Zanocuj w lesie

2021-03-26 18:00:00(ost. akt: 2021-03-27 08:49:08)

Autor zdjęcia: Anna Skuza

LAS || Dobra wiadomość. Już od 1 maja można będzie bezpiecznie zanocować w lesie. Nadleśnictwo w Nidzicy już wysłało do dyrekcji Lasów Państwowych propozycję terenów, gdzie miłośnicy "dzikich" terenów będą mogli uprawiać swoje hobby.
Zanocuj w lesie to program ogólnokrajowy. W każdym nadleśnictwie będzie wyznaczony tere, gdzie miłośnicy nocowania w lesie będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

Nadleśniczy Grzegorz Tarkowski wyjaśnia, że jest to efekt dużego zainteresowania tego typu odpoczynkiem. Dodaje, że w ubiegłym roku był prowadzony również program pilotażowy i ze względu na jego pozytywne przyjęcie został on rozszerzony na cały kraj.

Nadleśnictwo Nidzica  wysłało już do dyrekcji propozycje terenów leśnych, na których taki odpoczynek mógłby się odbywać. Jest to obszar około 1.500 hektarów na terenie leśnictwa Bujaki oraz w północno - zachodniej części leśnictwa Orłowo.

Są to tereny atrakcyjne zarówno pod względem przyrodniczym jak i turystycznym, na tyle dzikie, że spokojnie można uprawiać „leśną włóczęgę”, być blisko natury, wędrować z plecakiem. Wybraliśmy te tereny ze względu na ich urozmaicony charakter oraz atrakcyjność krajoznawczą.

Na udostępnionym terenie znajdują się zróżnicowane drzewostany oraz jeziora, co jest dodatkowym atutem.

Korzystając z tych obszarów należy przestrzegać regulaminu ustanowionego przez nadleśnictwo, który w maju będzie dostępny na stronie internetowej Nadleśnictwa Nidzica https://nidzica.olsztyn.lasy.gov.pl/.

Osoby, które chcą nocować w lesie muszą pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Rekomendujemy użycie własnego hamaka, płachty biwakowej, a w przypadku rozbicia namiotu należy robić to na trwałej nawierzchni.

Trzeba pamiętać, że bez względu na to, jakiego wyposażenia używa się do wypoczynku, nie może ono niszczyć drzew, krzewów oraz runa leśnego. Rozpalenie ogniska jest możliwe jedynie w miejscach do tego wyznaczonych przez nadleśniczego.

— Każdy powinien pamiętać, że w lesie nie ma koszy na śmieci, dlatego należy wziąć ze sobą worek na odpadki i po biwakowaniu zabierać je ze sobą. Nie należy również wyrzucać pozostałości jedzenia, które przyniosło się ze sobą. Nie są one naturalnym składnikiem ekosystemu leśnego i mogą zaszkodzić dziko żyjącym zwierzętom — dodaje nadleśniczy.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?
O swoim bezpieczeństwie. Nie można zbliżać się i karmić dzikich zwierząt. Osoby, korzystające z wyznaczonego terenu, muszą być świadome możliwości napotkania rowerzystów, koniarzy, myśliwych. Dlatego należy być widocznym np. używać sprzętu i ubrań w jaskrawych kolorach oraz zostawić na noc zapalone, widoczne z daleka światło.

Nie należy planować noclegu na trasie przemieszczania się leśnych zwierząt. Są to  charakterystyczne wąskie, wydeptane ścieżki. Nie można wjeżdżać do lasu pojazdem silnikowym, zaprzęgowym ani motorowerem.

Osoby zainteresowane skorzystaniem z wyznaczonego obszaru mogą pozostawić samochód na miejscu parkingowym bądź skorzystać ze stacji kolejowej.

Przed wyruszeniem do lasu należy sprawdzić na stronie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/, czy nie został wprowadzony okresowy zakaz wstępu do lasu, np. z powodu dużego zagrożenia pożarowego.

Ważne są również informację dostępne na stronach nadleśnictw dotyczące obszarów, gdzie prowadzone są prace gospodarcze, czasowe zamknięcia szlaków, zmiany przebiegu szlaków turystycznych.

Niezwykle istotne jest również sprawdzenie prognozy pogody dla obszaru, na którym zaplanowano pobyt. W razie ostrzeżeń przed silnymi wiatrami i burzami, w trosce o swoje bezpieczeństwo, należy zrezygnować z pobytu w lesie. Jeśli wędrujemy z psem, to należy trzymać go cały czas na smyczy.

— Program #ZanocujWlesie to doskonały pomysł na spędzenie czasu na łonie natury, skierowany do wszystkich tych, którzy mają ochotę zasmakować bliskiego kontaktu z lasem oraz odpocząć od zgiełku miasta — mówi nadleśniczy Grzegorz Tarkowski.