Nowa inicjatywa ma zazielenić Olsztyn

2021-03-15 12:31:30(ost. akt: 2021-03-15 17:00:11)
Czarę goryczy przelała masowa wycinka drzew pod rozbudowę linii tramwajowej

Czarę goryczy przelała masowa wycinka drzew pod rozbudowę linii tramwajowej

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W poniedziałek wystartowała akcja społeczna pod hasłem „Olsztyn zmienić – zazielenić”. Jej celem jest wprowadzenie standardów gospodarowania zielenią w Olsztynie. Pomysłodawcy stworzyli petycję do prezydenta, którą można podpisać do 20 marca.
Petycja zawiera projekt standardów i postulat ogłoszenia konsultacji społecznych w tej sprawie. Jak mówią twórcy — inicjatywa zawiązała się z oburzenia i poruszenia wywołanego ostatnimi masowymi wycinkami drzew w Olsztynie.

To inicjatywa zupełnie oddolna, społeczna. Nawet się wcześniej nie znaliśmy — mówi Aleksandra Drzał-Sierocka. — Połączyła nas obawa, trochę złość i lęk w związku z sytuacją, która w Olsztynie dokonuje się od dłuższego czasu. Szalę goryczy przelały lutowe, masowe wycinki. Usprawiedliwiono je budową kolejnej linii tramwajowej, ale pobieżna obserwacja wystarcza, żeby się przekonać, że drzewa są wycinane nawet tam, gdzie linia tramwajowa nie będzie przebiegać — zauważa. — W moim przypadku wycięto siedem kilkudziesięcioletnich zdrowych i dorodnych lip, które rosły tuż za moim oknem przy ulicy Jagiellońskiej 26. To były zdrowe lipy, a nie będzie tutaj przecież linii tramwajowej. Tak naprawdę to były dwa maile do ZDZIT-u z informacją od dwójki mieszkańców, że te lipy zasłaniają im światło. Nikt z nami tego nie skonsultował, nie wziął pod uwagę innych mieszkańców. To pokazuje, jak się traktuje przyrodę w Olsztynie — uważa Aleksandra Drzał-Sierocka. — Kocham to miasto właśnie za zieleń i zawsze tutaj chętnie wracałam, ale za chwilę Olsztyn przestanie mieć tą zieloną tożsamość. Stąd petycja z apelem i — co bardzo ważne — to nie mogła być sama petycja z emocjonalnym apelem, bo chcemy pokazać, że nie tylko oczekujemy uwzględniania głosu społecznego ze względu na nasze widzimisię, ale też to, że są w Olsztynie ludzie gotowi zaangażować się w różne działania. Potencjał mieszkańców można wykorzystać — podkreśla. — Dlatego dokładamy gotowy projekt rozwiązań, o których wprowadzenie apelujemy. Zostały przygotowane dzięki współpracy z wybitnymi specjalistami od miejskiej zieleni, m.in. wrocławską fundacją Ekorozwoju, czy prof. Stanisławem Czachorowskim z UWM. Do tego korzystaliśmy ze standardów wdrożonych w innych miastach. Długo nad tym pracowaliśmy, bo zależało nam na tym, żeby nie pokazać tylko oburzenia — wyjaśnia.

Inicjatywa zyskała poparcie niektórych radnych.

Nie jestem w składzie tej inicjatywy, ale od kiedy wiem, że taka grupa istnieje, to w pełni czuję się członkiem Zielonego Olsztyna. Mam wielkie uznanie dla tej oddolnej inicjatywy, której celem jest wprowadzenie trwałej i systemowej zmiany. Inicjatorzy słusznie nie skupiają się na wzniecaniu negatywnych emocji, a proponują mieszkańcom zabranie głosu w ważnej sprawie. Mam nadzieję, że wiele osób poprze petycję, a Prezydent przychyli się do pomysłów zgłaszanych przez Zielony Olsztyn — mówi Mirosław Arczak, olsztyński radny.

„To już nie jest miasto-ogród”


Społecznicy mówią wprost — brakuje konkretnych planów, potrzeba konsultacji społecznych, a stosowanie jednolitych standardów gospodarowania zielenią powinno dotyczyć wszystkich jednostek organizacyjnych podlegających prezydentowi Olsztyna.

