Jakub Żulczyk: Skierowano przeciwko mnie akt oskarżenia za znieważenie głowy państwa

2021-03-22 20:46:15 (ost. akt: 2021-03-22 21:22:01)

Autor zdjęcia: Grzegorz Wadowski

Jakub Żulczyk, popularny pisarz pochodzący z naszego regionu, poinformował na Facebooku o tym, że prokuratura przygotowała przeciwko niemu akt oskarżenia. Chodzić ma o znieważenie prezydenta Andrzeja Dudy. Żulczyk o sprawie dowiedział się z... mediów.
- "Dwie śmieszne sprawy" - zaczyna swój wpis Jakub Żulczyk. - "Pierwsza - powiedziałem się właśnie, że Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście Północ skierowała do Sądu Okręgowego Warszawa akt oskarżenia przeciwko mnie z artykułu 135 kodeksu karnego, czyli znieważenia głowy Państwa.
Idzie o wpis na Facebooku nt wyborów w USA, w którym to, napisałem, cytuję: "Andrzej Duda jest debilem"".Pisarz zaznacza, że i on i jego adwokat, mecenas Krzysztof Nowiński, o sprawie dowiedzieli się dzięki artykułowi portalu "wPolityce". Portalu, jak dodaje Żulczyk, "zaprzyjaźnionego z władzą".

Autor "Ślepnąc od świateł" zaznacza, że nie zamierza "zachowywać się jak warszawska prokuratura i ustosunkowywać się teraz do tego, czy zarzuty są słuszne, czy nie". Jak tłumaczy, "o tym, czy przyznaje się do winy, czy nie, dowie się najpierw sąd, a dopiero potem media, i te zwykłe, i te społecznościowe".

A co z drugą "śmieszną" sprawą? "(...) jestem, podejrzewam, pierwszym od bardzo dawna pisarzem w tym kraju, który stanie przed sądem za to, co napisał" - zaznacza Żulczyk.

Za zarzucane pisarzowi przestępstwo z artykułu 135 par. 2 Kodeksu karnego grozi do trzech lat więzienia.

Przypomnijmy, że Jakub Żulczyk urodził się w 1983 roku w szpitalu w Szczytnie. Przez pierwsze 6 lat życia mieszkał w miejscowości Zabiele niedaleko Wielbarka, potem w Nidzicy. Liceum ogólnokształcące ukończył w Olsztynie. Teraz mieszka w Warszawie.

Jest autorem powieści (m.in. „Zrób mi jakąś krzywdę”, „Radia Armageddon” i „Ślepnąc od świateł”) oraz scenariuszy. Za "Wzgórze Psów" został uhonorowany Wawrzynem.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. kibic #3063075 23 mar 2021 08:27

    No i bardzo dobrze, że jest akt oskarżenia, trzeba być odpowiedzialnym za to co się mówi i pisze!!!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz

  2. j. #3063069 23 mar 2021 06:16

    Zaraz mu przykleją paragraf za ujawnienie tajemnicy państwowej....

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz