Wykonawca zszedł z budowy Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Muzeum zapowiada kroki prawne
2021-03-05 15:07:45(ost. akt: 2021-03-05 15:58:11)
To miał być nowoczesny obiekt na miarę XXI wieku i łakomy kąsek na turystycznej mapie regionu. Ale wykonawca zszedł z budowy. Obie strony mają swoje argumenty. Teraz głos zabiera Muzeum.
Choć sława Grunwaldu jest wielka, to do tej pory brakowało tu nowoczesnego muzeum. To miało się zmienić już w tamtym roku. Przypominamy, że dyrekcja placówki odstąpiła od umowy z pierwszym wykonawcą, bo nie realizował prac zgodnie z harmonogramem. Jednocześnie dyrekcja placówki złożyła zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Później był drugi przetarg, w którym zwyciężyła spółka RS Investment z Olsztyna. Jej oferta była znaczenie niższa od oferty spółki WPB ROMBUD, która wyceniła koszt prac na 39,2 mln zł. RS Investment złożyło ofertę na 26,2 mln zł.
Jak pisaliśmy ostatnio — spółka zeszła z budowy. Przypominamy jej oświadczenie:
„Odstąpiliśmy od umowy z winy zamawiającego. W piątek wręczyliśmy
odstąpienie, a wczoraj (poniedziałek — red.) przeprowadziliśmy
inwentaryzację budowy. Jesteśmy na rynku kilka lat, więc wiemy, co
robimy. Czekamy na reakcję zamawiającego, ale ciężko przewidzieć, co
zrobi. Dla nas kontrakt jest zakończony. Prawda jest taka, że zamawiający całkowicie nie wywiązał się z umowy, co wynika wprost z dokumentów. W listopadzie oraz grudniu 2020 roku składał
oświadczenia tj. przychylał się do wniosków GW i po czym w styczniu 2021 roku wszystkiemu zaprzeczał. W ślad za tym byliśmy zmuszeni odstąpić od kontraktu, ponieważ zachowanie zamawiającego oraz często wykluczające się stanowiska znacznie utrudniały prawidłową realizację inwestycji. Nie wspominając już o całkowitym braku zrozumienia ze strony zamawiającego
sytuacji, w jakiej znalazła się nasz firma z powodu skutków panującej pandemii koronawirusa”
Teraz głos zabiera Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. Publikujemy całe oświadczenie w niezmienionej treści:
„Muzeum Bitwy pod Grunwaldem informuje, iż w dniu 17 stycznia 2019 r. Zawarło z RS Investment sp. z o.o. (dalej: Wykonawca) umowę nr AG.370.4.2018 o roboty budowlane (dalej: Umowa) na realizację zadania inwestycyjneg o pn. „Rozbudowa, przebudowa i remont budynku Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku”. Umowa została zawarta po przeprowadzeniu postępowania o udzielenie zamówień publicznych w trybie przetargu nieograniczonego. Realizacja zadania inwestycyjnego jest współfinansowana ze środków POIiŚ na lata 2014-2020 na podstawie umowy o dofinansowanie. Umowa był trzykrotnie aneksowana, w tym w zakresie zwiększenia wynagrodzenia ryczałtowego należnego Wykonawcy oraz przesunięcia terminu zakończenia inwestycji. Pomimo to Wykonawca eskalował swoje żądania wobec Muzeum, tak w zakresie zwiększenia wynagrodzenia (o ponad 3 mln złotych), jak i kolejnego przedłużenia terminu wykonania inwestycji. Wykonawca zgłosił również żądanie ustanowienia na swoją rzecz gwarancji zapłaty, choć Muzeum uiszczało wszelkie należne Wykonawcy wynagrodzenie w terminie. Muzeum ustosunkowało się do eskalujących z każdym dniem żądań Wykonawcy, przedstawiając uzasadnienie prawne oraz wyjaśniając Wykonawcy ograniczenia związane z wydatkowaniem pieniędzy publicznych i korzystaniem z dofinansowania ze środków UE oraz koniecznością poddania zmian Umowy rygorom ustawy Prawo zamówień publicznych, co nie zmieniło gotowości Muzeum do kontynuowania negocjacji – w dopuszczalnym przez przepisy zakresie. Muzeum nie miało prawnych możliwości zmiany Umowy poprzez wydłużenie terminu i podwyższenie wynagrodzenia. W sytuacji, gdy Muzeum odmówiło zmiany Umowy w żądanym zakresie, Wykonawca przystąpił do działań zmierzających do zaprzestania realizacji Umowy. W dniu 26 lutego 2021 r. Wykonawca złożył oświadczenie o odstąpieniu od Umowy w części niezrealizowanej. Od 1 marca 2021 r. Wykonawca zaprzestał wykonywać Umowę.
Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, Stębark 1, 14-107 Gierzwałd, Tel. 89647 22 27. Instytucja Kultury Województwa warmińsko-mazurskiego Muzeum zakwestionowało złożone oświadczenie o odstąpieniu od Umowy, wskazując jego bezskuteczność i brak podstawy prawnej, a w konsekwencji wzywało Wykonawcę do wznowienia prowadzenia robót budowlanych, co wynika z dalszego trwania Umowy. Na chwilę obecną Wykonawca nie wznowił robót. Stan zaawansowania inwestycji wynosi ok. 80 proc. Muzeum aktywnie podejmuje kroki prawne zmierzające do rozstrzygnięcia sporu (w konsultacji z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego), jednocześnie dokonując faktycznego zabezpieczenia porzuconej inwestycji. Muzeum zapewnia, iż posiada również zabezpieczenie finansowe, które pozwoli we właściwym trybie i czasie zakończyć inwestycję. Muzeum podejmie też zdecydowane kroki prawne zmierzające do dochodzenia swych praw wynikający z niezrealizowanej Umowy, w tym na drodze sądowej".
W muzeum będzie 1750 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej. Znajdą się tutaj również pomieszczenia administracyjne, pracownie naukowe, biblioteka i magazyn muzealiów. A nawet sala rycerska pozwalająca rozgrywać turnieje i walki. Całość zajmi e ponad 3500 metrów kwadratowych. Muzeum będzie nowoczesne, ale — jak zaznacza dyrekcja — ma panować równowaga między zabytkami a multimediami.
PJ
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez