Aby biznes pozostał na drodze

2021-04-06 16:46:50 (ost. akt: 2021-04-06 16:55:10)
Firma DBK

Firma DBK

Autor zdjęcia: Fot. Archiwum Grupy DBK

Nieco ponad rok temu pandemia koronawirusa zamknęła wiele gałęzi biznesu. Tymi, które nie mogły się zatrzymać, były transport drogowy i dystrybucja. W czasie dużego popytu na usługi transportowe, ale i rynkowej niepewności, dla przedsiębiorców kluczowe były usługi zapewniające przewidywalność kosztów i ciągłość pracy — takie jak te oferowane przez powstałą 25 lat temu w Olsztynie Grupę DBK — krajowego lidera branży TSL.
Jednym z najważniejszych zadań, ale i wyzwań stojących przed praktycznie wszystkim przedsiębiorcami, jest utrzymanie płynności finansowej i rentowności. Przykładem rozwiązania, które w tym pomaga, dając spokój po stronie kosztów, jest DBK Rental, czyli kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych stworzony z myślą o biznesie transportowym.

— W ramach najmu DBK Rental można mieć nie tylko pojazd, ale też obsługę serwisową, opony, ubezpieczenia czy opłaty drogowe. Usługi zawarte w ramach stałej, comiesięcznej opłaty oszczędzają klientom czas i pozwalają lepiej zaplanować koszty stałe działalności. Jedynymi zmiennymi są wynagrodzenia kierowców czy zakup paliwa. Co ważne, w kontrakcie najmu można zawrzeć możliwość wcześniejszego zwrotu bez dodatkowych opłat — wyjaśnia Janusz Rachwał, dyrektor handlowy w DBK Rental.

LICZY SIĘ DOSTĘPNOŚĆ

Często narzędzia transportowe potrzebne są tu i teraz – nie tylko w przypadku firm działających sezonowo. Dlatego DBK Rental oferuje także wynajem krótko i średnioterminowy oraz różne pojazdy — od samochodów dostawczych, ciężarówki dystrybucyjne, specjalistyczne czy naczepy i przyczepy.

— Pod koniec 2020 roku praktycznie cała flota DBK Rental była w ruchu. W okresie przedświątecznego szczytu handlowego wiele firm korzystało z wynajmu krótkoterminowego. W ten sposób można elastycznie zwiększyć obroty i płacić za użytkowanie pojazdów, kiedy faktycznie są potrzebne i na siebie zarabiają — tłumaczy Łukasz Chyliński, prezes Zarządu DBK Rental.

By utrzymać dostępność pojazdów na wysokim poziomie, DBK Rental nieustannie rozbudowuje flotę. Tylko w marcu 2021 r. zatwierdzono umowę na dostarczenie 350 nowych samochodów na wynajem. W oddziałach Grupy DBK w całym kraju czekają także pojazdy gotowe na specjalistyczne zadania, np. w sektorze budowlanym czy komunalnym.

— Z naszego doświadczenia wynika, że w branży budowlanej ważna jest elastyczność i szybkość działania dostawcy, ponieważ nowe potrzeby i zadania transportowe pojawiają się często „z dnia na dzień”, na przykład po wygraniu przetargu — mówi Zbigniew Myśkiewicz, regionalny dyrektor sprzedaży w oddziale Grupy DBK. — Nasi klienci często potrzebują samochodu „na już”, dlatego w gotowości mamy np. DAF-a CF-a z zabudową typu HDS — dodaje Myśkiewicz.

PRACOWNIK Z DOŚWIADCZENIEM

Gdy jeździć trzeba i potrzebne są zmiany we flocie, a budżet jest ograniczony, warto rozważyć pojazdy użytkowe z drugiej ręki. Także w tym aspekcie olsztyńska firma ma doświadczenie i rozwiązanie. Jest nim Giełda Grupy DBK, czyli serwis, w którym użytkownik może wyszukać nowe i używane samochody dostawcze, ciężarowe oraz naczepy i przyczepy.

