Rusza Narodowy Spis Powszechny. O co zostaniemy zapytani?

2021-04-01 07:55:43(ost. akt: 2021-04-01 08:02:03)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pexels

Dziś rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Udział w spisie jest obowiązkowy. Zbieranie danych potrwa do 30 września.
O co zostaniemy zapytani? W pierwszej kolejności o dane osobowe. Następnie będziemy musieli podać nasz adres zamieszkania i wskazać rodzaj obiektu. Jeśli mieszkamy za granicą, trzeba wskazać datę wyjazdu z Polski z dokładnością do miesiąca (ale tylko w przypadku, gdy opuściliśmy kraj w 2020 roku). W ankiecie padną również pytania o inne osoby, zameldowane w naszym mieszkaniu. Nawet o te, które przebywają za granicą.

W spisie mają wziąć udział również emigranci. Jeżeli okres przebywania za granicą respondenta jest krótszy niż rok, wówczas wypełnia on kwestionariusz emigranta krótkookresowego, jeżeli wynosi rok lub dłużej – długookresowego.
Dużo kontrowersji budzi zestaw pytań w części „Kwestionariusz mieszkania”. Trzeba tutaj podać m.in. rodzaj paliwa lub źródło energii stosowane do ogrzewana mieszkania. Niektórzy obawiają się, że te dane mogą zostać wykorzystane przeciwko nim.

— Trudno oczekiwać, żeby ludzie podczas spisu przyznawali się do naruszania prawa — uspokaja Krzysztof Gruszecki, radca prawny na łamach serwisu prawo.pl. — Dane osobowe będą w toku spisu podlegały anonimizacji, ale będzie można uzyskać informację, jakie źródła paliwa są na danym terenie stosowane. Może to się przydać do wyegzekwowania stosowania paliw ekologicznych w przyszłości — tłumaczy.

— Dla mnie udział w powszechnym spisie nie jest uciążliwym obowiązkiem. Nie mam nic do ukrycia — zapewnia Magdalena Krawczyk, olsztyńska nauczycielka. — Samo wypełnianie kwestionariusza zajmie pewnie nie więcej, niż pół godziny — kwituje.

Jak wypełnić kwestionariusz? Możemy udać się osobiście do dowolnego urzędu statystycznego, wojewódzkiego, miasta i gminy: tam zastaniemy przygotowane miejsca spisowe. Wszystkie dane możemy również podać przez telefon pod numerem 22 279 99 99. Albo skorzystać z witryny spis.gov.pl i wypełnić formularz online.

Jeżeli ktoś nie weźmie udziału w Spisie, skontaktuje się z nim rachmistrz spisowy drogą telefoniczną lub bezpośrednio. Rachmistrzowi nie można odmówić udzielania informacji. Pamiętajmy, że kary grożą nam nie tylko za uchylanie się od udziału w spisie, lecz również za przekazywanie fałszywych danych.
A jeśli zdarzy nam się pomyłka?

— Konstrukcja formularza wyeliminuje możliwość popełnienia błędu — informuje adwokat Robert Suwaj na łamach serwisu prawo.pl. — Jeżeli jednak taki się zdarzy, to raczej nie trzeba obawiać się odpowiedzialności, bo błąd jest przesłanką wyłączającą winę.
PS

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Andy #3063749 2 kwi 2021 07:47

    Żeby nie było :D Dziś rano (2 kwietnia) działało i się spisałem :D Po zalogowaniu się przez kolejne 14 dni można nanosić poprawki (o ile nie zakończysz spisu). Radzę przygotować sobie pesele domowników, bo są potrzebne :D

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Andy #3063670 1 kwi 2021 09:03

    Tak mi odbiło, że właśnie chciałem się spisać, a tu - jak zwykle - strona nie działa. Jest przeciążona. Nasi rządzący nie potrafią przygotować żadnego serwisu, który by nie padł zaraz po uruchomieniu. Pozdrawiam :D

    Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz