Z obrad Rady Powiatu

2021-04-09 16:00:00(ost. akt: 2021-04-07 16:24:17)
Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

26 marca, w trybie zdalnym, odbyła się sesja rady powiatu. Radni przyjęli, miedzy innymi, uchwałę dotyczącą rozdzielenia środków finansowych na pomoc dla osób niepełnosprawnych.
Sesja rady powiatu odbyła się zdalnie. Na wniosek Anny Osłowskiej radni zmienili porządek obrad.

W związku z tym dyr. Osłowska zabrała głos jako pierwsza. Przedstawiła radnym nowego zastępcę dyr. ds administracyjnych Janusza Dobka.

Podkreśliła, że ma on odpowiednie wykształcenie i doświadczenie. Następie głos zabrał zastępca dyrektora, który krótko przedstawił swoją dotychczasową ścieżkę zawodową. Zanim został wybrany na dyrektora w nidzickim szpitalu pracował w NIK.

— Moim celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której nidzicki szpital stanie się najlepszą placówką w województwie warmińsko-mazurskim — mówił zastępca dyrektora. Dodał, że obecnie mieszka w powiecie szczycieńskim. Podkreślił, że współpraca z dyrektor ZOZ jest bardzo dobra.
— I jeśli taka będzie nadal, to chciałbym na stałe przenieść się do Nidzicy — mówił. Dyrektor ZOZ Anna Osłowska poinformowała radnych o sytuacji w nidzickim szpitalu. Podkreśliła, że szczepienia idą bardzo sprawnie. W szpitalu szczepi się dziennie około 200 osób.

Następnie sekretarz powiatu Elżbieta Bieniek odczytała odpowiedzi burmistrza Nidzicy Jacka Kosmali na zapytania radnych rady powiatu.

Pytali oni o rozdeszczowywanie wody. Burmistrz Jacek Kosmala, w odpowiedzi pisemnej, wyjaśnił, że konstrukcja uległa zniszczeniu i prowadzone były działania naprawcze i rozdeszczowywanie wody już działa.

Drugie pytanie radnych powiatowych dotyczyło składowisk opon przy ul Traugutta i w Litwinkach. Burmistrz Jacek Kosmala, w odpowiedzi pisemnej wyjaśnił, że wszczął postępowanie administracyjne w sprawie obowiązku usunięcia opon z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania, czyli przy ul. Traugutta i w Litwinkach. W toku prowadzonego postępowania administracyjnego dwukrotnie próbowano poinformować strony o oględzinach nieruchomości.

Do tej pory oględziny nie odbyły się z powodu braku możliwości skutecznego doręczenia zawiadomienia o ich przeprowadzenie. Ponadto, 19 marca właściciel nieruchomości zwrócił się z prośbą do burmistrza Nidzicy o pomoc w uprzątnięciu i utylizacji zużytych opon. Swoją prośbę uzasadnił złą sytuacją finansową i zdrowotną.


Radny Dariusz Szypulski zwrócił się z prośbą, aby służby porządkowe częściej kontrolowały park nad jeziorkiem. — Gmina stworzyła tam piękne miejsce dla rekreacji, a jest ono dewastowane, zwłaszcza urządzenia, które się znajdują na terenie parku. Szkoda, żeby uległy całkowitemu zniszczeniu. Dlatego jest prośba, aby policjanci częściej kontrolowali to miejsce, zwłaszcza w weekendy — mówił radny.

Radni przystąpili do procedowania projektów uchwał. Jednym z nich był projekt uchwały dotyczącej udzielania pomocy osobom niepełnosprawnym. Projekt przedstawiła kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Anna Kalinowska.

Poinformowała radnych, że w tym roku na pomoc wpłynęło o 175.000 złotych więcej niż w roku ubiegłym. Na sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przeznaczono 380.000 złotych, na likwidację barier architektonicznych - 215.000 złotych.

— W tym roku chcielibyśmy wnioski o likwidację barier dofinansowywać w wysokości 80% kosztów, bo na ten cel niepełnosprawni wydają najwięcej własnych środków — wyjaśniła Anna Kalinowska.

Zaproponowała także 1000 zł dofinansowania do aparatów słuchowych.

Na turnusy rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych przeznaczono 46.828 złotych.

Na roczny pobyt jednego uczestnika warsztatów terapii zajęciowej przeznaczono 21.696 złotych. Ogólna kwota przeznaczona na ten cel wynosi — 1.193.280 złotych. Uchwała została przegłosowana.

Również Anna Kalinowska przedstawiła projekt uchwały o podpisaniu porozumienia powiatu nidzickiego z powiatem kętrzyńskim, dotyczącego prowadzenia domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży.

— Powiat ma obowiązek prowadzić taki dom. W naszym powiecie nie ma takiej placówki. Pojawiła się możliwość podjęcia współpracy z powiatem kętrzyńskim, który taki dom prowadzi — wyjaśniła kierownik PCPR.

Dodała, że w naszym powiecie nie było takiej sytuacji, ale istnieje ryzyko, że taka potrzeba się pojawi. — Dlatego dobrym rozwiązaniem jest podpisanie porozumienia przez zarząd powiatu nidzickiego z zarządem powiatu kętrzyńskiego, by zabezpieczyli nam takie miejsca w swojej jednostce — mówiła Anna Kalinowska.

Radny Dariusz Szypulski zapytał jaki jest koszt takiego pobytu. Kierownik PCPR wyjaśniła, że miesięczny koszt wynosi 1000 zł.

— Jeżeli dana osoba przebywa krócej, to opłata jest pobierana proporcjonalnie do ilości dni. Koszty pobytu pokrywa gmina, z której pochodzi ta osoba — podkreśliła Anna Kalinowska. Radni 14 głosami poparli projekt uchwały.

Kolejny projekt uchwały przedstawiła kierownik wydziału oświaty Jolanta Tymińska. Dotyczył on pomocy finansowej powiatu dla samorządu województwa warmińsko - mazurskiego, w kwocie 2050 złotych, na prowadzenie biura w Brukseli.

Radni przyjęli projekt uchwały dotyczący przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej na terenie naszego powiatu, która odbędzie się na jesieni.