Ekolożki z pierwszych klas posadzą koło szkoły czereśnie

2021-04-07 11:46:57 (ost. akt: 2021-04-07 13:20:40)

Autor zdjęcia: archiwum III LO

III Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie zgłosiło się do ciekawej akcji ekologicznej „Tradycyjny sad”. Cel? Sadzenie starych odmian drzew owocowych na terenach publicznych.
W zespole biorącym udział w konkursie jest 9 uczennic z 1C i 1D. Opiekuje się nimi Danuta Gomolińska, dyrektorka szkoły.

W pierwszym etapie zadaniem uczestników było wyznaczenie miejsca na minisad, wybranie gatunków drzew i zdobycie wiedzy na ich temat oraz stworzenie logo i raportu z działań. Dziewczyny opisały swoje dokonania i teraz czekają na werdykt komisji oceniającej. Nagrodą będzie dofinansowanie w wysokości 200 złotych, które uczennice przeznaczą na sadzenie drzew.

Dziewczyny wybrały 5 drzew czereśni, które zostaną zasadzone koło III LO. Uczestniczki konkursu planują również zasadzenie łąki kwietnej pod drzewami. Specjalnie dobrane gatunki kwiatów zapobiegną wysychaniu gleby oraz przyciągną pożyteczne dla drzew owady.

Uczennice rozdzieliły między siebie zadania, dzięki czemu zdobyły nie tylko wiedzę z ekologii, ale również kompetencje miękkie ułatwiające pracę w grupie. Dziewczyny wykazały się umiejętnościami organizacyjnymi: samodzielnie znalazły szkółki drzew sprzedające dany gatunek, zorganizowały transport, zrobiły wycenę całego projektu oraz zaprojektowały logo. Zorganizowały również wideokonferencję, w trakcie której odpowiadały na pytania związane z projektem. Pieczę nad nimi przez cały czas sprawowała opiekunka zespołu.

Fot. Kamil Foryś
Danuta Gomolińska: — Zaangażowanie uczennic w ten projekt nie dość, że pozwoliło im zdobyć nową wiedzę, to jeszcze umożliwiło zająć myśli czymś innym w tym trudnym okresie kwarantanny. Wybór pierwszych roczników nie był przypadkowy. Specjalnie zaangażowaliśmy pierwszoklasistki, żeby miały możliwość spróbowania czereśni z drzewek, które powinny być dobre, kiedy one dotrą do klasy maturalnej.

Ogólnopolski projekt edukacyjny „Tradycyjny sad” jest organizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Jego celem jest zachowanie różnorodności biologicznej Polski i troska o zdrowie społeczeństwa. W tym projekcie, który ma charakter rywalizacji międzyszkolnej, mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Zadaniem zespołów jest zasadzenie minimum pięciu drzewek na terenie ogólnodostępnym, np. przy szkole, kościele, plebanii lub ziemi należącej do gminy.

Celem projektu jest ekologiczna promocja starych odmian drzew mających korzystny wpływ na środowisko oraz wzbogacenie bioróżnorodności drzew owocowych w Polsce.

Trzymamy kciuki za uczestniczki.

Lidia WieczorekKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Magda #3064038 7 kwi 2021 16:24

    Inicjatywa niby spoko ale jak słyszę "ekolog" tym bardziej "ekolożka" to czuje niepokój.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

Unia Europejska

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.