IŁAWA || Dzień Świadomości Autyzmu tym razem na rajdowo

2021-03-30 10:07:53(ost. akt: 2021-03-30 11:05:48)
Marcin Turulski z Lubawskiego Klubu Rajdowego

Marcin Turulski z Lubawskiego Klubu Rajdowego

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Już wkrótce przez centrum Iławy przejadą samochody rajdowe. Ma to być gest solidarności dla osób z autyzmem. Wydarzenie pod nazwą Iławski Rajd Samochodowy Jeziorak - Razem dla Autyzmu nie odbędzie się jednak w kwietniu, kiedy to obchodzony jest Dzień Świadomości Autyzmu, a w lipcu.
Drugiego kwietnia obchodzony jest Dzień Świadomości Autyzmu. Od 2016 r. niebieski marsz z tej okazji organizują rodzice autystycznych dzieci, w tym Monika Smolińska. Tym razem, zamiast marszu, sporą atrakcją ma być rajd ulicami miasta. Wstępny plan dopiero się tworzy, natomiast już wiemy, że impreza nie odbędzie się jak zwykle w kwietniu, ale w pierwszym tygodniu lipca. Lubawski Klub Rajdowy dołącza do rodziców autystów i Urzędu Miasta w Iławie przy organizacji tego wydarzenia. – Bardzo nas cieszy, że jest to inicjatywa zupełnie oddolna – podkreśla burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski. – To dowód na pomysłowość mieszkańców. A pani Monice Smolińskiej po raz kolejny dziękuję za współpracę i poszerzanie nam wszystkim horyzontów – dodaje.

– My ze swojej strony zorganizujemy dwa odcinki – mówi Marcin Turulski, prezes Lubawskiego Klubu Rajdowego. Jeden z odcinków będzie usytuowany na parkingu przy targowisku miejskim w Iławie. Biuro imprezy będzie się znajdować na parkingu przy sądzie i starostwie. Zawodnicy przejadą też ulicami od Zespołu Szkół im. Bohaterów Września do ronda u zbiegu ul. Sobieskiego i Królowej (przy siedzibie Gazety Iławskiej i Głosu Lubawskiego), dalej pod Galerię Jeziorak i z powrotem. Część ulic będzie więc wtedy zamknięta, za to będzie można oglądać rajdowców w akcji. – Wszystko będzie przeprowadzone w sposób bezpieczny, jesteśmy w tym doświadczeni – mówi M. Turulski. – Jednocześnie zależy nam na tym, by także kibice mieli dobrą widoczność i mogli poobserwować wyścigi. A takiej atrakcji jeszcze w Iławie nie było.

Rajdy są bardzo widowiskowe. Lubawski Klub Rajdowy organizuje w ciągu roku osiem tego typu imprez. Zazwyczaj na wsiach, terenach szutrowych oddalonych od centrów miast. – Co roku organizujemy także rajd ulicami Lubawy, o Puchar burmistrza. I teraz kolejny na terenie miasta, który też chcielibyśmy organizować cyklicznie, w ramach Dnia Świadomości Autyzmu – mówi prezes Lubawskiego Klubu. Dla prezesa, ale zwłaszcza dla rodzin dzieci autystycznych to ważne, by edukować społeczeństwo, wyjaśniać, czym jest autyzm. A najlepiej zrobić to, spędzając wspólnie czas podczas tego typu wydarzenia. Wcześniej tego dnia organizowano niebieskie marsze, natomiast teraz, o ile warunki pozwolą, mieszkańcy Iławy wezmą udział w nowości na naszym terenie. W organizację z chęcią włączają się służby mundurowe. – Jestem wdzięczna burmistrzowi Dawidowi Kopaczewskiemu i wszystkim służbom – mówi Monika Smolińska, mama autystycznego chłopca, współpomysłodawczyni rajdu. – Z chęcią włączyli się do działań, dając nie tylko wsparcie, ale i własne pomysły.

Oprócz ulicznego rajdu mieszkańcy będą mogli skorzystać także z innych atrakcji, jak na przykład zobaczenie panoramy miasta z podnośnika. Jednostki Straży Pożarnej pod wodzą Pawła Szauera z OSP Rożental i Arkadiusza Frankiewicza z OSP Susz przygotowują pokazy ratownicze, PSP Iława przygotuje niespodzianki dla widowni. – Mamy wsparcie policji, jednostek miejskich, a także ościennych straży pożarnych, bo chodzi o bezpieczeństwo – dodaje M. Smolińska.
– Na nasze imprezy przyjeżdżają zawodnicy z promienia 400 kilometrów, jeśli wiec warunki będą sprzyjające i w tym samym czasie nie odbędzie się podobna impreza nigdzie w pobliżu, to spodziewam się u nas najlepszych załóg – mówi M. Turulski z Byszwałdu. – Białystok, Toruń, Trójmiasto itd. Na ostatniej imprezie było 16 aut czteronapędowych typu subaru, dwie skody S5, ekipa od Hołowczyca i Zbyszka Staniszewskiego. Liczymy, że w Iławie też będzie interesująco.

Impreza pod nazwą Iławski Rajd Samochodowy Jeziorak - Razem dla Autyzmu miała się pierwotnie odbyć pod koniec kwietnia. Natomiast z powodu obostrzeń organizatorzy przenieśli ją na pierwszy weekend lipca. Impreza zaliczona zostanie do Pucharu Ziemi Lubawskiej.

Monika Smolińska odbiera wyróżnienie Bratnia Dłoń z rąk burmistrza Dawida Kopaczewskiego
Monika Smolińska odbiera wyróżnienie Bratnia Dłoń z rąk burmistrza Dawida Kopaczewskiego

– Bardzo dziękuję Marcinowi Turulskiemu za to, że nasza przyjaźń zaowocowała wyjątkowym dziełem – dodaje pani Monika. Wdzięczna jest, jak mówi, wszystkim zaangażowanym, którzy uwierzyli w jej szalone pomysły. – W dalszym ciągu jest wiele zrobienia w tym temacie, w kwestii dodawania wiary i siły rodzinom, które borykają się na co dzień ze wszystkim, co niesie spektrum autyzmu – dodaje. – Wzruszające jest dla mnie, że mamy szansę utworzyć w naszym mieście nową historię dedykowaną takim rodzinom. Wszyscy działają prosto z serca. To dla mnie najważniejsze – mówi Monika Smolińska, która za działalność na rzecz niepełnosprawnych otrzymała pod koniec 2020 roku wyróżnienie Bratnia Dłoń. To doroczny konkurs burmistrza Iławy, nobilitujący tych, którzy angażują się w codzienną bezinteresowną pomoc osobom z niepełnosprawnościami.

Edyta Kocyła-Pawłowska

Masz dla nas temat?
Daj znać! ilawa@gazetaolsztynska.pl