To żaden biznes dla spółki

2021-03-13 16:00:00(ost. akt: 2021-03-12 17:51:27)

Autor zdjęcia: Zuzanna Leszczyńska

O podłączeniu budynków będących w zasobach SM Odbudowa do ciepłej wody rozmawiamy z zarządem miejskiej spółki PUGK prezesem Andrzejem Jabłonką oraz Pawłem Łazickim - wiceprezesem spółki, którzy chcą pomóc w rozwiązaniu problemu.
— Jak to jest naprawdę z tą ciepłą wodą?
— Zarząd Spółki rozmowy z władzami Spółdzielni o możliwości dostarczania ciepła do budynków całym rokiem prowadzi już od ponad półtora roku. W tym czasie opracowaliśmy analizę opłacalności, która pokazuje, że nie jest to żaden „złoty biznes”, ale wielka odpowiedzialność, olbrzymie środki finansowe do wyłożenia i bardzo dużo pracy zwieńczone dość dużymi startami ciepła w sieci. A to ważne z punktu widzenia ochrony naszego środowiska. Z drugiej strony natomiast daje największe bezpieczeństwo dla mieszkańca.

— Olbrzymie środki finansowe? Przecież to właśnie mieszkańcy spółdzielni tych ostatnich obawiają się najbardziej?
— By mieszkaniec spółdzielni mógł cieszyć się z komfortu i bezpieczeństwa jakie daje mu ciepła woda z miejskiej sieci ciepłowniczej, spółkę czekają wielomilionowe wydatki, których oczywiście chcielibyśmy uniknąć, ale wtedy mieszkańcy spółdzielni z dość poważnym problemem zostają sami. Oczywiście, możliwości rozwiązania tego problemu jest kilka, ale każda z nich ostatecznie i tak wiąże się z kosztami finansowymi dla mieszkańca. Dostawa ciepłej wody dla mieszkańców spółdzielni, ale także i wspólnot wymagać będzie od nas rozbudowy źródła ciepła i rozbudowy sieci ciepłowniczej, jak również jej odcinkowe modernizacje, których koszty mogą sięgnąć nawet 13 mln. zł. tj. ponad 40 % dotychczas poniesionych przez Spółkę i Gminę Nidzica środków pieniężnych na modernizację systemu ciepłowniczego.

— Cena podgrzania ciepłej wody użytkowej?
— Koszt ogrzewania ciepłej wody użytkowej za pomocą ciepła sieciowego jest uzależniony od dwóch czynników – oczywiście ceny ciepła sieciowego od dostawcy oraz sprawności instalacji c.w.u. Średnia Ilość energii cieplnej zużywana do podgrzania 1m3 ciepłej wody to ok. 0,23-0,25 GJ. Do tego dochodzi ciepło niezbędne do utrzymania temperatury c.w.u. przy pomocy tzw. cyrkulacji, dzięki której ciepła woda płynie od razu po odkręceniu kurka kranu z ciepłą wodą. W zależności od jakości wykonania tej instalacji tu ilość ciepła waha się w granicach ok. 0,25-0,60 GJ/m3 dostarczonej c.w.u. Ilość tych strat zależy od takich czynników jak temperatura c.w.u. w instalacji cyrkulacji, średnica rur, grubość i jakość izolacji rurociągów, wyposażenie instalacji w sterowanie zaworami termostatycznymi, ciągłość pracy instalacji. Przy właściwie wykonanych instalacjach c.w.u. koszty 1m3 wody najczęściej nie przekraczają 30zł/m3 i są porównywalne z kosztami ciepłej wody podgrzewanej przy pomocy gazu ziemnego.

— Jakie widzicie panowie zagrożenia dla tej inwestycji?
— Zagrożeń jest kilka. Czy będą środki finansowe w kolejnej unijnej perspektywie finansowej, które pozwolą planowane inwestycje Spółki zrealizować, których jest kilka, a praca na potrzeby c.w.u. zdecydowanie nie jest na pierwszym miejscu. Czy planowany zakres zgodny z harmonogramem włączeń poszczególnych bloków będzie dotrzymany. Czy rzeczywiste koszty inwestycji, które można poznać dopiero po przeprowadzeniu przetargu, będą się mieściły w tych planowanych. Najczarniejszy scenariusz to oczywiście uruchomienie kilku bloków i to dosłownie, i z różnych przyczyn zatrzymanie tej inwestycji, która znowu największym zagrożeniem jest dla nas jako spółki, a nie mieszkańca. Biznesowo ciepła woda nam się po prostu nie opłaca. Z uwagi natomiast, że dostawa ciepła dla mieszkańców miasta Nidzica to zadanie własne gminy, które realizowane jest przez spółkę PUGK, jeżeli tylko będzie taka potrzeba i przede wszystkim chęci, to oczywiście zrealizujemy to zadanie i dostosujemy system i do tych potrzeb.

— Mieszkańcy mówią, że nikt się ich o zdanie nie pytał, tylko siłą próbuje się narzucić.
— Wielokrotnie rozmawialiśmy z Zarządem Spółdzielni, by zorganizować takie spotkania w mieście i o temacie ciepłej wody rozmawiać z nimi. Niestety, z wiadomych przyczyn nie można było tego zorganizować. Z naszego, oczywiście nieobiektywnego punktu widzenia, akurat w tej sprawie, Zarząd Spółdzielni mimo wszystko proponuje jedno z najlepszych rozwiązań dla mieszkańca. Ciepło z sieci ciepłowniczej, w dodatku produkowane z systemu efektywnego energetycznie, ze sprawnościami produkcji na poziomie 93- 98%, spalającego paliwo odnawialne to trend światowy. Osoby, które choć trochę się interesuję tymi tematami, wiedzą że odejście od paliw kopalnych, czyli i gazu ziemnego również, to tylko kwestia czasu. Kiedyś na pewno to nastąpi. A wtedy wydatki znowu będzie musiał ponieść mieszkaniec. Warto wziąć to pod uwagę.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Martyna Halicka #3062514 14 mar 2021 00:16

    "Przy właściwie wykonanych instalacjach c.w.u. koszty 1m3 wody najczęściej nie przekraczają 30zł/m3" - no i już wiadomo, dlaczego w innej nidzickiej spółdzielni mieszkaniowej od czerwca wzrost ceny podgrzania wody do 30 zł . Ciekawe, ile tak naprawdę kosztuje c.o. w PUGK?

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz