Szczepionki to droga do normalności

2021-03-12 14:53:26 (ost. akt: 2021-03-12 14:00:56)

Autor zdjęcia: pixabay

Czy Warmia i Mazury mogą liczyć na dodatkowe pule szczepionek? — o tym rozmawiamy z Krzysztofem Kuriatą, pełnomocnikiem wojewody warmińsko-mazurskiego ds. szczepień przeciwko Covid-19.
— Czy w związku z trudną sytuacją epidemiczną w regionie, nasze województwo może otrzymać dodatkowe szczepionki przeciwko Covod-19?

Fot. gov.pl
— Dotychczas udało nam się pozyskać 10 tysięcy szczepionek firmy AstraZeneca dla medyków, którzy do tej pory nie byli zaszczepieni w ramach grupy O. I te szczepienia zostały już realizowane. Ponadto w miniony poniedziałek dzięki działaniom pana wojewody do regionu trafiło także 10 tys. szczepionek AstraZeneca, które przewidziane są dla mieszkańców naszego województwa z rocznika 1952. W tej chwili wyznaczonych jest 26 szpitali i przychodni, które będą szczepić nimi 69-latków z naszego województwa. W tym przypadku zapisy odbywają się nie poprzez centralną infolinię, ale przez kontakt telefoniczny bezpośrednio ze szpitalem.

— Rozumiem, że te 10 tys. szczepionek jest tylko dla 69-latków z regionu, ale czy mogą oni skorzystać z tej puli szczepionek, która przewidziana jest w kraju dla rocznika 1952. W czwartek, 11 marca, właśnie ruszyły zapisy w Polsce.
— Oczywiście, że tak, ale w kraju szczepienia 69-latków ruszą później, a u nas 69-latkowie z regionu już mogą się teraz zaszczepić, a więc niemal natychmiast. Te szczepienia już trwają.

— To dobra wiadomość, oby więcej takich dostaw.
— Trwają rozmowy, ale nie tylko w naszym regionie mamy duży wzrost zachorowań.

— Do tej pory w naszym regionie zostało zaszczepionych ok. 10 proc. mieszkańców. Jak wypadamy na tle innych regionów?
— Nie jesteśmy wcale z tyłu, gdzieś po środku. Jednak te 10 proc. to zdecydowanie za mało, ale tu jedyną barierą jest dostępność szczepionek. Gdyby było ich więcej, to poziom wyszczepienia byłby dużo, dużo wyższy.

— Szczepionki to jedyna droga do powrotu do normalnego życia.
— Dlatego do tego czasu uważajmy na siebie, dystans, maseczki to nakaz czasu. Bo obniża się też wiek osób, które trafiają do szpitali. Coraz więcej jest tam młodszych osób. Wynika to z tego, że wiele z nich uważa, że sobie poradzi z chorobą i trafiają do szpitali już w ciężkim stanie, często już na OIOM.

— Mamy dość wolnych łóżek i respiratorów w szpitalach?
— Na dziś, na za tydzień tak, ale rozmawiamy o zwiększeniu liczby łóżek. W planach jest też, jeżeli zaistnienie taka potrzeba, przekształcenie jednego szpitala w regionie w szpital covidowy.

— Wiadomo, który to będzie?
— Tak, ale tego nie mogę jeszcze powiedzieć.

— Wiele osób zastanawia się, dlaczego do planu szczepień włączane są kolejny grupy społeczne, kiedy np. nie wszyscy seniorzy 70 plus zostali zaszczepieni.
— Wynika to z tego, że dostępna jest szczepionka AstraZeneca, która jest dopuszczona dla osób do 70 roku życia. Ta szczepionka przeznaczona jest dla młodszych grup wiekowych. Jeśli pojawią się szczepionki firmy Pfizer czy Moderna, to będą nimi szczepione priorytetowo osoby z grupy 1B czyli osoby z chorobami przewlekłymi: wentylacji mechanicznej, chorobami onkologicznymi plus oczywiście seniorzy 70 plus.

Andrzej Mielnicki