Olsztyn w strefie czerwonej

2021-03-01 13:59:00 (ost. akt: 2021-03-01 13:58:27)   Artykuł sponsorowany
Sytuacja epidemiczna w województwie warmińsko-mazurskim jest szczególnie trudna. Dlatego po konferencji Ministra Zdrowia, Prezydent Olsztyna zwołał posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego.
Od soboty zamknięte zostają hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, galerie sztuki, baseny i korty tenisowe. Uczniowie z klas 1 – 3 znów przechodzą na zdalne nauczanie. Tego dowiedzieliśmy się w środę popołudniu (23.02.) na konferencji prasowej Ministra Zdrowia. Następnego dnia Prezydent Olsztyna zwołał sztab kryzysowy.
- Połowa testowanych w Olsztynie osób ma wynik pozytywny – mówiła Teresa Parys, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olsztynie - Na 24 próbki w 17 jest brytyjska odmiana wirusa Sars- CoV-2. Różni się tym, że jest dużo bardziej zaraźliwy i że chorują też dzieci.
Zapewne dlatego rząd podjął decyzje, że w naszym województwie musi wrócić zdalne nauczanie również wśród najmłodszych klas.
- Jesteśmy przygotowani do zdalnego nauczania, mamy je już przećwiczone, więc wszyscy wiedzą co mają robić i jak działać – mówiła Anida Samoraj, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Olsztynie – ponadto przez ten czas, gdy warunkowo uczniowie klas 1-3 wrócili do szkół, regularnie wydawaliśmy decyzję o zamknięciach tych oddziałów, gdzie wystąpiły przypadki koronawirusa.
Obecnie w Olsztynie 2253 dzieci z miejskich szkół i przedszkoli ma nauczanie zdalne. Hybrydowa forma wprowadzona jest w 10 przedszkolach, 12 szkołach i w 1 zespole szkolno – przedszkolnym. Niestety, jak podkreślają służby sanitarne i mundurowe – wciąż jest sporo osób, które nie chcą przestrzegać przepisów.
- Trochę się przyzwyczailiśmy do funkcjonowania z pandemią i nie jesteśmy już tak zdyscyplinowani – podkreślał Robert Zalewski, zastępca komendanta miejskiego policji. – proszę jednak pamiętać, że brytyjska odmiana wirusa powoduje nagły wzrost zachorowań i jeśli nie będziemy przestrzegać zasady DDM – dezynfekcja, dystans, maseczka, wówczas skala – sytuacja będzie się pogarszać. A już teraz mamy w izolacji około 2500 osób.
- Nieprzestrzeganie zaleceń sanitarnych możemy tez zauważyć w komunikacji miejskiej. Niestety zdarzają się osoby, które jeżdżą bez maski. – mówił Marcin Szwarc, dyrektor Zadządu Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie.
Aby mimo takich zachowań nie doszło do zwiększenia zakażeń, miejski przewoźnik wdraża szereg procedur.
- Autobusy i tramwaje są codziennie dezynfekowane środkiem bakterio i wirusobójczym i co kilka dni dodatkowo je ozonujemy – podkreślał Jerzy Roman, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Olsztynie.
Nieprzestrzeganie zaleceń sanitarnych ma swoje konsekwencje - Niestety obserwujemy reinfekcje – dodała Teresa Parys – osoby, które chorowały wiosną lub latem ubiegłego roku, a jeszcze nie są zaszczepione, ponownie przechodzą koronawirusa.
Obecnie w Olsztynie zaszczepionych zostało 24 tysiące osób. - Ponad 70 osób skorzystało z transportu na szczepienia – podała Elżbieta Skaskiewicz, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie.
W tych najważniejszych obszarach, związanych z funkcjonowaniem miejskich spółek, które dostarczają nam wodę i ciepło – wszystko jest pod kontrolą. MPEC ma już doświadczenie w koszarowaniu pracowników odpowiedzialnych za ciepło i jeśli będzie taka konieczność jeszcze w trakcie trwania sezonu grzewczego jest w stanie w ciągu 5 godzin znów wprowadzić taki system, który zagwarantuje mieszkańcom nieprzerwane dostawy ciepła. Gotowe są także miejsca do kwarantanny zbiorowej, a Wydział Zarządzania Kryzysowego ma zapas maseczek, płynów i środków do dezynfekcji.
- Wciąż czekamy na rozporządzenie, ponieważ informacje, które wczoraj (24.02.) usłyszeliśmy wymagają doprecyzowania. – mówił Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna – niemniej jestem spokojny o to, że wszystkie służby działają jak należy. Dziękuję wszystkim za wykonaną pracę i apeluję do mieszkańców o zachowanie reżimu sanitarnego, żebyśmy mogli jak najszybciej uporać się z pandemią i jej skutkami.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. też olsztyniak #3062079 8 mar 2021 06:37

    Relacja ze szpitala coviodowego, jesteśmy na krawędzi załamania służby zdrowia. https://www.youtube.com/watch? v=epYpX9B33FU&ab_channel=7metr%C3%B3wpod ziemi%C4%85. Jeśli nie otworzy się link, usuńcie spcje w adresie lub wpiszcie Teatros for kowidianos

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

Unia Europejska

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.