— Rynek pojazdów używanych jest większy i szerszy niż w przypadku nowych. Oferta jest bogatsza i dostępna „na już”, więc szybciej można znaleźć egzemplarz, jakiego dana firma potrzebuje — wyjaśnia Krzysztof Sobieski, odpowiadający za pion pojazdów używanych w Grupie DBK.

— Praktycznie ciągle oferujemy około 500 pojazdów używanych różnych marek. Nie konkurujemy wyłącznie ceną. Proponujemy egzemplarze, co do których mamy pewność. Są to głównie pojazdy serwisowane w naszych punktach, więc wiemy, jak były eksploatowane i co się z nimi działo. Ta wiedza to wartość i atut dla kupującego — dodaje.

W przypadku pojazdu używanego z Grupy DBK także można skorzystać z całego wachlarza usług pomagających ustabilizować koszty, czyli np. kontraktów serwisowych, wynajmu czy ubezpieczeń. — Jesteśmy na rynku już 25 lat i rocznie sprzedajemy 1300-1500 używanych ciężarówek. To świadczy o tym, że klienci nam ufają i do nas wracają — dodaje Krzysztof Sobieski.

POROZMAWIAJ ZE SWOJĄ FLOTĄ

Prowadzenie biznesu w branży transportowej wymaga wielkiego nakładu pracy całego zespołu. Dobre narzędzia mogą ją ułatwić i przyspieszyć tak, jak robi to DBK Fleet Management. To nowoczesny, autorski system telematyczny, wspomagający zarządzanie flotą oraz kierowcami. Narzędzie pozwala zdalnie komunikować się z pojazdem — samochodem, autobusem czy naczepą, co daje wymierne korzyści i oszczędza firmie problemów. Dostęp do danych z komputera pojazdu i tachografu pomaga lepiej skoordynować serwis, zdalnie usunąć błędy czy też wydajnie planować czas pracy kierowcy. Moduł oceny stylu jazdy dostarcza wiedzy o możliwej redukcji kosztów paliwa i zużycia pojazdu. Telematyka to także bezpieczeństwo, ponieważ DBK Fleet Management podaje użytkownikowi lokalizację pojazdu. Nasz system jest na bieżąco aktualizowany i dostosowywany do potrzeb branży. Jedną z kluczowych zmian było wdrożenie modułu do zdalnego rozliczania czasu pracy kierowców, w zgodzie z zapisami Pakietu Mobilności.

ĆWIERĆ WIEKU ROZWOJU

Spółka DBK powstała w Olsztynie w 1996 r. W kolejnych latach do firmy DBK dołączały nowe spółki, tworząc Grupę DBK. Dziś to największy w Polsce dostawca produktów i usług dla branży TSL, zapewniający kompleksową obsługę i partnerskie wsparcie tysiącom podmiotów.

Grupa DBK to największy w Polsce dostawca produktów i usług dla branży TSL. Działa na polskim rynku od 1996 i tworzą ją powiązane ze sobą kapitałowo spółki, dzięki którym możliwa jest kompleksowa obsługa flot pojazdów ciężarowych i dostawczych – od finansowego wsparcia podczas zakupu, przez dobór odpowiedniego pojazdu, po pełną obsługę posprzedażową.

Siłą Grupy DBK jest rozbudowana sieć serwisowo-sprzedażowa na terenie całej Polski, na którą składają się 24 oddziały i 7 punktów partnerskich. To ponadto autoryzowana sieć sprzedaży nowych pojazdów ciężarowych marki DAF, IVECO oraz naczep KÖGEL. Oprócz nowych pojazdów Grupa DBK posiada szeroki wybór używanych maszyn (ciągniki siodłowe, naczepy, samochody dostawcze) oraz kompletny asortyment części zamiennych do pojazdów ciężarowych i dostawczych wszystkich marek, a także do przyczep, naczep oraz autobusów. W portfolio Grupy DBK znajdują się również usługi finansowe, takie jak ubezpieczenia, leasing oraz kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych dostępny w różnych pakietach. To także autorskie rozwiązanie telematyczne umożliwiające m.in. sprawne zarządzanie flotą pojazdów oraz dające możliwość monitoringu zarówno pracy pojazdu, jak i kierowcy.

Więcej na www.grupadbk.com.