Po Raporcie: Młodzi proszą o uśmiech, bo chcą walczyć z depresją [VIDEO]

2021-04-07 14:29:15(ost. akt: 2021-04-07 14:20:59)

Autor zdjęcia: Mat. prasowe/ Fundacja Młodych Liderów

Depresja do końca 2030 roku będzie na pierwszym miejscu wśród najczęstszych chorób - przypominają ustalenia Światowej Organizacji Zdrowia przedstawiciele Fundacji Młodych Liderów, którzy postanowili zmierzyć się z tym trudnym tematem, oferując wsparcie nie tylko swoim rówieśnikom, ale i dorosłym.
- Nastolatkowie z lockdownem i nauką zdalną radzą sobie gorzej niż mogłoby się wydawać. Niestety swoje konsekwencje może to mieć jeszcze na długo po pandemii - tłumaczy Wiktoria Noga z Fundacji Młodych Liderów. - Szacuje się, że w Polsce nawet 20% młodzieży cierpi z powodu zaburzeń depresyjnych, a niektóre dane wskazują, że objawy depresyjne można stwierdzić nawet u co trzeciego nastolatka. Ogromna część z nich ma myśli samobójcze....

Młodzi nie chcą być obojętni, więc postanowili wziąć sprawy w swoje ręce, organizując ogólnopolską kampanię społeczną o nazwie „Poproszę Uśmiech”.

- Rozpoczynamy ją w dniu 7 kwietnia, czyli Światowym Dniu Zdrowia. Jej celem jest uświadomienie milionów Polaków, jak dużym zagrożeniem jest depresja, jakie są jej objawy oraz jak można sobie z nią radzić - wyjaśnia przedstawicielka Fundacji Młodych Liderów.

Fot. Mat. prasowe/ Fundacja Młodych Liderów

Dlaczego temat depresji?


Smutny, agresywny, przestał się uczyć, nic mu się nie chce…Czy to tylko przejawy młodzieńczego buntu? Depresja młodzieńcza często jest bagatelizowana przez osoby dorosłe z otoczenia chorego i tłumaczona właśnie burzliwym okresem dojrzewania. Dane jednak są bezlitosne i zatrważające - obecnie na depresję cierpi prawie jedna trzecia nastolatków.

Według raportu Etat w sieci 2.0 (2021) szacuje się, że aż 62% nastolatków w wieku 11-18 lat ma problemy ze snem. Z kolei 75% badanych w tej grupie wiekowej martwi się o przyszłość, a 70% czuje się bardziej nerwowymi i rozdrażnionymi niż wcześniej. Co szokuje najbardziej to fakt, że aż 43% badanych nastolatków miewało lub ma myśli samobójcze.

Na czym polega kampania Poproszę Uśmiech?


Każdego dnia miliony osób w Polsce zakładają maseczki, dezynfekują dłonie i utrzymują społeczny dystans, by uniknąć zakażenia COVID. Równocześnie nie podejmują żadnych działań, by zabezpieczyć się przed ryzykiem zachorowania na depresję, czyli chorobę, której nie da się przejść bezobjawowo i która zostawia w naszej psychice ślad na całe życie.

Organizacja przygotowała szereg materiałów, które stanowią wskazówki zarówno dla osób z objawami depresji, a także dla ich najbliższych, którzy często czują się bezradni w obliczu problemu.
Młodzi aktywiści przeprowadzili wywiad z doktor psychologii, specjalizującą się w badaniach naukowych na temat nastoletniej depresji. W efekcie można poznać konkretne rozwiązania poprawiające kondycję psychiczną

- młodzieży:


- rodziców:


- nauczycieli:


Na stronie internetowej https://www.poproszeusmiech.pl/ znaleźć można m.in.:

1. Test Beck’a do wstępnej oceny kondycji psychicznej.
2. eBook, który pozwoli zrozumieć objawy depresji.
3. Poradnik, w którym zawarte są wskazówki jak pomóc bliskiej osobie w depresji.
4. Zakładkę #wyznajemy, gdzie zbierać będziemy anonimowe wyznania.
5. Merytoryczne wywiady z doktorem psychologii na co dzień pracującej z młodzieżą, dotyczące kondycji psychicznej nastolatków z perspektywy: młodzieży, rodziców i nauczycieli.
6. Statystyki i baza wiedzy, aby szerzej przedstawić i przybliżyć problem.

Fot. Mat. prasowe/ Fundacja Młodych LiderówCo chciał(a)byś, aby dorośli usłyszeli o Waszej aktualnej sytuacji?
To pytanie zadali w wywiadzie nastolatkom pod koniec 2020 roku badacze przygotowujący raport Etat w sieci 2.0 (2021). Oto niektóre autentyczne odpowiedzi, które zostały uzyskane:
“Zdalne i izolacja odbierają nam najlepszy okres w życiu.”
“Oddajcie mi moje życie. Oddajcie mi szkołę. Oddajcie mi koleżanki, pasje.”
“Z dnia na dzień odechciewa się żyć.”
“Chcę, żebyście zrozumieli, że nie mamy siły wychodzić i cieszyć się z życia, nie mamy mentalnej siły na „przyjemne spacerki”, jedyne czego chce po lekcjach to iść spać, bo na następny dzień znowu czeka mnie to samo…”
“Wprowadźcie zmiany teraz, bo zdechniemy a wy razem z nami.”

Źródło: Mat. prasowy, red.


Raport dziennikarzy Gazety Olsztyńskiej na temat psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej na Warmii i Mazurach można przeczytać >>> tutaj