rzeczywistym oraz obrazów pozyskanych wcześniej w technice rezonansu magnetycznego.

— Dotychczas wykonuje się chorym standardową biposje przezkroczową pod kontrolą USG. W biopsji fuzyjnej na obraz prostaty widocznej w USG nakłada się obraz z rezonansu magnetycznego. Dlaczego jest to metoda lepsza od standardowej pod kontrolą USG? Ponieważ obraz prostaty w rezonansie magnetycznym jest dużo dokładniejszy niż w USG. Pozwala uwidocznić w prostacie z bardzo dużym prawdopodobieństwem ogniska podejrzane o nowotwór. Z tych ognisk pobiera się wycinki — tłumaczy dr n. med. Zbigniew Purpurowicz- Koordynator Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej MSZ w Olsztynie.

Taka metoda jest stosowana w USA i Europie zachodniej od kilku lat.

— W Polsce istnieje kilka ośrodków prywatnych wykonujących tę procedurę. Szpital Miejski w Olsztynie jest pierwszym szpitalem na Warmii i Mazurach, który wykonał takie biopsje i planuje wprowadzenie tej metody jako standard. Pozwoli to lekarzom urologom szpitala miejskiego, którzy szczególnie zajmują się rakiem prostaty, wykrywać nowotwór bardzo wcześnie, co przełoży się na pełne wyleczenie naszych chorych — mówi dr n. med. Zbigniew Purpurowicz.

Dzięki biopsji fuzyjnej prostaty lekarze specjaliści są wstanie bardzo dokładnie zlokalizować podejrzane miejsca i precyzyjnie wykonać biopsję. Przebieg biopsji fuzyjnej jest bezpieczny dla pacjenta, nie jest bolesny i trwa tyle samo czasu, co standardowa biopsja.

Źródło: Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie