5 pytań o maturę, które nurtują maturzystów

2021-04-06 12:16:28 (ost. akt: 2021-04-06 12:16:53)   Artykuł sponsorowany
Jeśli przygotowujesz się do matury, pewnie przychodzą Ci do głowy mniej lub bardziej istotne pytania na jej temat. Zebraliśmy kilka w tym tekście — zajrzyj i dowiedz się, kto wymyślił maturę, jak sprawdzić wyniki i parę innych kwestii!
Przygotowania do egzaminu dojrzałości to okres wytężonej pracy, a często także stresu — zwłaszcza jeśli zależy Ci na dostaniu się na konkretne studia. Z pewnością nieodłącznym elementem Twojej codzienności stały się podręczniki do matury, repetytoria i próbne arkusze — i być może powoli masz tego dosyć. To zupełnie normalne i uwierz — ten stan minie wraz z ostatnim egzaminem. Warto dać z siebie wszystko jeszcze przez chwilę, by później cieszyć się wynikami, które będą dla Ciebie satysfakcjonujące. Co chcesz wiedzieć o maturze?

1. Jak zdać maturę?
To temat-rzeka! Istnieją różne techniki nauki. Kluczowe są dwie rzeczy: regularność oraz dobre materiały. Nauka na dwa tygodnie przed maturą raczej nie jest dobrym pomysłem. Warto regularnie przerabiać różne zagadnienia i wypełniać próbne arkusze maturalne, zwłaszcza jeśli zdajemy rozszerzenie, od którego zależy nasza szansa dostania się na studia. Dobrym pomysłem jest rozpisanie planu nauki, a także uczęszczanie na korepetycje — pod okiem korepetytora jesteśmy w stanie przerobić duże partie materiału i szybko pokonywać trudności. Pomocne są także filmiki edukacyjne w sieci. Oczywiście warto mieć dobre podręczniki do matury i repetytoria. Zadbajmy, by odpowiadały zakresowi tematycznemu naszej matury — powinny być aktualne!

2. Dlaczego matura jest ważna?
Bez matury oczywiście da się żyć, jednak zdanie egzaminu dojrzałości podsumowuje naszą edukację, a przede wszystkim — umożliwia jej kontynuację na studiach lub w szkołach policealnych. Nawet jeśli teraz masz pewność, że nie chcesz kontynuować nauki, być może za rok czy dwa pojawi się niesamowita szansa lub stwierdzisz, że jednak warto byłoby się dokształcić — szkoda, by nieprzystąpienie do matury odebrało Ci takie możliwości. Nie warto na progu dorosłości świadomie zamykać sobie drzwi przed nosem — tym bardziej że zdanie matury na najniższym poziomie nie jest szczególnie trudne, zwłaszcza jeśli przystępujemy do niej razem z resztą swojego rocznika i jesteśmy „na bieżąco” ze szkolną wiedzą.

3. Kto i po co wymyślił maturę?
Był to pruski minister szkolnictwa, Baron Karl von Zedlitz. Pomysł wcielono w życie w 1788 roku, a pierwszą maturę napisano 233 lata temu! Ideą egzaminu dojrzałości był rozwój oświaty, która miała osiągnąć europejski poziom. Matura nie była (i nie jest) obowiązkowa, jednak stanowiła przepustkę na studia i do pracy w administracji państwowej — tak jest do dziś. Matura miała także symbolizować pewien poziom wykształcenia, którym dysponuje osoba mogąca pochwalić się zdaniem tego egzaminu.

4. Jak sprawdzić wyniki matury?
Wyniki matur można sprawdzić w internecie i jest to najszybsza droga. Wyniki zwykle pojawiają się w lipcu, jednak w 2020 roku, ze względu na pandemię, ogłoszono je dopiero 11 sierpnia i w tym roku może być podobnie (warto śledzić informacje na ten temat). Aby uzyskać informację o swoich wynikach, należy zalogować się na stronie internetowej okręgowej Komisji Egzaminacyjnej (OKE) — login i hasło każdy uczeń otrzymuje w szkole. Oczywiście o wynikach zostaniemy poinformowani także w szkole, do której i tak musimy się udać, by odebrać świadectwo maturalne.

5. Czy przedmiot dodatkowy jest obowiązkowy na maturze 2021?
Choć w poprzednich latach przedmiot dodatkowy (rozszerzenie) był obowiązkowy, w 2021 roku nie ma obowiązku zdawania rozszerzenia z żadnego przedmiotu. Zniesiono także egzaminy ustne dla osób, dla których wyniki z tej części egzaminu są niezbędne. Maturzystom przystępującym do egzaminu w 2021 roku pozostaje więc zdać podstawową matematykę, język polski oraz wybrany język nowożytny. Oczywiście chętne osoby mogą przystąpić do rozszerzeń z wybranych przedmiotów. Za zdany uznaje się egzamin, którego wynik to minimum 30%.

6. Ile czasu trwa egzamin maturalny?
Egzaminy trwają od godziny do nawet trzech godzin — w zależności od przedmiotu oraz od tego, czy zdajemy podstawę, czy rozszerzenie. Przykładowo, matura z polskiego i z matematyki trwa 170 minut na poziomie podstawowym i 180 minut na poziomie rozszerzonym. Matura z języków nowożytnych — 120 minut na poziomie podstawowym, 150 minut na poziomie rozszerzonym, przedmioty dodatkowe — 180 minut. Dla dyslektyków czas może być dłuższy, o ile złożą wymagane wnioski.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

Unia Europejska

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.