„Tegoroczna, nagła i dotkliwa utrata ponad 1300 drzew wyraźnie pokazała słabe podstawy „zielonego” wizerunku Olsztyna. Opiera się on na rozległym Lesie Miejskim, który jednak absolutnie nie jest w stanie zastąpić wartości drzew rosnących na terenach gęsto zabudowanych i licznie zamieszkałych oraz w miejscach najbardziej reprezentacyjnych. Drzewa rosnące w mieście dają cień, lokalnie obniżają temperaturę, oczyszczają powietrze, zmniejszają szkody związane z ulewami, obniżają hałas, wspomagają retencję wody, poprawiają estetykę i nadają tożsamość miejscu, są naturalnym środowiskiem życia licznych zwierząt i innych roślin. Pozostałe elementy miejskiej zieleni, czyli zieleńce, skwery, trawniki, łąki kwietne, zielone dachy budynków, zielone przystanki, zieleń przyuliczna, ogrody deszczowe, cmentarze, zbiorniki retencyjne czy parki są równie ważne, a wręcz niezastąpione. To dlatego ogół zieleni miejskiej jest coraz częściej uznawany za tzw. zieloną infrastrukturę. Z ekonomicznego punktu widzenia jest to bowiem tania, prosta w utrzymaniu, skuteczna i wydajna forma zadbania o czystsze powietrze, zagospodarowanie wód opadowych, estetykę w mieście oraz podniesienie wartości okolicznych terenów. Niestety, nawet ogólna obserwacja kierunku rozwoju miasta prowadzi do wniosku, że Olsztyn nie jest „Miastem-Ogrodem”.

Dlatego inicjatywa zwraca uwagę na postępowanie z zielenią znajdującą się na terenach objętych pracami budowlanymi.

Dotyczy to każdego z kolejnych etapów: począwszy od opracowania koncepcji i projektu, poprzez inwentaryzację zieleni w terenie, prace przygotowawcze, a skończywszy na prawidłowym wykonaniu zasadniczych robót. W dalszej kolejności istotne jest zapewnienie zieleni kompensacyjnej, której skala i lokalizacja musi realnie uzupełniać straty powstałe w wyniku wycinek drzew, krzewów i usunięcia zieleni w innej formie.”

Petycja do prezydenta


Autorzy petycji podkreślają, że zielona infrastruktura (drzewa, krzewy, trawy itp.) jest istotnym składnikiem zdrowej tkanki miasta, więc jej ochrona i właściwe gospodarowanie powinno należeć do kluczowych zadań miejskiej polityki.
Za najważniejsze uważają:

• określenie jednolitych zasad tworzenia terenów zielonych i utrzymania wszystkich form zieleni (od trawnika do największych drzew);
• określenie zasad postępowania z zielenią na terenach objętych inwestycjami;
• wprowadzenie jednoznacznych procedur oraz czytelnego systemu planowania i sprawozdawczości w zakresie gospodarowania zielenią;
• wprowadzenie jasnych zasad udziału społecznego w procesie gospodarowania zielenią.

Jednocześnie przypominają, że konieczność właściwego utrzymania i rozwoju zielonej infrastruktury jest jedną z głównych wytycznych „Planu adaptacji do zmian klimatu dla Olsztyna” przyjętego do realizacji uchwałą Rady Miasta z dnia 26 czerwca 2020 r. oraz jest zalecana w innych miejskich dokumentach na temat ochrony środowiska, poprawy czystości powietrza, ochrony przed hałasem i gospodarką wodami opadowymi.

Dotarła do nas również informacja, że wycięto drzewa wzdłuż al. Wojska Polskiego, na wysokości Parku Leśnego. Co na to Zarząd Dróg Zieleni i Transportu?

informuję, że pod koniec stycznia bieżącego roku Komenda Miejska Policji w Olsztynie zwróciła się do ZDZiT o usunięcie drzew wrastających w skrajnię nad jezdnią, w ciągu al. Wojska Polskiego. Jak podkreślono we wniosku, drzewa wrastające w skrajnię stwarzają zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Do wniosku dołączone zostały zdjęcia z leśnego fragmentu al. Wojska Polskiego — mówi Michał Koronowski, rzecznik olsztyńskich drogowców. — W związku z wnioskiem zgłoszonym przez KMP, do końca marca bieżącego roku ZDZiT dokona inwentaryzacji drzew w ciągu al. Wojska Polskiego, a następnie — w przypadku stwierdzenia zasadności — skieruje wniosek do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego z prośbą o zgodę na wycinkę. To, ile drzew, oraz które z nich trzeba będzie usunąć, będzie wiadomo po planowanej inwentaryzacji — zapowiada Koronowski.


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. nbjp #3062610 15 mar 2021 18:48

  Kolejna grupka wysokiej klasy specjalistów w dziedzinie zieleni, zadrzewień i ich wycinki, obawiam się że idąca w stronę pseudo ekologii. Zamiast tworzyć makulaturę i dyskutować zapraszam do działania. Już wkrótce rusza w Olsztynie NBJP = No Bulshit Just Plant!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Berek #3062604 15 mar 2021 17:58

  Podobno jest świetny pomysł jak zrobić Olsztyn miastem zieleni - będą barwić beton zielonym barwnikiem. Super pomysł

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 3. Olsztynianka #3062601 15 mar 2021 17:02

  Mieszkańcy Pieczewa też złożyli petycję, ale nikt nas nie słucha. Bardzo dobra inicjatywa. Popieram z całego serca.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 4. AtoJa #3062581 15 mar 2021 12:51

  Gdzie tą petycję można podpisać, bo chcę to zrobić ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (18) odpowiedz na ten komentarz