Wójt Stawigudy odpowiada na zarzuty w sprawie wyspy w Tomaszkowie [AKTUALIZACJA]

2021-03-23 18:15:21(ost. akt: 2021-03-25 09:52:16)
Wójt tłumaczy, że działania zostały podjęte przez gminę właśnie w celu udostępnienia terenu publicznego na wyspie.

Wójt tłumaczy, że działania zostały podjęte przez gminę właśnie w celu udostępnienia terenu publicznego na wyspie.

Autor zdjęcia: Agata Szerszeniewicz

Niedawno gmina ustawiła znak zakazujący ruchu pojazdów na drodze prowadzącej do wyspy w Tomaszkowie. Posłanka Lewicy interweniowała w sprawie, a teraz gmina oficjalnie odpowiedziała na jej interpelację.
Przypominamy, że na ul. Jeziornej w Tomaszkowie ustawiono znak B-1 (zakaz ruchu w obu kierunkach), zabraniający poruszania się po niej pojazdów (także rowerów i innych pojazdów jednośladowych) i kolumn pieszych. Jest też oficjalny powód — zbyt wąska ulica. W świetle prawa drogą mogą poruszać się jedynie piesi lub niewielkie ich grupy.

Omawiana droga jest jedyną drogą dojazdową do wyspy. Jej część — razem z pomostem wybudowanym z funduszy Unii Europejskiej — jest przeznaczona do użytku publicznego.

Mieszkańcy skarżą się, że nie można dojechać do wyspy, ani dowieźć tam osób starszych lub niepełnosprawnych. Brakuje parkingu gminnego, który umożliwiłby pozostawienie samochodu przed wyspą lub w niewielkim oddaleniu od niej. Czas, jaki zajmuje piesze pokonanie drogi od ul. Jeziornej do pomostu to dla zdrowej i sprawnej osoby 15 minut. Dla osób niepełnosprawnych dystans ten jest bardzo trudny do pokonania z uwagi na zakręty, obniżenia i podwyższenia terenu. Sytuacja ta sprawia, że osoby zamieszkujące na wyspie mają ten teren tylko dla siebie i budują własne pomosty na swoich działkach” — czytamy w piśmie skierowanym do wójta gminy Stawiguda przez posłankę Paulinę Matysiak.

Posłanka Matysiak przesłała więc do wójta następujące pytania:

1. Jakie kroki zamierza podjąć samorząd gminy Stawiguda, aby wyspa w Tomaszkowie stała się bardziej dostępna dla mieszkańców Tomaszkowa, a nie wyłącznie dla mieszkańców wyspy?

2. Czy samorząd gminy Stawiguda zamierza podjąć kroki w celu zmiany oznakowania ulicy Jeziornej, tak, aby mieszkańcy mogli się tam dostać przynajmniej określoną grupą pojazdów?

3. Czy planuje się budowę parkingu, położonego blisko wyspy, aby można było dojechać tam samochodem?

4. Jakie kroki zamierza podjąć samorząd gminy, aby umożliwić korzystanie z wyspy osobom starszym i niepełnosprawnym, które obecnie nie mogą się tam dostać z uwagi na znak B-1 zakazujący wjazdu samochodem i innymi pojazdami?

Wójt odpowiada


We wstępie Michał Kontraktowicz zaprasza posłankę do odwiedzin w gminie, żeby „mogła osobiście ocenić sytuację, jaką dotyka pani w interwencji poselskiej”. Wójt tłumaczy, że działania zostały podjęte przez gminę właśnie w celu udostępnienia terenu publicznego na wyspie.

Publikujemy pełną treść odpowiedzi.

1. Jakie kroki zamierza podjąć samorząd gminy Stawiguda, aby wyspa w Tomaszkowie stała się bardziej dostępna dla mieszkańców Tomaszkowa, a nie wyłącznie dla mieszkańców wyspy?

„W okresie letnim w miejscowości Tomaszkowo występuje wzmożony ruch pieszych i pojazdów. Przed wprowadzeniem obowiązującej organizacji ruchu, dochodziło do zdarzeń, w których auta wjeżdżały bezpośrednio na plażę, pozostawiano je w miejscach, gdzie stwarzały realne zagrożenie bezpieczeństwa, a auta ciasno zaparkowane wzdłuż wąskiej drogi wewnętrznej uniemożliwiały poruszanie się pieszym, zwłaszcza osobom prowadzącym wózki z dziećmi. Kierujący, z powodu zaparkowanych innych pojazdów, cofali auta na całym odcinku drogi wewnętrznej, żeby wyjechać z wyspy, stwarzając tym samym duże zagrożenie. Samochody zaparkowane na drodze zagrażały bezpieczeństwu również ze względu na brak możliwości dojazdu służb ratunkowych, czy służb komunalnych do przepompowni ścieków. Przed podjęciem decyzji o wprowadzeniu zakazu przeanalizowano uwagi mieszkańców o dużych trudnościach w poruszaniu się drogą, które były potwierdzone przez sołtysa Tomaszkowa i radnego gminy. Jako zarządca dróg gminnych publicznych i wewnętrznych należących do gminy Stawiguda, ze względu na ww. zdarzenia, w celu bezpiecznego i łatwego dojścia do plaży, tak wąską drogę wewnętrzną zatwierdziłem i wprowadziłem projekt organizacji ruchu, na podstawie którego ustawiono istniejące oznakowanie. Przed wprowadzeniem przedmiotowego projektu organizacji ruchu wzięto pod uwagę:
• zachowanie bezpieczeństwa,
• szerokość jezdni na drodze wewnętrznej 2,79 m,
• gęstą zabudowę wzdłuż drogi,
• zróżnicowaną nawierzchnię,
• zagrożenie dla środowiska wodnego,
• lokalizację na wyspie przepompowni ścieków

Ponadto, w ubiegłym roku, w celu poprawy dostępności plaży, planowaliśmy zagospodarować część terenu wyspy w Tomaszkowie w zakresie zaprojektowania małej architektury, nasadzenia roślin, miejsca na ognisko, stojaków na rowery, boiska do siatkówki plażowej, przebieralni oraz monitoringu. Na przedmiotowe zadanie został ogłoszony przetarg, który został unieważniony. Oferta z najniższą ceną przewyższyła kwotę, którą zamierzaliśmy przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia i której po przeanalizowaniu środków budżetowych nie mogliśmy zwiększyć. Przy tej okazji warto wspomnieć, że dla poprawienia dostępności linii brzegowej uregulowaliśmy stan prawny działki poprzez odzyskanie gruntu przy linii brzegowej od prywatnego właściciela.
Podsumowując należy wskazać, że to właśnie nasze, powyżej opisane działania doprowadzają do rozszerzenia dostępności terenów publicznych dla większej liczby mieszkańców. Dalej będziemy starali się zaprojektować nową przestrzeń publiczną w postaci między innymi ścieżki pieszej biegnącej przy linii brzegowej, a prowadzącej do plaży publicznej, starając się pozyskać środki na budowę nowej infrastruktury”.

2. Czy samorząd gminy Stawiguda zamierza podjąć kroki w celu zmiany oznakowania ulicy Jeziornej, tak, aby mieszkańcy mogli się tam dostać przynajmniej określoną grupą pojazdów?

”Wprowadzenie organizacji ruchu zakazującej wjazdu było podjęciem kroków umożliwiających swobodne poruszanie się pieszych, w tym rodziców z dziećmi. Zadbanie o bezpieczeństwo użytkowników drogi gminnej wewnętrznej oraz użytkowników gminnej plaży jest priorytetem gminy. Ponadto pozostawione auta w bliskiej odległości od plaży mogły stanowić zagrożenie dla środowiska naturalnego (różnego rodzaju wycieki płynów). Dla polepszenia dostępności do plaży, po wprowadzeniu istniejącej organizacji ruchu w lutym br. Zleciłem ustawienie pod znakiem B-1 znaku T-22 „nie dotyczy rowerów”.

3. Czy planuje się budowę parkingu, położonego blisko wyspy, aby można było dojechać tam samochodem?

Z uwagi na wyjątkową lokalizację plaży, jaką niewątpliwie jest wyspa, co wiąże się z bardzo ograniczonym dostępem terenu oraz istniejącą zabudowę wzdłuż dojazdu gmina obecnie nie posiada technicznych możliwości wykonania takiego parkingu. Gmina nie dysponuje gruntem niezbędnym do wykonania parkingu oraz nie ma możliwości nabycia nieruchomości, którą mogłaby wykorzystać pod jego budowę. Biorąc pod uwagę wartości ziemi w Tomaszkowie koszt byłby niewspółmierny do korzyści z realizacji inwestycji. Jednocześnie, zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego terenów zabudowy mieszkaniowej – nie ruchomość należąca do gminy na wyspie oznaczona jest jako teren zieleni naturalnej z całkowitym zakazem zabudowy.

4. Jakie kroki zamierza podjąć samorząd gminy, aby umożliwić korzystanie z wyspy osobom starszym i niepełnosprawnym, które obecnie nie mogą się tam dostać z uwagi na znak B-1 zakazujący wjazdu samochodem i innymi pojazdami?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby niepełnosprawne, kierujący przewożący osobę niepełnosprawną są wyłączone z przestrzegania znaku B-1 z zachowaniem warunków szczególnej ostrożności. Ponadto informuję, że osoby niepełnosprawne, które wystąpiły o wyrażenie zgody na dojazd do plaży otrzymały taką zgodę”.

Czy odpowiedzi usatysfakcjonowały posłankę Matysiak?



— Przed przesłaniem do mnie odpowiedzi wójt uprzedził, że otrzymam ją w późniejszym niż założony terminie. Uważam, że jest to znacznie milszy ruch ze strony wójta niż sugerowanie w mediach, że chcę, żeby samochody wjeżdżały bezpośrednio na plażę. Nie chcę tego i dlatego też od tej kwestii zacznę. Moja interwencja powstała na skutek kierowanych do mnie zgłoszeń i po bezpośrednim sprawdzeniu zastanej sytuacji przez pracowniczkę mojego biura. Ma ona na celu pozyskanie informacji o podnoszonej sprawie na podstawie faktów i rzeczywistych podjętych kroków.
Myślę, że wójt bardzo szczegółowo opisał idee, podjęte kroki i dalsze plany. W pewnej części pokrywają się one z przekazanymi do mnie wcześniej informacjami. Bardzo obiecująco zapowiadają się ruchy związane z planami z zagospodarowania całej przestrzeni dotyczącej plaży i linii brzegowej. Jednak ich opis nie dotyczy wyłączenia ruchu na ulicy, której ta interwencja dotyczy. Mimo bardzo obszernych wyjaśnień wójta wciąż zastanawiam się, dlaczego jest to akurat znak B-1. Dobrze jednak, że do końca marca ma zostać wprowadzone wyłączenie, które pozwoli rowerzystom dojechać do plaży.
W najbliższych dniach w moim biurze poselskim dogłębniej będziemy analizować, czy mam przestrzeń do dalszych działań. Jeśli nie, to i tak nie odpuszczę tematu i będę obserwowała sytuację, jak np. z tym, czy włączono w dojazd na plażę ruch rowerowy albo, czy otrzymam jeszcze kolejne wiadomości od mieszkańców.
Niedługo rozpocznie się sezon, który bez wątpienia przyczyni się do wzmożenia każdego rodzaju ruchu w okolicy wjazdu na wyłączoną ulicę, wyspę i plażę. Sam zakaz wjazdu nie rozwiąże wspomnianych przeze mnie w interwencji problemów.
Przed epidemią kilkukrotnie odwiedzałam Warmię. Mam w planach spotkania w miejscowościach, w których od mojej ostatniej wizyty podejmowałam interwencje albo, w sprawie których pisałam interpelacje do Ministerstw. Olsztyn, Tomaszkowo i Krupoliny to tylko kilka z nich, a planuję poruszać sprawy również w innych miejscowościach w całym województwie warmińsko-mazurskim.
Nie wykluczam przyjęcia zaproszenia, ale jest ono zależne nie tylko od mojego aktualnego stanu zdrowia, ale też od ilości zakażeń na koronawirusa w Polsce. Niestety pandemia bardzo skutecznie utrudniła spotkania na żywo.


PJ

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Paweł Kowalkowski #3063133 24 mar 2021 08:24

    Tam to chociaż powstała plaża ze środków gminy. Za to po drugiej stronie jeziora w Kręsku działka z plażą będąca (własnością) Lasów Państwowych została sprzedana w prywatne ręce (lata temu). Gmina po protestach rezydentów oddała sąsiednią działkę w dzierżawę dla stowarzyszenia i pozwoliła zrobić nową plaże z tym że ze środków społecznych. Nie wspomnę tutaj o dostępie tej działki teren zalesiony z dużym pochyleniem terenu.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  2. Gru #3063132 23 mar 2021 23:05

    Od kiedy można dostać dotację UE na plażę bez dojazdu? Pani Poseł niech poprosi o wgląd do wniosku, który złożyła Gmina żeby dostać te pieniądze. Polecam też żeby obejrzała jak wygląda pozwolenie wydane osobie niepełnosprawnej na dojazd do plaży. Gmina pozwala i owszem, ale na wjazd do 10 min..., tak więc szybciutko truchcikiem o kulach od samochodu na pomost, skok do wody, szybkie pływanko i powrót do samochodu.... kpina z ludzi Panie Wójcie!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  3. GregOlsztyn #3063121 23 mar 2021 19:46

    Bardzo mnie cieszy, że Pan Wójt tak szybko i obszernie odpowiedział na pytania Pani Posłanki. Ja w maju zeszłego roku wysłałem e-mailowe zapytanie do Gminy Stawiguda dot. parkingu nad jez. Bartąg przy plaży w Bartążku. W czerwcu telefonowałem w tej sprawie do Urzędu Gminy. Uprzejmie odpowiedzieli, że mają na odpowiedź 30 dni, są bardzo zajęci, ale odpiszą. Nie odpowiedzieli do dzisiaj…

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz