Roweru miejskiego nie będzie, bo nie ma pieniędzy

2021-03-26 10:15:00(ost. akt: 2021-03-26 10:12:24)
W 2021 roku w Olsztynie roweru miejskiego nie będzie

W 2021 roku w Olsztynie roweru miejskiego nie będzie

Autor zdjęcia: Urząd Miasta Olsztyna

To w zasadzie żadne zaskoczenie, ale na pewno jest nim sama informacja, która trafiła do miejskiej Komisji Gospodarki Komunalnej i Środowiska.
O sprawie poinformował na Facebooku Mirosław Arczak, radny nierzeszony, znany ze swojego zamiłowania do rowerów i członek komisji.

„Takiego „opracowania” się nie spodziewałem. Do zapoznania się z nim trzeba zaplanować cały wolny wieczór... zaparzyć ziółka... ustawić miseczkę z bakaliami do zagryzania... wyłączyć telefon... zasiąść wygodnie w fotelu... zanurzyć się w lekturze... i... tu miejsce na wasze komentarze.
PS Podziwiam ten dokument za stronę tytułową”.

Dokument nosi nazwę „Rower miejski. Informacja o przyjętym rozwiązaniu na 2021 rok”.
Zarząd Dróg Zieleni i Transportu informuje w nim o tym, dlaczego w 2021 roku nie będzie w Olsztynie roweru miejskiego. W kilku zdaniach.

„W związku z trudną sytuacją budżetową Olsztyna oraz wprowadzonymi obostrzeniami dla transportu zbiorowego, które przełożyły się m.in. na spadek wpływów z biletów, podjęta została trudna decyzja o zawieszeniu działań związanych z uruchomieniem Roweru Miejskiego w 2020 roku ze środków publicznych. Z tego samego powodu środki publiczne na ten cel nie zostały uwzględnione w budżecie Olsztyna na 2021 rok. Należy podkreślić, że czas obowiązywania obecnych i przyszłych obostrzeń, jak również ich zakres, w tym dotyczący przemieszczania się wciąż jest niemożliwy do przewidzenia”.

To informacja wynikająca z planu pracy Komisji. Kilka miesięcy temu podczas obrad zaplanowaliśmy, że taka informacja zostanie przedstawiona. Jest też kontynuacją tego, co było w poprzednich dwóch latach, bo prezydent przedstawiał takie informacje właśnie mniej więcej w marcu/kwietniu — wyjaśnia Mirosław Arczak. — Powaliła mnie zarówno strona tytułowa, jak i kilka zdań, które tam znajdziemy. A to, co zostało przedstawione w piśmie, można poddawać pod dyskusje. Obostrzenia są przecież tak nieprzewidywalne, że powinniśmy się nauczyć jakoś je wykorzystywać. Nie powinniśmy więc traktować pandemii, jako wytłumaczenia każdej decyzji, a prezydent wykorzystuje ją, jako wyjaśnienie wszelkich zaniechań — uważa radny. — Nie ma też możliwości podnieść temat roweru miejskiego na sesji Rady Miasta, bo na dyskusję musiałaby się zgodzić większość. To jest skazane na porażkę ze względu na udział sił w Radzie — zauważa. — Nie było roweru w budżecie, więc ciężko też oczekiwać jego nagłego pojawienia się. Czyli w 2021 roku po prostu go w Olsztynie nie będzie. Tak naprawdę jeśli koalicji rządzącej zależałoby na rowerze miejskim, to ten milion złotych by się jakoś znalazł. Dopóki rower działał, był doskonałym narzędziem PR-owym. A teraz, gdy przydałby się, jako bezpieczny środek transportu, to wszystko odpuszczamy. Chciałbym też zaznaczyć, że w odpowiedzi ZDZiT-u jednak rzecz brzmi dosyć niebezpiecznie. Drogowcy łączą koszty funkcjonowania komunikacji publicznej z rowerem publicznym — precyzuje. — Gdy trzeba szukać oszczędności, to przyznają się, że to całość, a wtedy, gdy są postulaty, żeby ten rower miejski traktować właśnie jako element dojazdu do przystanku itd., to wtedy ZDZiT stwierdza, że komunikacja publiczna to jedno, a rower publiczny drugie. Sami sobie zaprzeczają.

PJ

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. olsols #3063398 26 mar 2021 20:44

  Mieszkańców w 2020 oszukano, wykorzystując pandemiczne zakazy. Pieniądze zarezerwowane na system rowerowy przepadły. W 2021 w całej Polsce ruszają lub już ruszyły miejskie rowery. Tymczasem w Olsztynie stację miejskiego roweru urzędnicy są w stanie wpisać jedynie w absurdalne inwestycje typu rzekomy węzeł przesiadkowy Olsztyn Śródmieście, który będzie transportową fikcją.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Przemysław Kazimierz #3063336 26 mar 2021 12:15

  Dokładnie Panie Radny. Władze miasta każdą swoją decyzję godzącą w los mieszkańców, tłumaczą decyzjami rządu PIS i pandemią. Jakże to wygodne, prawda ? Wszystko w białych rękawiczkach. Wstyd ! Mieszkańców Olsztyna uważa się za idiotów. Wszystkie podwyżki, niekorzystne uregulowania prawne (jak te z ceną wywozu nieczystości zależną od zużycia wody), a może i wycinka drzew, to też wina rządu... Na szczęście to jeszcze tylko 2 lata i może miasto wreszcie odżyje. I wcale nie dlatego, że pandemia się skończy, a kadencja !

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 3. jaro. #3063332 26 mar 2021 12:11

  wielu rzeczy nie będzie - nie tylko roweru miejskiego. pieniędzy nie zabraknie tylko na jedno - na TRAMWAJE

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz