Koronawirus w Urzędzie Stanu Cywilnego w Olsztynie. Duże zmiany w obsłudze interesantów

2021-03-22 07:20:51 (ost. akt: 2021-03-22 08:01:07)

Autor zdjęcia: an

Od poniedziałku (22.03.) do piątku (26.03.) nie załatwimy większości spraw w Urzędzie Stanu Cywilnego. Znaczna część pracowników urzędu zaraziła się koronawirusem.
W związku z wystąpieniem ogniska zachorowań w Urzędzie Stanu Cywilnego w Olsztynie ośmiu z jedenastu pracowników od poniedziałku (22.03.) będzie na zwolnieniach, w kwarantannie lub w izolacji.

Od dziś (22 marca) USC wraca do pracy w godzinach: poniedziałek od 8:00 do 16:00 i wtorek - piątek 7:30 do 15:30.

Kto zostanie przyjęty w USC?


- W tym czasie będą pracowały tylko trzy osoby, a zatem musimy mocno ograniczyć liczbę spraw, które będzie można u nas załatwić - mówi Małgorzata Plewka, kierownik USC w Olsztynie - niestety w tej sytuacji przyjmowane będą tylko osoby zgłaszające zgon lub martwe urodzenie dziecka. Prosimy także o wyrozumiałość, bo we wskazanych dniach nie będą odbierane telefony, ani umawiane wizyty w innych sprawach, z zakresu rejestracji stanu cywilnego. Z kolei sprawy dotyczące zgłoszenia narodzin dziecka przez epuap jak również sprawy związane z wydaniem odpisów aktów stanu cywilnego złożone przez epuap, korespondencyjnie lub do skrzynki usc w budynku ratusza nie będą załatwione w ustawowym terminie.

Gdzie załatwimy większość spraw?


W pozostałych sytuacjach należy udać się do USC do gmin ościennych, znajdujących się wokół Olsztyna. Dotyczy to takich spraw jak:

- wydanie odpisów z aktów stanu cywilnego
- wydanie decyzji w sprawie zmiany imienia lub nazwiska
- wydanie zaświadczeń do ślubu konkordatowego,
- przyjęcie oświadczeń o uznaniu dziecka poczętego, uznaniu ojcostwa, powrotu do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa oraz innych oświadczeń

Wskazane powyżej sprawy nie muszą być załatwiane w miejscu zamieszkania. Można się z nimi zwrócić do dowolnego kierownika USC w Polsce. Wyjątkiem jest fakt zgłoszenia narodzin i zgonu osoby, które rejestruje się wg miejsca zdarzenia.

Źródło: Urząd Miasta w Olsztynie