Straż Miejska w Olsztynie zmieniła adres. Czy było warto? [ZDJĘCIA]

2021-03-18 09:48:12(ost. akt: 2021-03-18 13:04:28)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Od 1 marca olsztyńska Straż Miejska urzęduje w budynku przy ul. Żołnierskiej 13a koło hotelu Relaks. Jak olsztyńskim strażnikom pracuje się w nowej siedzibie? Żeby to sprawdzić, odwiedziliśmy strażników w ich nowej siedzibie.
Pomieszczenia w budynku przy hotelu Relaks funkcjonariusze dzielą z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, którego biura znajdują się na parterze. Na parterze znajduje się także restauracja Zakątki Europy — obecnie nieczynna z powodu pandemii. Straż wprowadziła się na pierwsze piętro.

Dużym udogodnieniem nowej lokalizacji jest parking, na którym strażnicy mogą trzymać radiowozy. Potwierdza to Kamil Sułkowski, rzecznik prasowy olsztyńskiej Straży Miejskiej.

Fot. Zbigniew Woźniak
— Nasz wcześniejszy parking był oddalony od siedziby — mówi. — Patrolowcy, którzy przed służbą pobierali radiowóz, musieli udać się najpierw na parking, a potem przyprowadzić radiowóz pod siedzibę. Teraz wszystko mamy mamy na miejscu. To jest duży plus dla strażników, którzy są kierowcami i odpowiadają za radiowozy, bo mają je teraz pod ręką.

Odległość między starą, a nowa siedzibą nie jest duża. Przekwaterowanie wymagało jednak sporego wysiłku. — Przeprowadzka, prawdę mówiąc, trwała kilka tygodni — przyznaje Kamil Sułkowski. — Było to trudne do zorganizowania. Natomiast ostatnie tygodnie lutego to była już bardzo intensywna przeprowadzka. Mieliśmy bardzo dużo różnego rodzaju rzeczy, materiałów, które musieliśmy przenieść.

Nie zakłóciło to jednak pracy posterunku. — Jeżeli chodzi o służbę patrolową, to tutaj trudności nie było. Obsługa interesantów, obsługa zawiadomień i wykroczeń działała cały czas. Mieliśmy strażników, którzy do ostatniego dnia lutego byli pod starym adresem. Więc jeżeli chodzi o te kwestie, to nie mieliśmy żadnych utrudnień — podkreśla nasz rozmówca.


Do głównej siedziby przy ul. Żołnierskiej 13a został przeniesiony posterunek, który dotychczas znajdował się przy ul. Jagiellońskiej 12. Nie oznacza to, że strażnicy miejscy znikną z tej dzielnicy. — Posterunek z ulicy Jagiellońskiej rzeczywiście znajduje się teraz w głównej siedzibie — potwierdza rzecznik. — Natomiast skład strażników dzielnicowych z rejonów Zatorza, osiedla Wojska Polskiego, Podleśnej oraz Zielonej Górki pozostaje bez zmian. Wszystkie swoje zadania służbowe wykonują na takich samych osiedlach, jakie mieli wcześniej przydzielone. Po odprawieniu się tak czy inaczej przenoszą się w tamten rejon. Wcześniej ich praca wyglądała bardzo podobnie. Z tą różnicą, że zaczynali i kończyli służbę właśnie na posterunku przy Jagiellońskiej.

Nowa kwatera Straży Miejskiej jest większa i w lepszym stanie technicznym. Czy funkcjonariusze czują się w niej lepiej?

— Na razie cały czas się z nią oswajamy — odpowiada Kamil Sułkowski. — Ale słyszałem dużo pozytywnych głosów właśnie na temat tej przestronności. Wcześniej na pewno nam tego brakowało — dodaje. — Mamy do dyspozycji większą liczbę pomieszczeń. Dzięki temu czujemy się trochę luźniej, niż wcześniej. Mamy też do dyspozycji dużo większą salę odpraw. Dzięki temu teraz więcej osób naraz może brać udział w odprawach. Poza tym w obecnej rzeczywistości pandemicznej pozwala nam to na lepsze zachowanie dystansu między odprawiającymi się strażnikami. Dlatego m.in. głosy wśród strażników są pozytywne.

Przeprowadzka, poza podniesieniem komfortu pracy, ma także aspekt finansowy. Pomieszczenia w budynku przy Głowackiego, z których dotychczas korzystała Straż Miejska, należały do banku. Ich wynajem kosztował około 120 tys. rocznie. Teraz ten problem odpada, ponieważ hotel przy ul. Żołnierskiej 13a należy do gminy.

Paweł Snopkow

Warto wiedzieć
• Straż Miejska pojawiła się w Polsce na początku lat 90. W założeniu służba ta miała wspierać działania policji, pomagać w pilnowaniu oraz utrzymywaniu porządku w miejscach publicznych.
• Strażnicy miejscy mają prawo m.in. do udzielania pouczeń, nakładania grzywien, legitymowania osób w uzasadnionych przypadkach w celu ustalenia ich tożsamości, zatrzymania osoby stwarzającej zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także dla mienia i niezwłocznego doprowadzenia jej do najbliższej jednostki policji.
• Żeby dostać się do straży miejskiej, trzeba spełnić dość rygorystyczne kryteria. To m.in. nienaganna opinia, sprawność fizyczna i psychiczna, niekaralność sądową, uregulowany stosunek do służby wojskowej i co najmniej średnie wykształcenie.Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jaro. #3062798 18 mar 2021 13:21

  cieszymy się szczęściem straży. skoro 120 tys PLN odpadnie za wynajem, to może będzie na podwyżki i nowe etaty?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. bob #3062784 18 mar 2021 10:48

   ze tez wstydu nie maja. tak zarobieni nic nie robieniem, ta formacja powinna byc rozwiazana, gdyz jest nikomu nie potrzebna , kumuluje koszty, zreszta widac jak wyglada Olsztyn: brudny i obsrany i to nie psuje dobrego samopoczucia, prosze zadzwonic z interwencja od razu splawia, wstyd dla olsztyna ta formacja

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)