Coraz więcej kobiet nie boi się "męskich" zawodów

2021-03-08 10:26:51(ost. akt: 2021-03-08 13:56:37)

Autor zdjęcia: Pixabay

77 proc. kobiet deklaruje, że podjęłoby pracę w „męskim” zawodzie, a 23 proc. twierdzi, że nie zdecydowałaby się na zajęcia, które — często stereotypowo — są uznawane za profesje dedykowane głównie panom, wynika z najnowszego badania Grupy Progres.
Kobiety coraz częściej chciałyby wejść w świat męskich zawodów, wśród tych najbardziej popularnych, w których chcą pracować, są mechanik samochodowy, spawacz i budowlaniec.

Według raportu Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (Eurofound), kobiety nie podejmują pracy w tych samych sektorach gospodarki co mężczyźni. Branżami, w których pod względem liczby pracowników dominują panowie, są m.in. budownictwo, sektory elektryczny i metalurgiczny, transport, produkcja oraz rolnictwo. Kobiety najczęściej pracują w usługach, nieruchomościach czy branży turystycznej.

Krzywdzące uproszczenia


Jak wynika z badania Grupy Progres, określenia „męski” i „kobiecy” zawód 80 proc. pań uważa za stereotypowe, odmiennego zdania jest 20 proc. badanych. Mimo wielu wyzwań wynikających m.in. z uogólnień i uprzedzeń — panie coraz śmielej myślą o podjęciu pracy w branżach, w których obecnie są mniejszością. Większość z nich (63 proc.) nie zgadza się z twierdzeniem, że niektóre zawody powinni wykonywać jedynie mężczyźni, a niektóre tylko kobiety. Natomiast 37 proc. pań jest zdania, że są profesje, które powinny być dedykowane jednej płci — do tych „męskich” zalicza m.in. wymagające siły fizycznej i dźwigania ciężkich rzeczy.

Charakter do pracy


Według kobiet ankietowanych w badaniu Grupy Progres ich indywidualne cechy charakteru i umiejętności predysponują je do wykonywania wielu „męskich” zawodów. Panie najlepiej sprawdziłyby się jako mechanik samochodowy, spawacz i budowlaniec (najczęściej wymieniane zawody). Inne z profesji wskazywanych przez kobiety to kierowca samochodu ciężarowego, tester oprogramowania i żołnierz zawodowy.

Fot. Pixabay

Co więcej, kobiety nie ograniczają się jedynie do życia zawodowego i przyznają, że w życiu prywatnym wykonują czynności funkcjonujące w świadomości społecznej jako domena panów (67 proc. badanych)

W pierwszej dziesiątce najczęściej wskazywanych znalazły się wizyta u mechanika samochodowego, wymiana żarówek czy oleju w aucie, prace remontowe tj. drobne naprawy w mieszkaniu, szpachlowanie, wymiana wtyczki, malowanie, tapetowanie, skręcanie mebli, wymiana uszczelek, naprawa sprzętu domowego. 33 proc. kobiet, które nie wykonuje „męskich zajęć”, uzasadnia swoją odpowiedź tym, że nie ma praktyki w tego typu działaniach, dlatego prosi o pomoc panów z najbliższego otoczenia lub wie, jak to zrobić, ale tego typu działania zleca partnerowi.

W informacji wykorzystano wyniki badania Grupy Progres „Kopernik była kobietą” przeprowadzonego w lutym na reprezentatywnej grupie 1000 kobiet aktywnych zawodowo.

Źródło: Grupa Progres