W Olsztynie powstanie w całości szpital covidowy? [AKTUALIZACJA]

2021-03-03 11:33:05 (ost. akt: 2021-03-03 13:48:07)

Autor zdjęcia: Zuzanna Leszczyńska

Olsztyn cały czas w czołówce zakażeń. Dlatego na Warmii i Mazurach ma zostać przekształcony kolejny szpital w covidowy. To byłaby druga placówka, po Ostródzie, która zajmowałaby się w całości leczeniem zakażonych pacjentów. Gdzie się znajdzie?
Jak się dowiedzieliśmy, w planach jest utworzenie kolejnego szpitala w całości przeznaczonego na leczenie pacjentów z koronawirusem na Warmii i Mazurach. Jeszcze nie znamy lokalizacji. W tej chwili w NFZ trwają rozmowy na ten temat. O plany spytaliśmy rzecznika wojewody warmińsko-mazurskiego.

— Jeszcze za wcześnie na komentarz w tej sprawie — odpowiada nam Krzysztof Guzek, rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego. — Oczywiście systematycznie poszerzamy bazę łóżek w tych szpitalach, które już funkcjonują.

W tej chwili w naszym regionie zajętych jest 65 proc. łóżek oraz 73 proc. respiratorów. Ale zakażeń przybywa. Dziś na Warmii i Mazurach potwierdzono 1132 przypadki. Od dłuższego czasu najwięcej zakażeń jest w stolicy województwa. Dzisiaj w Olsztynie jest ich już prawie 300, a w powiecie olsztyńskim 161. Biorąc pod uwagę te statystyki, szpital covidowy mógłby powstać właśnie w Olsztynie.

Na dzisiejszej (3.03) konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że "jesteśmy w sytuacji bardzo trudnej". Poinformował, że została podjęta decyzja o uruchomieniu szpitali tymczasowych w dziewięciu województwach, między innymi w warmińsko-mazurskim.

— Mamy stałą tendencję wzrostową, dynamika absolutnie nie słabnie, mamy powielenie o ponad jedną trzecią przypadków z tygodnia na tydzień i co więcej, to wszystko już zaczyna oddziaływać na infrastrukturę szpitalną — dodał. — W ciągu ostatniego tygodnia obłożenie łóżek covidowych zwiększyło się o ponad dwa tysiące, czyli o mamy o dwa tysiące więcej łóżek zajętych niż jeszcze tydzień temu.

ar


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Elżbieta Michalska #3061824 4 mar 2021 14:07

    Po co taki tekst? A może, a nie wiadomo, tendencja, dynamika. Pustosłowie. Gdzie będzie kolejny szpital covidowy?

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz