"Z Mazur wzięte", czyli spójrzmy na historię!

2021-03-25 14:00:00(ost. akt: 2021-03-25 13:47:43)
Uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Piszu — Oliwia Roman, Wiktoria Bulicz, Karolina Jasińska i Aleksandra Charubin od kilku miesięcy pracują nad projektem pn. ,,z Mazur wzięte"

Uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Piszu — Oliwia Roman, Wiktoria Bulicz, Karolina Jasińska i Aleksandra Charubin od kilku miesięcy pracują nad projektem pn. ,,z Mazur wzięte"

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Piszu — Oliwia Roman, Wiktoria Bulicz, Karolina Jasińska i Aleksandra Charubin od kilku miesięcy pracują nad projektem pn. ,,z Mazur wzięte". — Pracę nad projektem rozpoczęłyśmy z myślą o historii naszego regionu, która nie może zostać zapomniana. Mamy nadzieję, że dzięki temu projektowi dowiecie się więcej o historii Mazur od osób, które znają ją najlepiej, ich relacje są z pierwszej ręki — mówią uczennice.
Spójrzmy na historię! Czy zastanawiałeś się kiedyś nad historią Ziemi, na której mieszkasz lub ten temat wydaje Ci się interesujący? Oliwia Roman, Wiktoria Bulicz, Karolina Jasińska i Aleksandra Charubin kilka miesięcy temu podjęły się niełatwego zadania i opowiadają o historii Mazur w internecie.

Projekt skierowany jest nie tylko do młodzieży ale też do osób starszych zainteresowanych historią Prus Wschodnich, czyli Mazur. W mediach społecznościowych (na Facebooku i Instagramie) dziewczyny prezentują zebrane przez siebie informacje, m.in. ciekawostki o dawnych czasach. Informacje można znaleźć, wpisując zMazurwziete w wyszukiwarce Facebooka, Instagrama lub na Youtube.

Oto, co napisały o projekcie zMazurwziete:

Prowadzimy projekt z platformy ZwolnienizTeorii przy współpracy z naszą Panią nauczycielką geografii z Piskiego LO2 - Anetą Ramotowską i przez ostatnie kilka miesięcy udaje nam się sukcesywnie zdobywać informacje na temat historii Mazur oraz wywiady "z pierwszej ręki" z najstarszymi ich mieszkańcami. Projekt powstaje z myślą o barwnej i ciekawej historii Mazur, o której nie chcemy by zapomniano!
Kontaktujemy się z różnymi osobami, by przedstawić wydarzenia z różnych punktów widzenia. Wywiady są szczere i prawdziwe, a osoby udzielające nam wywiadu mają całkowicie wolną rękę w sprawach, o których chcą mówić.
Rozpoczęłyśmy również akcje: nagłaśniającą gwarę mazurską i drugą promującą zabytki Mazur. Na naszych kontach na portalach pojawiają się informacje na temat miast, znanych osób z Mazur, a także informacje historyczne czy ciekawostki.
Chcemy dotrzeć do różnych grup wiekowych, dlatego działamy prężnie w internecie, a także w formie papierowej - mogliście zauważyć nasze plakaty w Piszu i okolicznych wioskach.
Na naszym kanale na Youtube możecie znaleźć czytane wywiady - fragmenty książki ,,Mazury Zapamiętane". Pojawiłyśmy się również w audycji radiowej w Polskim Radiu Olsztyn, gdzie opisałyśmy nasz projekt. Skontaktowałyśmy się z Muzeum Ziemi Piskiej, wystąpiłyśmy z pomysłem wystawy na żywo, która opisuje stulecie Mazur. Niestety wystawa, ponieważ jeszcze pracujemy nad jej treścią, ma się przenieść do online w związku trwającą epidemią i obostrzeniami. Artykuł w Gazecie Piskiej jest podsumowaniem naszej pracy. Mamy nadzieję, że udało nam się przekazać wiedzę w niebanalny i kreatywny sposób, a dzięki naszemu projektowi świadomość o Mazurach jest wyższa.

Serdecznie dziękujemy za przeczytanie artykułu i życzymy wytrwałości w odkrywaniu i pielęgnowaniu swojego patriotyzmu. Pozdrawiamy serdecznie.
Oliwia Roman, Wiktoria Bulicz, Karolina Jasińska, Aleksandra Charubin

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Artur Taszynski #3063304 25 mar 2021 23:38

    Bardzo mi się podoba działanie uczennic tak jak i wszystkie działania mazursko-historyczne. Ostatnio zauważyłem, że w ramach projektu przywracania pamięci o nieistniejących wioskach Puszczy Piskiej pojawiły się dwie tablice informacyjne przy drodze z Pisza do Łysych: Lipa Tylna i Lipa Przednia. Ale muszę też skomentować coś co mi się strasznie nie podoba: projekt ZwolnieniZTeorii. Przecież to oznacza dokładnie to samo co ZwolnieniZMyślenia! Przecież każdy usystematyzowany wynik myślenia to jest właśnie teoria. Zupełna bezmyślność.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Oliwia Roman #3063287 25 mar 2021 15:08

    Dziękujemy serdecznie za udostępnienie artykułu i pomoc w zredagowaniu, cieszymy się, że możemy ,,zaistnieć''. Pozdrawiam z grupą - z Mazur wzięte

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz