Miasto zielonych projektów

2020-11-24 11:13:00(ost. akt: 2021-03-12 08:55:16)
Na zrewitalizowanym terenie wokół Urzędu Miejskiego w Biskupcu zostały zamontowane energooszczędne lampy ledowe

Na zrewitalizowanym terenie wokół Urzędu Miejskiego w Biskupcu zostały zamontowane energooszczędne lampy ledowe

Autor zdjęcia: UM Biskupiec

Biskupiec jak kilka innych małych miast na Warmii i Mazurach jest w sieci Cittaslow. Styl życia w wersji „slow” przekłada się na politykę gminy, czego wyrazem są m.in. proekologiczne inwestycje, które poprawiają jakość życia mieszkańców gminy.
W ostatnich latach w gminie Biskupiec realizowanych jest wiele inwestycji, które nie tylko poprawiają jakość życia mieszkańców, ale — co istotne — stawiają na poprawę ochrony środowiska. Przykładem jest wsparcie miasta do wymiany węglowych „kopciuchów” na ekologiczne źródła ciepła. Polska to nadal niechlubny lider europejskich rankingów zanieczyszczenia powietrza. A jedną z przyczyn złego stanu powietrza są stare piece, którymi ogrzewamy nasze domy. Kopcą, trują, w chłodne dni na ulicy aż trudno oddychać
.
Tak naprawdę nikt nie wie, ile pieców w Polsce jest do wymiany. Są to tylko szacunki. Polski Alarm Smogowy ich liczbę w kraju ocenia na ponad 4 miliony.
Dlatego już drugi rok gmina Biskupiec dofinansowuje wymianę pieców. Program cieszy się ogromną popularnością. W ubiegłym roku podpisano 57 umów na kwotę ponad 216 tys. zł. W tym roku zainteresowanie wymianą pieców było tak duże, że gmina zwiększyła pulę pieniędzy do kwoty ponad 400 tys. zł. Łącznie wypłynęło 110 wniosków.

Warunkiem otrzymania dotacji w wysokości 50 proc. kosztów zakupu pieca lecz nie więcej niż 5 tys. zł, jest likwidacja wszystkich służących do ogrzewania pieców lub kotłów c.o. opalanych węglem lub koksem. A ubiegać się o pieniądze mogą zarówno osoby fizyczne, jak i wspólnoty mieszkaniowe. Dodatkowym warunkiem otrzymania wsparcia finansowego jest też niezaleganie z opłatami i podatkami wobec gminy.

Niedługo nad miastem pojawi się dron do pomiaru zanieczyszczeń powietrza. Przy jego pomocy mierzony będzie skład dymów wydobywających się z kominów budynków znajdujących się na terenie gminy Biskupiec. To powinno pomóc ograniczyć palenie w piecach, np. butelkami plastikowymi, co jest problemem w wielu polskich miastach, mimo że za coś takiego grozi mandat.

Zdrowe środowisko to nie tylko czyste powietrze, dlatego władze gminy Biskupiec wspierają też budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Tak jak rok temu także w tym roku gmina uruchomiła wsparcie finansowe dla mieszkańców, którzy chcą wybudować przydomowe oczyszczalnie ścieków przy budynkach jedno- i wielorodzinnych. W ubiegłym roku gmina podpisała 9 umów na kwotę ponad 24 tys. zł. W tym roku na ten cel gmina zabezpieczyła środki w wysokości 39 tys. zł. Do tej pory wpłynęło 13 wniosków.

W tym przypadku można otrzymać dofinansowanie w wysokości 50 proc. kosztów zakupu i montażu przydomowej oczyszczalni ścieków, lecz nie więcej niż 3 tys. zł dla budynków jednorodzinnych i 5 tys. zł dla budynków wielorodzinnych, dwóch lub więcej budynków jednorodzinnych zlokalizowanych na jednej działce oraz oczyszczalni obsługujących kilka budynków jednorodzinnych znajdujących na różnych działkach.

Dbałość o środowisko to też energooszczędne oświetlenie. A takie wkrótce pojawi się na terenie całej gminy Biskupiec. Miasto jest w trakcie negocjacji umowy z zakładem energetyki na wymianę starych lamp na energooszczędne oświetlenie ledowe. Takie lampy zostały już zainstalowane na zrewitalizowanym terenie wokół Urzędu Miejskiego, parku przy ul. Dworcowej oraz wokół szpitala.

Dzięki termomodernizacji znacznie spadną koszty ogrzania miejskich instytucji. W ubiegłym roku w gminie zakończyła się termomodernizacja wszystkich placówek oświatowych zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Wszystkie budynki przeszły gruntowne remonty. Docieplono ściany, wymieniono okna, oświetlenie, instalacje grzewcze. Tam gdzie było to możliwe zamontowano ogniwa fotowoltaiczne. Dzięki temu dzieci mogą przebywać w bardziej komfortowych warunkach, zmniejsza się także koszt utrzymania budynków oraz emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Inwestycje te były możliwe dzięki unijnemu dofinansowaniu. Koszt termomodernizacji dwunastu budynków wyniósł 26 mln zł z czego dofinansowanie ponad 13 mln zł.

Termomodernizacji poddano także budynek Urzędu Miejskiego i Biskupieckiego Domu Kultury. Wymieniono system ogrzewania na energooszczędny.
Biskupiec stawia też na sport i aktywny wypoczynek mieszkańców. Niedawno ruszyła przebudowa stadionu miejskiego. W mieście jest coraz więcej zieleni, rewitalizowane są parki. Przybywa placów zabaw, siłowni zewnętrznych i ścieżek pieszo-jezdnych (w ubiegłym roku przybyło 4 km nowych tras), które łączą centrum miasta z terenami rekreacyjnymi przy jeziorze Kraksy czy z terenem byłej jednostki wojskowej, gdzie na tzw. placu defilad powstał tor jezdny. Dzieci mogą na nim bezpiecznie uczyć się jazdy na rowerze, rolkach, deskorolkach. Ciągi pieszo-jezdne pojawiły się m.in.: wzdłuż ulic: Hubalczyków, Warszawskiej, Plażowej, Wojska Polskiego, Lazurowej, Polnej, Krótkiej, Kopernika, Poznańskiej, Dworcowej, Wiosennej i wokół Kraks.

Dzięki nowym ścieżkom mieszkańcy mogą bezpiecznie poruszać się po mieście rowerami, hulajnogami, co jest dobre dla ich zdrowia, ale też dla środowiska.
am