W Muzeum Warmii i Mazur rozmawiano o kobietach [VIDEO]

2021-03-09 07:59:50 (ost. akt: 2021-03-09 13:13:19)
Jan Rosen, Emilia Plater na czele oddziału kosynierów

Jan Rosen, Emilia Plater na czele oddziału kosynierów

Autor zdjęcia: Jan Rosen/ domena publiczna

W Dniu Kobiet odbyła się konferencja poświęcona kobietom. Jej organizatorami były Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Pomysł na takie wydarzenie pojawił się w głowach przedstawicielek tych instytucji: dr Kingi Raińskiej, zastępczyni dyrektora muzuem, oraz Sylwii Jaskulskiej, członkini Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Dwugodzinna konferencja odbywała się pod hasłem „Zbyt mądre, by siedzieć cicho – od XIX-wiecznej wojowniczki do kobiety współczesnej”. Wydarzenie rozpoczęło się os krótkiego wystąpienia Sylwii Jaskulskiej, która podkreślała, że przez lata patriarchalny porządek świata utrudniał kobietom możliwość rozwoju. Zaapelowała też, by kobiety się przyjaźniły, ale nie rywalizowały ze sobą.

Dr Kinga Raińska, która także w swojej codziennej pracy zawodowej skupia się na historii kobiet, mówiła o patriotyzmie w polskim domu. Przyjrzała się roli żon i matek w kształtowaniu postaw obywatelskich w XIX wieku, zauważając, że kobiety w tym czasie wypełniały szereg zadań wobec społeczeństwa.

Dr hab. Maria Korybut-Marciniak, prof. UWM przygotowała referat "Patriotyzm w wątłych dłoniach. Dziewiętnastowieczne kobiety na kresach w ujęciu mikrohistorycznym". I, jak zaznaczyła, w swoim wystąpieniu skupiła się nie tyle na przykładnych matkach, ile na kobietach, które - niezależnie od swojego położenia - były w stanie walczyć o swoje. O swoje wykształcenie i przekonania.

Mgr Danuta Syrwid w czasie konferencji zajęła się z kolei tematem plebiscytu 1920 roku oraz roli, jaką odegrały w nim kobiety. Pod lupę wzięła postaci Kazimiery Wandy Pieniężnej oraz Elżbiety Sadowskiej.

Te trzy wystąpienia złożyły się na panel historyczny. W drugiej części konferencji wystąpiła Joanna Keszka, która zastanawiała się nad wpływem wychowania na życie intymne kobiet i mężczyzn. Zwracała m.in. uwagę na to, że osoby, które nie potrafią rozmawiać o seksie (bo nie zostały tego np. nauczone), bardziej angażują się w ryzykowne zachowania seksualne.

Zaproszone do projektu kobiety spotkały się wirtualnie, a nagranie ze spotkania można obejrzeć w serwisie YouTube.


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD