Michał Wypij i Wojciech Maksymowicz odejdą z klubu? Mamy komentarz

2021-03-09 14:50:48 (ost. akt: 2021-03-09 14:54:03)

Autor zdjęcia: Andrzej Mielnicki

Posłowie Porozumienia, Michał Wypij i Wojciech Maksymowicz, według informacji medialnych, grożą odejściem z klubu. Ta decyzja ma mieć związek z blokowaniem 300 mln zł pomocy dla Warmii i Mazur.
Formalnie rząd zamknął Warmię i Mazury 27 lutego. Niedawno restrykcje zostały przedłużone — zamknięte są galerie handlowe, hotele, kina, a szkoły pracują zdalnie, choć niedługo już hybrydowo. Posłowie z Warmii i Mazur — Michał Wypij i prof. Wojciech Maksymowicz (obaj z Porozumienia) zapowiadali walkę o pomoc dla regionu. Była mowa o 300 mln zł. Jak przekonywał poseł Wypij — miał zapewnienie od Jarosława Gowina, że pieniądze się znajdą. Później przez media przewinęła się plotka, z której wynika, że „zarówno rząd, jak i Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, którym kieruje Gowin, odcięli się od tego pomysłu i dodatkowych pieniędzy dla Warmii i Mazur nie ma”.

O tę kwestię pytaliśmy posła Wypija już wcześniej, ale — dopóki nie zapadły oficjalne ustalenia — nie chciał jej komentować. Mimo to wyraźnie podkreślał, że nikt się od tego pomysłu nie odcina, a pieniądze się znajdą. Teraz na jaw wyszły inne, zakulisowe informacje.

W wyniku niezadowolenia i braku poparcia dla pomocy dla Warmii i Mazur posłowie zagrozili, że opuszczą klub parlamentarny PiS. Poseł Wypij mówił już na naszych łamach, że zabiegają o pomoc dla umierającego pacjenta. Tym pacjentem jest nasz region. Jak jest prawda?

Michał Wypij odpowiada:


— Decyzją rządu nasz region został zamknięty i liczymy na to, że uzyskamy taką samą pomoc, jaką otrzymały zdecydowanie bogatsze regiony górskie. Jako poseł z Warmii i Mazur uważam, że zabieganie o takie wsparcie jest moim obowiązkiem. Zwłaszcza jako posłowi koalicji rządzącej. Dla mnie to oczywiste.

— A jeśli pieniądze tutaj nie trafią?

— Nie wyobrażamy sobie takiej sytuacji, że ktokolwiek odmówi pomocy regionowi, który de facto jest najbiedniejszym regionem w Polsce i takiego wsparcia potrzebuje.

— Czyli to plotki, że chcecie panowie odejść z klubu?

— Za szybko na takie decyzje, ale faktem jest, że tę sprawę stawiamy jednoznacznie.

— Na jakim etapie jest 300 milionów złotych pomocy dla Warmii i Mazur?

Wstępnie szacunki mówią o takich kwotach. Może one ulegną zwiększeniu, może nieznacznemu zmniejszeniu. Niemniej to jest i tak 1/3 wsparcia, które trafiło do gmin górskich.

Z prof. Wojciechem Maksymowiczem niestety nie udało nam się porozmawiać.

pj