Turcy nie dostali wiz. Co dalej z odbiorem tramwajów?

2021-03-29 14:35:15(ost. akt: 2021-03-29 14:41:07)
Tureckie tramwaje Panorama

Tureckie tramwaje Panorama

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Tureccy inżynierowie nie dotarli do Olsztyna, bo nie dostali wiz. Czy to skomplikuje proces odbioru tramwajów, skoro musi w nim uczestniczyć przedstawiciel producenta?
Jak już pisaliśmy — terminy odbioru zostały przesunięte m.in. ze względu na pandemię. Miasto zgodziło się również na aneksowanie umowy z Durmazlarem.

Rozumiemy sytuację, w jakiej znalazł się producent. Poprosił nas o czteromiesięczny aneks ze względu na problemy z pełnym skompletowaniem pojazdów. Powód nie jest zaskakujący - podobnie jak cały świat, tak i nasz producent boryka się z problemami związanymi z pandemią koronawirusa. Przerwany został łańcuch zaplanowanych dostaw, więc Durmazlar nie ma aktualnie wszystkich podzespołów — mówiła nam na początku marca Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta w Olsztynie.

Odbiór się więc przeciąga, mimo że tramwaje już dawno przeszły homologację. Tutaj miasto też ma swoje argumenty:

Odbiory nowych autobusów czy tramwajów trwają standardowo kilka tygodni. Nam dodatkowo cały proces wydłuży zapewne fakt, że poza przerwą świąteczno-noworoczną robimy to w trakcie pandemii koronawirusa, co okresowo wiąże się z absencją specjalistów poszczególnych branż i trudnościami w przyjeździe na miejsce naszych tureckich kontrahentów — mówiła nam w połowie lutego Marta Bartoszewicz. — Sprawdzamy, czy pojazdy są zgodne ze specyfikacją przetargową, w szczególności z tymi kryteriami, które były dodatkowo punktowane. Jesteśmy w stałym kontakcie z wykonawcą i mamy pewne uwagi, ale zakładamy, że uda się je wyeliminować na tym etapie, tak by na olsztyńskie tory wyjechały już pojazdy najwyższej jakości — dodała.

Jak sytuacja wygląda teraz?

Przedstawicielom firmy Durmazlar uniemożliwiono otrzymanie wiz, w celu przyjazdu do Polski. A w Opisie Przedmiotu Zamówienia jest napisane, że w odbiorach ma uczestniczyć wykonawca — przypomina Marta Bartoszewicz. — Na razie te zapisy są wypełniane, bo uczestniczy w nich przedstawiciel Durmazlara w Polsce (firma CSI Invest). A zatem odbiory trwają również bez przyjazdu strony tureckiej — wyjaśnia.

Do sprawy wrócimy.

PJ

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Przemysław Kazimierz #3063577 29 mar 2021 22:08

    Ustawić pod Wysoką Bramą i zacząć sprzedaż kebabów - najpierw na wynos, po pandemii stacjonarnie. Wreszcie się do czegoś nada to dziadostwo. I ku chwale wizjonera - BEZ ODBIORÓW :D

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

  2. www #3063550 29 mar 2021 18:47

    taki Olsztyn, takie miasto, takie władze i takie tramwaje zeby odbiór urządzenia robić ROK !!! Nawet ponad rok!! Wszystko pseudofachowcy , a nie pandemia!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (19) odpowiedz na ten komentarz