Minister Mariusz Kamiński: będziemy działać stanowczo wobec osób, które wyłamują się ze społecznej solidarności

2021-03-26 13:11:51 (ost. akt: 2021-03-26 13:21:28)

Autor zdjęcia: pixabay.com

– Działania służb państwowych wobec osób, które wyłamują się z solidarności społecznej, którym brakuje wyobraźni i odpowiedzialności za innych, będą bardzo stanowcze – powiedział minister Mariusz Kamiński podczas dzisiejszej konferencji.
– Jestem przekonany, że najbliższe dni, tygodnie będą kluczowe i decydujące o rozwoju pandemii w naszym kraju. Jestem przekonany, że jesteśmy w stanie, działając solidarnie, w dużej dyscyplinie społecznej, przełamać tę tendencję wzrostową – podkreślił minister Mariusz Kamiński. Jak dodał, konieczne jest w tym kontekście przestrzeganie obowiązku noszenia maseczek i zasad zachowania dystansu społecznego.

– Zasady dyscypliny społecznej są niezbędne. To proste zasady, każdy może je realizować we własnym interesie, ale musi też pamiętać o swoim obowiązku wobec innych obywateli, bo przez swoją nieodpowiedzialność może narazić innych na chorobę – podkreślił szef MSWiA. Zaapelował również, aby w najbliższym czasie podtrzymać społeczną odpowiedzialność. – Razem, działając wspólnie, solidarnie damy radę pandemii. Są ku temu realne podstawy i realne perspektywy – mówił Mariusz Kamiński.

Z apelem o odpowiedzialność w okresie Świąt Wielkanocnych zwrócił się również Krzysztof Saczka, główny inspektor sanitarny. – Sytuacja epidemiologiczna jest niezwykle trudna, poziomy zakażeń sięgające 35 tys. są dużym obciążeniem dla ochrony zdrowia, niosąc ryzyko dla nas wszystkich – podkreślił. – Inspekcja Sanitarna nie walczy ze społeczeństwem, walczy z pandemią. Apelujemy o przestrzeganie zasad – powiedział główny inspektor sanitarny.

Policja będzie pilnować przestrzegania obostrzeń

– Chcę zapowiedzieć, że w najbliższych dniach i tygodniach kontrola przestrzegania obostrzeń będzie priorytetem każdego funkcjonariusza policji – podkreślił gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji.

Jak poinformował, łącznie 20 tys. funkcjonariuszy będzie pilnować przestrzegania obowiązujących obostrzeń. Wzmożone kontrole wiążą się również z karami. Na przestrzeni ostatnich tygodni i miesięcy średnia dobowa liczba osób, które były rozliczane za brak maseczek to ok. 2,5 tys., natomiast tylko minionej doby było to blisko 9 tys. osób. – Chcę podkreślić, że nie chodzi nam o wyścig danych statystycznych. Nie chodzi o liczbę mandatów czy wniosków o ukaranie do sądu. Bylibyśmy zadowoleni, gdyby powodów do tego nie było – wyjaśnił komendant główny policji.

MSWiAKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mariusz #3063348 26 mar 2021 13:37

    po prostu aż żal czytać..."Są ku temu realne podstawy i realne perspektywy" w przypadku tej ekipy i wprowadzanych obostrzeń równie dobrze można by było użyć słów HOKUS POKUS, taka sama siła sprawcza. Dodam, że żadne z wyżej wspomnianych obostrzeń nie były poparte ŻADNYM merytorycznym dowodem, a ich wprowadzanie zahacza o Barejowy realizm "To ja jestem kierownikiem tego państwa, nie mam żadnych dowodów, wprowadzę co będę chciał, i co mi Pan zrobi??!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz