Kolejna nagroda dla filmu, który powstawał na Warmii i Mazurach

2021-03-02 16:00:35 (ost. akt: 2021-03-02 15:21:23)

Autor zdjęcia: Hubert Komerski/ Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy

Choć pandemia nie służy kinematografii, film "Tarapaty 2" w reżyserii Marty Karwowskiej podróżuje po świecie i zdobywa nagrody. Ostatnio Nagroda Specjalna za zdjęcia Jakuba Burakiewicza trafiła do twórców na Seatlle Children’s Film Festival. Przypomnijmy, że prapremiera tego filmu, dofinansowanego ze środków Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego, odbyła się w Olsztynie 20 września 2020 roku.

"Tarapaty 2" to kontynuacja polskiego hitu kina familijnego sprzed czterech lat. Co sprawia, że ta produkcja cieszy się dobrymi recenzjami? Po pierwszy, mamy tu wciągającą opowieść o kradzieży znanego obrazu. Po drugie, na ekranie pojawiają się sympatyczni bohaterowie. Po trzecie, jest w filmie mocny wątek kryminalny. Ale na tym nie koniec.

Film ma wiele atutów, wśród których przedstwiciele Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego wskazują przede wszystkim trafnie dobraną obsadę (poza świetnymi młodymi aktorkami na ekranie pojawiają się i ci doświadczeni: Joanna Szczepkowska, Zbigniew Zamachowski i Tomasz Ziętek) oraz zdjęcia Jakuba Burakiewicza. Na dobrą opinię filmu pracuje też ścieżka dźwiękowa ze specjalnie stworzonym do filmu utworem „Jeśli powiem” Marcina Maciejczaka czy „Huśtawką” Jacka Kleyffa w wykonaniu aktorów – Poli Król, Mii Goti, Marty Malinowskiej i Tomka Ziętka.

Film prezentowany był na kilku festiwalach w Europie m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Kino Dzieci – Kids Kino IFF, SCHLINGEL International Film Festival w Chemnitz, CineKid Film Festival w Amsterdamie, KINOdisea International Children Film Festival Romania, ostatnio w USA, wszędzie wzbudzając uznanie widzów i krytyki.

Na SCHLINGEL International Film Festival otrzymał nagrodę Ministra Kultury Saksonii. Z kolei na MFF w Antwerpii jury młodzieżowe uhonorowało "Tarapaty 2" nagrodą dla najlepszego filmu pełnometrażowego.

Najnowsza wiadomość dotarła z USA. To Nagroda Specjalna za zdjęcia Jakuba Burakiewicza na Seatlle Children’s Film Festival.

"Tarapaty 2" to produkcja KOI STUDIO dofinansowana przez Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy. Spośród 36 dni zdjęciowych ekipa filmu spędziła 11 na Warmii i Mazurach. Prapremiera filmu miała miejsce w Olsztynie 20 września 2020 roku, zaś premiera w Warszawie, 22 września 2020 roku.

Od początku istnienia Funduszu (2017 r.) Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego poprzez WMFF dofinansował 8 filmów fabularnych, 14 filmów dokumentalnych i 3 animowane. Część z nich z powodu pandemii czeka na premierę, a filmy dofinansowane w zakończonym niedawno 5.Konkursie Funduszu wchodzą w fazę produkcyjną. Filmy będące już w rozpowszechnianiu kinowym i streamingowym zdobyły łącznie 53 nagrody na krajowych i światowych festiwalach.

Źródło: WMFF, red.