Wilczy Szaniec zmienia się dla turystów

2021-03-17 17:04:39(ost. akt: 2021-03-17 15:42:03)

Autor zdjęcia: archiwum Wilczego Szańca

Wilczy Szaniec w podkętrzyńskiej Gierłoży nie przestaje inwestować w chętnie odwiedzaną przez turystów kwaterę Hitlera. Sprawujące nad nią opiekę Nadleśnictwo Srokowo zaczęło budowę biura obsługi turystów. Potrwa do sezonu 2022.
Byłą kwaterę Hitlera w Gierłoży odwiedza rocznie kilkaset tysięcy turystów. To zmusza właściciela — leśników z Nadleśnictwo Srokowo — do ciągłego inwestowania w obiekt i wprowadzania nowości, które ułatwią zwiedzającym korzystanie z oferty Wilczego Szańca. Dlatego co roku po sezonie turystycznym nadleśnictwo realizuje wiele inwestycji.

W tym powstało kilka ważnych z punktu widzenia turystów inwestycji, takich jak przebudowa kompleksu wjazdowego, budowa utwardzonych i oświetlonych tras zwiedzania, przygotowanie trzech ekspozycji historycznych — wylicza Zenon Piotrowicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Srokowo.

Również w tym roku, mimo trudności związanych z pandemią, rozpoczęto kolejne projekty. — Oprócz drewnianych budynków zaplecza gospodarczego i parkingu dla dużych samochodów uruchomiliśmy również budowę przyszłego punktu obsługi turystów — precyzuje Piotrowicz.

To ma być jedno z najważniejszych zadań realizowanych w Wilczym Szańcu. Obecnie trwają prace ziemne, a sam budynek ma być gotowy przed sezonem turystycznym w 2022 roku. Jego powierzchnia ma mieć kilkaset metrów kwadratowych. Zgodnie z planem mają tam się mieścić: hala główna, sklep z wydawnictwami, biuro i zaplecze obiektu, informacja turystyczna, miejsce dla przewodników, toalety, natryski, pomieszczenie dla matek z małymi dziećmi, kawiarenka z tarasem oraz miejsce obsługi technicznej kamperów.
— Niezwykle potrzebny obiekt podniesie standard świadczonych usług i zastąpi wiele już dawno wyeksploatowanych kilkudziesięcioletnich budynków — zapewnia nadleśniczy.
Z powodu trwającej inwestycji leśnicy proszą zwiedzających o wyrozumiałość z uwagi na niedogodności związane z budową.

Nadleśnictwo Srokowo — przypomnijmy — odzyskało władzę nad Wilczym Szańcem koło Kętrzyna w 2017 roku, po niemal dwuletniej batalii sądowej ze spółką Wilcze Gniazdo. Spółka dzierżawiła obiekt od Lasów Państwowych od 2012 roku, jednak leśnicy w 2015 roku wypowiedzieli umowę zawartą wcześniej na 20 lat. Powodem były m.in. zaległości finansowe spółki czy brak zapisanych w umowie remontów. Oficjalnie od 4 kwietnia 2017 roku srokowskie nadleśnictwo ponownie sprawuje opiekę nad jednym z najpopularniejszych obiektów turystycznych Warmii i Mazur.

Wilczy Szaniec (niem. Wolfsschanze) w latach 1941-1944 był kwaterą główną Adolfa Hitlera (niem. Führerhauptquartier, FHQ) i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych (niem. Oberkommando der Wehrmacht, OKW) w lesie gierłoskim, na wschód od leżącej na skraju lasu wsi Gierłoż (wtedy Görlitz) i 8 km na wschód od Kętrzyna. Kwatera została wybudowana, żeby Hitler mógł z niej dowodzić wojskami podbijającymi ZSRR. 20 lipca 1944 r. Claus von Stauffenberg i Werner von Haeften dokonali tu nieudanego zamachu na życie Hitlera.

Wojciech Caruk, Wikipedia