Kolejne podwórka w Olsztynie zmienią swój wygląd

2021-03-24 12:06:00(ost. akt: 2021-03-24 13:40:45)

Autor zdjęcia: Urząd Miasta Olsztyna

Dzięki miejskiemu programowi "Podwórka z Natury" trzy kolejne miejsca w Olsztynie ulegną przeobrażeniom.

Jak informują przedstawiciele urzędu miasta, tegoroczna edycja programu właśnie wchodzi w fazę realizacji. Dzięki środkom z miejskiego budżetu piękniejszymi podwórkami cieszyć się mają już niedługo mieszkańcy budynków przy ul. Jagiellońskiej 51, w narożniku ulic Ratuszowej i Marii Curie-Skłodowskiej oraz przy ul. Mazurskiej. 60 tys. złotych, które podwórka podzielą między sobą, przeznaczone mogą być na nasadzenia, elementy małej architektury, a także inne elementy wystroju przestrzeni (murale, rzeźby, instalacje artystyczne).

Przygotowania do piątej edycji programu trwały nieco dłużej.

— Chcieliśmy przed wyborem podwórek poznać społeczności zamieszkujące w ich sąsiedztwie, ich preferencje i oczekiwania — wyjaśnia dyrektor Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Olsztyna, Justyna Sarna-Pezowicz. I dodaje, że te potrzeby były badane za pomocą ankiet przygotowanych wspólnie z Towarzystwem Miłośników Olsztyna.

— Każde z podwórek jest inne i każde z nich ma swoje problemy, które będziemy starali się rozwiązać wspólnie z mieszkańcami — mówi z kolei Paulina Żukowska z Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Olsztyna.

O tym, jak będą wyglądać podwórka, zadecydują olsztynianie żyjący w sąsiedztwie wspomnianych podwórek, nie zostaną oni pozostawieni sami sobie. Wsparciem służyć im będą studenci architektury krajobrazu UWM. To oni mają, jak dodaje Paulina Żukowska, inspirować i pomagać.


Podwórka z Natury powstają w Olsztynie od kilku lat. Dzięki zaangażowaniu grup sąsiedzkich wszyscy mają okazję oglądać miasto w ciekawszej odsłonie.
Na Facebooku oraz w innych wirtualnych miejscach znajdziemy wypowiedzi osób, które nie mają wątpliwości, że takie działania w przestrzeni miasta są potrzebne. I dają dużo satysfakcji tym, którzy je tworzą i o nie dbają.

Pani Iwona z "Naszego Podwórka" u zbiegu ulic H. Sienkiewicza i St. Żeromskiego mówiła na przykład: "Pamiętam pierwszą wspólną kawę na "nowym" podwórku, ludzi, którzy zaglądali (i nadal zaglądają) przez nasz rynkowy płot, podziwiając i chwaląc oraz, że nie chciało się nam wracać do domu, bo tak zrobiło się pięknie".

dbp


Fot. Urząd Miasta Olsztyna

Fot. Urząd Miasta Olsztyna

Fot. Urząd Miasta Olsztyna

Od 2017 r., kiedy program ruszył, już 11 zaniedbanych podwórek zamieniło się w minioazy zieleni. W tym roku szansę dostaną 3 kolejne.Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. nikt #3063173 24 mar 2021 14:23

    Te 20 tys. na podwórko starczy akurat na sześć ton cementu i wywrotkę żwiru do zabetonowania podwórka

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz