Warmia i Mazury staną się zagłębiem medycznym?

2021-04-06 19:18:18(ost. akt: 2021-04-06 16:37:20)
Lidzbark Warmiński - miasta z Warmii i Mazur mają bardzo duży potencjał pod kątem rozwoju obecnych i przyszłych uzdrowisk.

Lidzbark Warmiński - miasta z Warmii i Mazur mają bardzo duży potencjał pod kątem rozwoju obecnych i przyszłych uzdrowisk.

Autor zdjęcia: Urząd Miasta Lidzbark Warmiński

Turystyka, wysokie technologie, a może lecznictwo uzdrowiskowe? Który z tych elementów jest kluczowy dla rozwoju naszego regionu? Nad tym i innymi pytaniami zastanawiali się uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Warmińsko Mazurską Agencję Rozwoju Regionalnego.
Posiedzenia odbywały się 30 i 31 marca. Z uwagi na pandemię spotkania prowadzono w trybie online.

— Byliśmy mile zaskoczeni, że w konferencji pierwszego i drugiego dnia wzięło udział około pięćdziesięciu osób z Portugalii, Litwy, Łotwy, Słowenii, Węgier i Francji — mówi Marta Piskorz z Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. — Było nam bardzo miło, że te osoby były online przez cały czas trwania konferencji. Często podczas spotkań online można odczuwać pewne znużenie i liczba uczestników ewaluuje. A tutaj osoby zalogowane były z nami do końca — cieszy się.

Prelegentami byli przedstawiciele lokalnego biznesu oraz samorządu. Wystąpienia uzupełniały materiały filmowe, prezentujące walory turystyczne i gospodarcze regionu.Taka forma promocji będzie ważna szczególnie teraz.

— Wiemy, w jak trudnej sytuacji aktualnie się znajdujemy, wiemy jak wielkie obciążenie i jak wielkie straty mamy właśnie w sferze logistyki, zaopatrzenia, nawet handlu — podkreśla Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. — To wszystko kumuluje się w naszej ważnej gałęzi gospodarki, jaką jest turystyka. Niemniej potencjał naszego regionu wciąż pozostaje niemały. „Piękny na całą Europę obszar, obdarzony bogatą naturą, systematycznie przez ostatnie dwudziestolecie wzbogacany o korzystną i przyjazną infrastrukturę. Duży wysiłek prywatnych restauratorów i właścicieli w konstruowaniu nowej rzeczywistości podaży turystycznej” — tak scharakteryzował nasze województwo marszałek Brzezin.

Tworzenie optymalnej strategii rozwoju wymaga jednak konkretów. Takim konkretem była kwestia wykorzystania wód geotermalnych oraz tworzenie uzdrowisk i sanatoriów.

— W regionie jedno uzdrowisko jest usankcjonowane, chodzi o Gołdap — zwraca uwagę marszałek. — Kolejne cztery bardzo mocno inwestują, bardzo mocno prowadzą legislację, aby taki status uzyskać. Jest to Frombork, jest to gmina Górowo Iławeckie, Lidzbark Warmiński, jest to miasto Miłomłyn — wylicza.
Paradoksalnie rzeczywistość pandemiczna otwiera nowe szanse.

— Ten trudny czas pokazał nowy trend, nowe spojrzenie na rzeczywistość, na poszukiwanie wokół najbliższego otoczenia miejsca wypoczynku i rekreacji — zauważa Gustaw Marek Brzezin.

W sytuacji, gdy wyjazdy za granicę stały się niemożliwe, Polacy na nowo odkrywają Warmię i Mazury. Jednak czy na fundamencie tego trendu zbudujemy sukces gospodarczy regionu?

Podstawą rozwoju województwa warmińsko-mazurskiego jest różnorodność — przekonuje Lidia Wójtowicz, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego. — My nie możemy powiedzieć, że jesteśmy regionem typowo przemysłowym, czy regionem wyłącznie turystycznym, czy regionem rolniczym. Mamy wiele funkcji. Jednak to branża uzdrowiskowa może przejąć tutaj pierwsze skrzypce.

— Okazuje się, że mamy wody lecznicze, chlorkowo-sodowe z dużą zawartością wapnia i magnezu. Można ją wykorzystywać do kuracji pitnej sportowców. Mamy również wody termalne. Pod całą powierzchnią województwa znajdują się zasoby takich wód. Mamy naturalne złoża borowin, głównie w Gołdapi, Miłomłynie i Górowie Iławeckim. Można je wykorzystywać do leczenia schorzeń reumatycznych, schorzeń narządów ruchu, chorób układu krążenia, układu nerwowego i pokarmowego.

Frombork, Gołdap, Górowo Iławeckie oraz Miłomłyn były tematem także podczas drugiego dnia konferencji. Tym razem prelegenci skupiali się na ogólnych walorach turystycznych i gospodarczych tych niewielkich miejscowości.

— Górowo to nieduże miasteczko w województwie warmińsko-mazurskim położone tuż obok granicy z Rosją. Niektórzy mówią, że to koniec świata. My natomiast wiemy, że tutaj zaczyna się Polska, tutaj zaczyna się Europa — zapewnia Miron Sycz, samorządowiec oraz nauczyciel z Górowa Iławeckiego.

— Czym możemy poszczycić się jako Gołdap? Atrakcyjnym miejscem do wypoczynku, do rekreacji — przyznaje Tomasz Luto, burmistrz Gołdapi. — Gołdap leży pomiędzy dwoma puszczami: Puszczą Romnicką i Puszczą Borecką. Dodatkowo jesteśmy regionom położonym blisko granicy. Granica z Rosją jest oddalona od tego miejsca o trzy kilometry. Granica z Litwą to około czterdzieści kilometrów. To położenie, wbrew niektórym opiniom, wydaje się nam położeniem bardzo atrakcyjnym. Mosty w Stańczykach, Piramida w Rapie: wszytko to leży na terenie naszego powiatu — przypomina.

Ale na Warmię i Mazury przyjeżdża się również po zdrowie.

W jednym z konferencyjnych materiałów prezentowano Centrum Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży "MARZENIA" w Niedrzwicy koło Gołdapi.

— Renoma naszego ośrodka dawno już wykroczyła poza regiony naszego województwa i Polski — przyznaje Jarosław Kwasiborski, kierownik centrum. — Od dwudziestu pięciu do trzydziestu proc. naszych pacjentów to pacjenci z zagranicy. Mamy pacjentów z Bułgarii, Francji a także z Iranu, czy USA. Nasz sposób prowadzenia rehabilitacji jest zupełnie inny, niż w krajach zachodnich. Nastawiamy się bowiem na intensywną rehabilitację narządów ruchu i oprócz tego prowadzimy bardzo szczegółową analizę i diagnostykę. Posiadamy bardzo nowoczesny sprzęt. Są to roboty do nauki chodu, robot do nauki terapii ręki — punktuje.

Czy rozwój podobnych ośrodków uczyni nasz region zagłębiem uzdrowiskowym?

— Nie wiem, czy możemy stać się aż takim zagłębiem, jakim jest na przykład południe Polski, które ma nieporównywalne, wieloletnie tradycje tradycje uzdrowiskowe — odpowiada Marta Piskorz. — Z pewnością mamy szansę z tym regionem konkurować. Posiadamy naturalne warunki, mamy również dobrze rozpoznawalną markę. Warmia i Mazury w tej chwili kojarzą się z najczystszym powietrzem w Polsce. W momencie, gdy mamy COVID i tyle mówi się o smogu, warto byśmy spożytkowali nasz potencjał właśnie w kierunku oferty uzdrowiskowej. Nasze uzdrowiska, które powstaną, będą miały nową infrastrukturę. Powinniśmy również odczarować trochę ruch uzdrowiskowy, pokazać, że nie jest to tylko oferta dla seniorów. Ale również dla profilaktyki, dla osób młodych, rodzin.

Oprócz takich kierunków, jak żywność wysokiej jakości, ekologia wody i przemysł drzewno-meblarski, warto inwestować w sektor medyczny.

— Nie myślimy tutaj tylko o turystyce uzdrowiskowej, mówimy tutaj w ogóle usługach medycznych, produktach medycznych innowacjach w medycynie i telemedycynie — wyjaśnia Marta Poskorz. — Mamy dużo startupów, które w sektorze telemedycyny się rozwijają. Za tym idzie też cyfryzacja usług, wysokie technologie.

Paweł Snopkow
p.snopkow@gazetaolsztynska.pl