Zielony Olsztyn zaprasza: Posprzątajmy wspólnie Olsztyn

2021-04-07 16:35:39 (ost. akt: 2021-04-07 15:18:47)

Autor zdjęcia: Zielony Olsztyn

Olsztyn tonie w śmieciach, a miasto nie jest w stanie ich uprzątnąć. Dlatego mieszkańcy biorą sprawy w swoje ręce.
A przyrost śmieci w mieście na metr kwadratowy jest ogromny. I to nie tylko w miejscach zamieszkanych przez ludzi, ale również w lasach czy parkach. Najgorzej jest zawsze wczesną wiosną. bo topniejący śnieg odsłania przykryty wcześniej brud. I tak dosłownie jest w tym roku.

Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu podkreśla, że sprzątanie śmieci ma charakter interwencyjny, tzn. trzeba zgłosić potrzebę wywiezienia śmieci z konkretnego miejsca. Niestety nie zawsze do tych interwencji dochodzi. Dlatego niektórzy mieszkańcy zaczęli działać na własną rękę.

Inicjatywa Zielony Olsztyn ma zamiar zorganizować cykl spotkań, których celem jest posprzątanie śmieci na konkretnym obszarze. Impulsem do działania był m.in. wielkanocny, rodzinny spacer w Lesie Miejskim w okolicach ulicy Kłosowej na Dajtkach. Znaleziono tam mnóstwo opakowań po chipsach, butelek po alkoholach, papierów, pozostawione w lesie połamane hulajnogi i stare opony.

Ewa Dobrzeniecka z Zielonego Olsztyna podkreśla: — Wina leży w NAS samych, ponieważ to MY śmiecimy. Śmieci nie spadają z nieba jak śnieg i same nie znikają. Potrzebne są społeczne programy edukacyjne w szkołach uświadamiające uczniów o konieczności dbania o środowisko, ponieważ spora część śmieci bierze się z braku świadomości o szkodliwości takiego postępowania. Często dorośli sami nie zwracają uwagi na to, gdzie wyrzucają puste opakowania czy butelki, dając dzieciom zły przykład. Cały brud spowodowany jest bezrefleksyjnym podejściem ludzi.

Ewa Dobrzeniecka, jak i inni członkowie Zielonego Olsztyna, poświęcają prywatny czas, żeby zadbać o miejsca, za które wszyscy mieszkańcy biorą odpowiedzialność. Akcja nie jest przez nikogo sponsorowana. Worki na śmieci i rękawiczki, niezbędne przy sprzątaniu są zabierane z domów przez uczestników.

Kolejne spotkanie planowane jest na 24 kwietnia, ale miejsce nie zostało jeszcze wybrane.

Zielony Olsztyn dostaje mnóstwo informacji od mieszkańców zaniepokojonych zalegającymi śmieciami. Na podstawie tych zgłoszeń będą wybierane miejsca, które wymagają interwencji.

Wszystkie szczegóły zostaną podane na funpage'u „Zielony Olsztyn”. Sprzątanie potrwa około dwóch godzin, a do uczestnictwa zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Olsztyna, dorośli i dzieci, którzy chcą zadbać o nasze miasto i uczynić je przyjemnym do życia.

Lidia Wieczorek

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ewa Kurowska #3064064 7 kwi 2021 22:30

  Zapomniałam dodać: otóż niebawem stuknie nam 17 lat obecności Polski w UE, z której to miał popłynąć do nas "strumień dotacji" i odmienić nasze życie. A odmienił tak, że kiedy patrzę na obecną degrengoladę mojego osiedla (przy żywej niechęci do nas tzw. demokratycznych władz), to tęsknię za dawnym stanem naszych ulic, kiedy wyglądały o niebo lepiej, a i nie musiałam słuchać prostackiej kłamliwej propagandy o unijnych dobrodziejstwach, skoro z tego "strumienia" nawet kropelka na nas nie spadła. Przy okazji - z zaniedbanej wiochy nawet stado tramwajów na każdej ulicy nie uczyni "metropolii"

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz

 2. Ewa Kurowska #3064061 7 kwi 2021 22:13

  Przeszłam się dzisiaj ulicą Sybiraków. Połamane płytki chodnikowe, połamane krawężniki, ohydne miejsce "flumarku" (choć istnieje plac targowy przy Okrzei) i dziury w jezdni idealnie stwarzają atmosferę zaniedbanej wiochy. A zatem - kupa śmieci pasuje tam, jak ulał.

  Ocena komentarza: warty uwagi (20) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. olsztynianka #3064055 7 kwi 2021 20:45

   Przykro mi , ale Olsztyn już przestał być zielony. To co jeszcze uchodzi za tereny zielone to nędzne resztki po przedwojennych gospodarzach. Za obecnych gospodarzy tylko się rżnie drzewa i krzewy i betonuje, betonuje, betonuje. A betonu sprzątać nie zamierzam.Niech go sprząta jego wielbiciel

   Ocena komentarza: warty uwagi (19) odpowiedz na ten komentarz

  2. krzroy #3064041 7 kwi 2021 16:58

   Cytat z artykułu: "Ewa Dobrzeniecka z Zielonego Olsztyna podkreśla: — Wina leży w NAS samych, ponieważ to MY śmiecimy." Pani Ewo, 100 % racji. To my śmiecimy a nie powinniśmy. Ale też my, nie kto inny, płacimy do budżetu miasta podatki. Z budżetu dobry gospodarz miasta ma pieniądze również na sprzątanie miasta i to miasta obowiązkiem jest utrzymanie porządku. Tymczasem nasz "gospodarz" tak rządzi kasą, że pieniędzy nie ma na nic. Znów cytat: "Olsztyn tonie w śmieciach, a miasto nie jest w stanie ich uprzątnąć. Dlatego mieszkańcy biorą sprawy w swoje ręce. " Znów racja, trzeba wziąć sprawy w swoje ręce. Tylko inaczej. Trzeba pozbyć się za wszelką cenę nieudolnego gospodarza i na jego miejsce powołać kogoś kto ze sprawami miasta będzie sobie radził. Dziś pan arbuz jest skoncentrowany jedynie na tramwajach, inne problemy go kompletnie nie interesują. A wyręczanie go w obowiązkach (np. sprzątanie śmieci w czynie społecznym, nawiasem mówiąc to relikt poprzedniej epoki) prowadzi donikąd. Idąc dalej będziemy w czynie społecznym np. łatać dziury w jezdniach? Może wymieniać żarówki w latarniach ulicznych? Wykonywać wszystkie inne czynności na które nie ma ochoty pan prezydent? Litości!

   Ocena komentarza: warty uwagi (32) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

   GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

   Unia Europejska

   VISA MASTER CARD