Ruszyły zapisy do przedszkoli. Czy wystarczy miejsc?

2021-03-03 12:49:21(ost. akt: 2021-03-03 13:20:20)
W Iławie jest pięć publicznych przedszkoli. To jedno z nich: Przedszkole Miejskie nr 2 Integracyjne

W Iławie jest pięć publicznych przedszkoli. To jedno z nich: Przedszkole Miejskie nr 2 Integracyjne

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Czy dla wszystkich dzieci wystarczy miejsca w przedszkolach miejskich? Sprawdzaliśmy to trzeciego dnia rekrutacji do przedszkoli.
Rodzice, którzy chcieliby zapisać swoje dziecko do przedszkola publicznego w Iławie, mają na to czas do 22 marca. Rekrutacja ruszyła 1 marca, ale kolejność zgłoszeń nie będzie tu miała znaczenia, bo komisje utworzone w przedszkolach brać będą inne, zawarte w dokumentach, kwestie. Rodzice mogą składać dokumenty osobiście w przedszkolu, w miejscach do tego przygotowanych, czyli wystawionych urnach, z zastosowaniem reżimu. – Wnioski z dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez małego kandydata warunków mogą także przesyłać pocztą i taką formę preferujemy – podkreśla Renata Kamińska, dyrektor Miejskiego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli.
Które dziecko zostanie przyjęte do przedszkola? Najważniejsze są w tym przypadku kryteria wynikające z ustawy Prawo oświatowe, takie jak: wielodzietność rodziny, niepełnosprawność dziecka, niepełnosprawność jednego z rodziców, obojga lub rodzeństwa, samotne wychowywanie dziecka lub objęcie go pieczą zastępczą.

To kryteria, które będą brane pod uwagę na pierwszym etapie, bo na drugim – te, które zostały uchwalone przez radę miejską w Iławie. Wśród nich: podleganie przez kandydata rocznemu obowiązkowemu przygotowaniu przedszkolnemu, czyli uczęszczanie do "zerówki", zatrudnienie lub pobieranie nauki w trybie stacjonarnym przez obydwoje rodziców kandydata, zatrudnienie jednego z rodziców kandydata, uczęszczanie do przedszkola, w którym rozpatrywany jest wniosek rodzeństwa kandydata, w ciągu trzech lat poprzedzających rekrutację, zadeklarowanie przez rodziców dziecka chęci korzystania z pełnej oferty przedszkola (powyżej ośmiu godzin dziennie), złożenie wniosku o przyjęcie do tego samego przedszkola co najmniej dwóch kandydatów będących rodzeństwem.

Wśród kryteriów drugiego etapu nie ma obowiązkowych szczepień dla dzieci, które – jako kryteria przyjęcia do przedszkola miejskiego – wprowadziło już kilka miast, w tym Warszawa. – To propozycja, która jest rozważana, natomiast budzi wątpliwości prawne, więc na czas tegorocznej rekrutacji do przedszkoli nie wprowadzaliśmy tego zapisu – informuje R. Kamińska.

Po złożeniu dokumenty trafią do komisji rekrutacyjnych w każdym z przedszkoli, których członkowie sprawdzą wnioski pod kątem formalnym i merytorycznym. Komisje przydzielają punkty za każde kryterium i na tej podstawie dzieci są klasyfikowane najpierw jako spełniające (lub nie) wymogi formalne, a następnie: jako przyjęte lub nieprzyjęte.

Czy dla wszystkich dzieci wystarczy miejsca? – Stopniowo zmniejsza się nam liczba dzieci w wieku od 3 do 6 lat – mówi dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół i Przedszkoli. – Nie są to duże spadki, ale jednak zauważalne.
Mnogość przedszkoli prywatnych powoduje, że do publicznych zapisywanych jest mniej dzieci. Przy czym liczba miejsc w przedszkolach, którymi dysponują publiczne i niepubliczne łącznie znacznie przewyższa liczbę dzieci w wieku od 3 do 6 lat, zamieszkałych na terenie miasta. Miejsc jest prawie 1.700, a dzieci - ok. 1.250, jak informuje dyrektorka. Wystarczy więc miejsca dla wszystkich, inną kwestią pozostaje, czy będą to miejsca płatne (w przedszkolach prywatnych) czy bezpłatne (w placówkach publicznych).
Wyniki rekrutacji (czyli: które dzieci zostaną przyjęte, a które nie) zostaną ogłoszone 9 kwietnia. Wcześniej, 6 kwietnia, zostanie podane do publicznej wiadomości, które dzieci zostały zakwalifikowane, a które nie.

Jeżeli chodzi o rekrutację do szkół, która wystartuje w kwietniu, to dyrektorzy szkół są w trakcie opracowywania procedur.


Edyta Kocyła-Pawłowska
Masz dla nas temat?
Daj znać! ilawa@gazetaolsztynska.pl