Nie żyje Krzysztof Krawczyk

2021-04-05 17:33:09 (ost. akt: 2021-04-05 19:01:09)
Krzysztof Krawczyk

Krzysztof Krawczyk

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

Przez kilkadziesiąt lat stał się ikoną polskiej piosenki. Zawsze uwielbiany przez jednych, krytykowany przez innych - stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy polskiej kultury. Jego menadżer, Andrzej Kosmala, poinformował dziś popołudniu, że piosenkarz zmarł.
Krzysztof Krawczyk wyszedł ze szpitala, gdzie przebywał w związku z ciężkim przechodzeniem zakażenia koronawirusem. Wcześniej informowano o tym, że jego stan zdrowia się polepszył i artysta powrócił do domu. Popołudniu dotarła jednak smutna wiadomość o jego śmierci, której przyczyną miało być osłabienie po koronawirusie i choroby współistniejące. Miał 74 lata.

Krzysztof Krawczyk urodził się w Katowicach jako dziecko aktorów i artystów operowych. Przeniósł się z nimi do Łodzi, z którą był później związany. Śpiewał m.in. z Trubadurami, a od 1973 rozwijał później także karierę solową. Nagrał kilkadziesiąt płyt, od popu, przez disco-polo, po te z elementami folku. Zasłynął m.in. współpracą z Goranem Bregovicem. Jego utwory doczekały się wielu wykonań przez innych artystów, sam też śpiewał z artystami młodszego pokolenia, np. z Edytą Bartosiewicz.

Przez dziesięciolecia kolejne pokolenia fanów śpiewały jego największe przeboje: m.in. "Parostatkiem w piękny rejs", "Chciałem być", "To co dał nam świat", "Mój przyjacielu", "Chciałem być", "Bo jesteś ty" i wiele innych.


W latach osiemdziesiątych występował i nagrywał m.in. w Stanach Zjednoczonych, koncertował praktycznie na całym świecie.

"Premier Mateusz Morawiecki napisał na swoim profilu FB: Niewielu jest artystów, którzy łączą całe pokolenia i są kochani przez wszystkich Polaków, bez względu na gusta muzyczne, wykształcenie czy miejsce zamieszkania. Taki był Krzysztof Krawczyk.
Z trudem przychodzi mi pisanie o Nim „był”, bo w uszach wciąż brzmi Jego niesamowity głos.
Panie Krzysztofie, niech Pan spoczywa w pokoju. Będzie nam wszystkim Pana bardzo brakowało, ale wiem, że Pana muzyki nigdy nie zabraknie w polskich domach"

W 2012 roku Ada Romanowska z "Gazety Olsztyńskiej" rozmawiała z Krzysztofem Krawczykiem - przeczytaj.


dz

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Insomnia #3063905 6 kwi 2021 09:37

    "Zapomnieli" dodać, że zmarł na cofid zaszczepiony wcześniej phizerem.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

Unia Europejska

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.