Niecodzienny widok nad Dywitami. Wokół słońca pojawił się świetlisty pierścień

2021-03-09 11:59:14(ost. akt: 2021-03-09 12:59:32)
Źródło: Gmina Dywity/ Facebook

Źródło: Gmina Dywity/ Facebook

Autor zdjęcia: Jakub Tomaszewski

Dziś rano (9 marca) mieszkańcy Dywit mieli okazję podziwiać piękne zjawisko na niebie. Niesamowity widok uwiecznił na zdjęciach jeden z mieszkańców Różnowa.
We wtorek po godz. 8 rano nad Dywitami wokół słońca utworzył się świetlisty pierścień tzw. efekt Halo. Niesamowity widok utrwalił Jakub Tomaszewski, mieszkaniec Różnowa. O zjawisku poinformował Urząd Gminy publikując zdjęcia na swoim Facebooku.

Źródło: Gmina Dywity/ Facebook
Fot. Jakub Tomaszewski
Źródło: Gmina Dywity/ Facebook


Efekt Halo to zjawisko optyczne zachodzące w atmosferze ziemskiej obserwowane wokół tarczy słonecznej lub księżycowej. Jest to świetlisty, biały lub zawierający kolory tęczy (wewnątrz czerwony, fioletowy na zewnątrz), pierścień widoczny wokół słońca lub księżyca. Zjawisko wywołane jest załamaniem na kryształach lodu i odbiciem wewnątrz kryształów lodu znajdujących się w chmurach pierzastych piętra wysokiego (cirrostratus) lub we mgle lodowej. Różne rodzaje kryształów lodowych, możliwych ustawień w powietrzu i dróg optycznych w kryształach sprawia, że występuje wiele efektów halo. Najczęściej występuje tzw. małe halo o rozmiarze kątowym 22°, powstające przez załamanie na powierzchniach kryształów o kącie łamiącym 60°.