Wracamy do tematu: czy olsztyńskie tramwaje powinny mieć patronki?

2021-03-21 18:36:49(ost. akt: 2021-03-21 17:53:18)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Wkrótce mija drugi tydzień, odkąd olsztyńskie działaczki społeczne zwróciły się do prezydenta miasta z apelem, aby wprowadzić zwyczaj nadawania tramwajom patronek i patronów. Na razie władze miasta nie udzieliły oficjalnego komentarza w tej sprawie. Zapytaliśmy więc kolejnych olsztynian o to, co sądzą o tym pomyśle.
Fot. Karol Kiłyk

Monika Falej, prawniczka oraz działaczka organizacji pozarządowych:


— Ten temat jest mi niezwykle bliski — zaznacza. — Ponad dwa lata temu organizowałam taką akcję, jak „Kobiety na ulicy”. Czyli przywracanie nazwisk, które zasłużyły się dla Olsztyna i dla regionu, ponieważ na ponad 500 nazwisk, o ile dobrze pamiętam, tylko 30 ulic miało nazwiska kobiet. Była to pierwsza akcja. Potem był pomysł, żeby skwer albo plac nazwać Placem Praw Kobiet. Z przyczyn formalnych pan prezydent się na to nie zgodził. Więc myślę, że każda taka akcja dotycząca tramwajów powinna spotykać się z przychylnością pana prezydenta, czy radnych. Należy wydobyć z niepamięci kobiety, które zasłużyły się dla tego regionu. Chcemy pokazać, że jest taki deficyt nazwisk kobiecych, które naprawdę przyczyniły się do rozwoju tego miasta i regionu.

Monika Falej ma nadzieję, że ratusz w końcu wysłucha głosu aktywistek.
— Bo nie jest to pierwszy apel, żeby wyciągnąć z niebytu historii nazwiska kobiet, które działały na tym terenie — wyjaśnia. — Istnieje wiele obszarów, w których kobiety mają olbrzymie zasługi jako działaczki kulturowe, zawodniczki, znane lekarki, naukowczynie. Ale ich po prostu nie widać. Jeżeli do władz miasta zwróciła się grupa kobiet, która od dawna nagłaśniała ten problem, to pan prezydent powinien przystać na ten pomysł, a nawet być jego ambasadorem — przekonuje.

Zanim jednak władze miasta podejmą ostateczną decyzję, powinny zapytać o zdanie mieszkańców. Tak uważa olsztyńska politolog i wykładowczyni

Fot. Archiwum prywatne

dr hab. Teresa Astramowicz-Leyk, prof. UWM.


— Ponieważ opowiadam się za włączaniem mieszkańców w procesy decyzyjne, to konsultacje społeczne w tej sprawie uważam za potrzebna i niezbędne — zastrzega.
W jakiej formie powinny się odbyć? Czy internetowa ankieta to dobre rozwiązanie?
— Co do techniki, to uważam, że powinna być tania i ekologiczna oraz nie powinna wykluczać nikogo, a ankieta internetowa będzie wykluczać zwłaszcza starszą część mieszkańców — zwraca uwagę.

I dodaje: — W pełni popieram inicjatywę lokalnych działaczek społecznych, żeby zwiększyć uwagę i działania na rzecz lepszego upamiętnienia wybitnych postaci kobiecych zasłużonych dla naszego regionu. Oprócz dbania o upowszechnianie historii regionu i wybitnych postaci należy również zwrócić uwagę mieszkańców naszego miasta i regionu na konieczność podejmowania działań powstrzymujących zmiany klimatyczne, więc co najmniej jeden wóz tramwajowy mógłby mieć hasło promujące ochronę klimatu. Choć warto zauważyć, że zielona kolorystyka tramwajów i autobusów już nawiązuje do otoczenia przyrodniczego, ale postępujące zmiany klimatyczne są poważnymi skutkami zaniechań człowieka i należy alarmować społeczeństwo, że bez radykalnych działań na rzecz ochrony klimatu katastrofy podobne do obecnej pandemii będą nas nawiedzać częściej — ostrzega.

