Robert Szaj spod Działdowa będzie szefem nowego kanału TVP Nauka

2021-03-21 15:03:35(ost. akt: 2021-03-21 13:21:56)

Autor zdjęcia: Obserwatorium Astronomiczne w Truszczynach

Robert Szaj w Truszczynach w powiecie działdowskim prowadzi obserwatorium astronomiczne, zajmuje się popularyzowaniem wiedzy na temat Mikołaja Kopernika. Teraz zostanie dyrektorem nowego kanału Telewizji Polskiej (TVP).
Truszczny leżą w okolicy Welskiego Parku Krajobrazowego w powiecie działdowskim, 14 kilometrów od Lubawy i niespełna 30 kilometrów od Nowego Miasta Lubawskiego. Właśnie w Truszczynach znajduje się obserwatorium astronomiczne, które jest atrakcją przyciągającą ludzi.

Obserwatorium funkcjonuje od 2012 roku. Pieczę nad nim sprawuje Robert Szaj, prezes Fundacji Nicolaus Copernicus, zajmującej się popularyzacją nauk przyrodniczych, matematycznych i astronomicznych, a także przybliżaniem postaci i dorobku Mikołaja Kopernika. Obiekt w Truszczynach prowadzi badania obiektów i zdarzeń w przestrzeni kosmicznej oraz działalność edukacyjną i popularyzatorską. W osobnym budynku znajduje się wystawa poświęcona Mikołajowi Kopernikowi. W czasach pandemii prelekcje i spotkania odbywają się online. Dzięki transmisjom z Truszczyn widzowie mieli okazję zobaczyć zaćmienie księżyca, przyjrzeć się bliżej słońcu w pierwszym dniu wiosny, być świadkiem wielkiej koniunkcji Jowisza i Saturna.


Teraz Robert Szaj teraz będzie dyrektorem nowego kanału TVP Nauka.
Koncepcja kanału jest cały czas doskonalona, ale pewne jej elementy zostały już przyjęte. Naszym celem jest dotarcie z przekazem popularnonaukowym i naukowym do szerokiego grona odbiorców, w szczególności do ludzi młodych, uczniów, studentów, ludzi ciekawych świata — tłumaczy przyszły szef kanału Robert Szaj. — Będziemy się zajmowali naukami ścisłymi, technicznymi, ekologią, przyrodą, medycyną czy problemami nauk ekonomicznych i społecznych, chcemy pokazać te treści w sposób możliwie atrakcyjny i mamy na to konkretne oryginalne pomysły. W każdej audycji będziemy przekazywali sporą dawkę wiedzy, ale w sposób przystępny dla widza. Nasza forma przekazu będzie na miarę TVP Nauka, przemyślana i skuteczna. Chcemy też współpracować z popularyzatorami nauki z różnych dziedzin, ale też z najlepszymi ekspertami w Polsce i na świecie.
Nowy kanał ma wystartować w 2022 roku
.

Robert Szaj jest częstym gościem w Lubawie. Mikołaj Kopernik zazwyczaj kojarzony jest z Toruniem. Jednak Lubawa stanowi ważne miejsce w biografii astronoma. Historycy dowiedli, że właśnie tu zapadła decyzja o wydaniu De Revolutionibus..., czyli „O obrotach sfer niebieskich”. Na jego kartach Mikołaj Kopernik ogłosił, że to Ziemia krąży wokół Słońca, a nie odwrotnie.

Fundacja Nicolaus Copernicus od 7 lat organizuje międzynarodowe konferencje, które upowszechniają wiedzę na temat Mikołaja Kopernika. Ostatnia — „Kopernik na Ziemi Lubawskiej” — odbyła się 28-29 maja 2020 r. Z uwagi na ograniczenia związane z pandemią — online. Został wówczas przedstawiony stan badań dotyczących Mikołaja Kopernika oraz zaprezentowany film dokumentalny „Wyprawa na zaćmienie Słońca USA 2017”.

W Lubawskim Centrum Aktywności Społecznej, obiekcie, który powstał na ruinach zamku biskupów chełmińskich, znajduje się stała ekspozycja poświęcona Mikołajowi Kopernikowi. 19 lutego 2021 roku w Dniu Nauki Polskiej Robert Szaj przygotował wystawę „Copernicus”. Obecnie z powodu pandemii zwiedzanie zamku jest niemożliwe, ale film na temat ekspozycji dostępny jest w internecie.

Alina Laskowska