Fot. Zbigniew Woźniak

Piotr Sołoducha, wokalista zespołu Enej


A co na temat nadawania patronek olsztyńskim tramwajom sądzą znani muzycy? Przypomnijmy, że w pojazdach miały również się pojawić tablice z krótkimi biogramami zasłużonych kobiet.
— Jest to akcja jak najbardziej edukacyjna — uważa. — Ludzie, którzy jeżdżą codziennie tramwajem do pracy albo szkoły, będą mogli się dowiedzieć o znanych postaciach mieszkających w Olsztynie, mieszkających na Warmii. Pamiętam, że kiedyś była podobna akcja, jeśli chodzi o linie autobusowe. Nawet nagrywałem jako lektor jakiś przystanek. Był to podobny rodzaj akcji. Także superpomysł, nie powinien nikomu zaszkodzić, a na pewno przyniesie wiele plusów. Jestem za.
Olsztyńskie działaczki przedstawiły własną propozycję osób, które miałyby patronować olsztyńskim tramwajom. Na liście znalazło się 11 kobiet. Spotkało się to z krytyką niektórych naszych czytelników. Ich zdaniem lista powinna zawierać równą liczbę mężczyzn i kobiet.
— W Olsztynie jest tyle zasłużonych osób. Wiadomo, że na takiej liście nie da się umieścić wszystkich — komentuje Piotr Sołoducha. — Można by było sprawiedliwie to podzielić, ale nie mam z tym problemu. Gdyby ktoś potrzebował takiego podziału, to okej. Mnie osobiście to zupełnie nie przeszkadza.

Większość naszych rozmówców odniosło się przychylnie do pomysłu olsztyńskich aktywistek.

Norbi
Fot. Screen vod.tvp.pl
Norbi

Norbert „Norbi” Dudziuk, piosenkarz, prezenter telewizyjny oraz radiowy,


był pierwszą osobą, która wyraziła wątpliwości. — Z jednej strony jest to fajny pomysł, bo może młodzi ludzie, którzy nie znają zasłużonych kobiet dla tego regionu, czegoś się o nich dowiedzą — mówi. — Zerkną w wikipedię czy w inne źródło, zobaczą, kto to był. No więc pod względem edukacyjnym jest to być może dobry pomysł. Jednak nie wiem, czy wagon tramwajowy to odpowiednie miejsce na postać historyczną i zasłużoną. Czy to trochę takiej postaci nie uwłacza. Jestem starej daty, więc patrzę też pod takim kątem. W sumie nie jest to łatwe pytanie — przyznaje.

Kto miałby patronować naszym tramwajom? Oto lista zaproponowana przez działaczki z Olsztyńskiego Marszu Równości:

1. Maria Zientara-Malewska.
2. Balbina Świtycz-Widacka.
3. Maryna Okęcka-Bromkowa.
4. Emilia Sukertowa-Biedrawina.
5. Joanna Pieniężna.
6. Wanda Pieniężna.
7. Anna Szyfer.
8. Barbara Hulanicka.
9. Anasta Makarowska.
10. Otylia Teszner-Grothowa.
11. Władysława Knosała.

Paweł Snopkow



Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. dis #3063036 22 mar 2021 09:12

    Skoro ma byc równouprawnienie, to nie mogą być tylko patronki, ale muszą też być patroni. Inaczej będzie to seksistowskie rozwiązanie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

  2. Podatnik #3063032 22 mar 2021 09:02

    A ja uważam, że nadawanie tramwajom nazw TYLKO KOBIET jest skrajnie seksistowskie. W dodatku będzie odbierane jako akcja polityczna. A co się stanie jak dojdzie do zmiany władzy? Już nie wspominając, że jedna z partii aż "ślini się" na myśl o likwidacji olsztyńskich tramwajów (jak za komuny - z którą zresztą mają coraz więcej wspólnego).

    Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

  3. stara baba #3063030 22 mar 2021 08:51

    W żadnym razie nie zgadzam się na zbędne wydatki czyli pisanie nazwisk na autobusach,tramwajach. Ja protestuję, zwołam ludzi i wyjdę na ulicę protestować. Pomysłodawcy niech na swoich płotach czy domach upamiętniają nazwiskami, ale nie na środkach komunikacji miejskiej.

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

  4. Emila #3063028 22 mar 2021 07:20

    Znam jedną "działaczkę" , która niesłusznie udupiła Procyka, a teraz, co wybory, szczerzy zęby z plakatów !!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

  5. Przemysław Kazimierz #3063020 21 mar 2021 18:59

    Zapomnieliście o bogobojnej świętej Alicji od Czesława M.

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz