Trzcina Kortowa jest dla nich! Znamy laureatów konkursu literackiego organizowanego na UWM w Olsztynie

2021-02-28 16:45:36(ost. akt: 2021-03-01 10:09:11)

Autor zdjęcia: Mat. organizatorów

W sobotę poznaliśmy nazwiska młodych autorów, uczennic i uczniów szkół średnich, których twórczość najbardziej spodobała się jury Konkursu Literackiego o Trzcinę Kortowa, organizowanego przez Instytut Literaturoznawstwa UWM w Olsztynie.
Do jubileuszowej 10 edycji Konkursu Literackiego o Trzcinę Kortowa zgłosiły się 22 osoby. Przesłane przez nie zestawy składały się, na ogół, z trzech utworów poetyckich. Najwięcej uczestników to mieszkańcy Olsztyna, ale pojawiła się też silna reprezentacja regionu.

Bardzo się cieszymy, że mimo pandemii duch poetycki w uczniach szkół średnich nie zastygł. Przyznam, że nie spodziewałem się, aż tak dużego odzewu, bo czas, być może, jest trudny — przyznał prof. Zbigniew Chojnowski, przewodniczący jury i dyrektor Instytutu Literaturoznawstwa UWM w Olsztynie.
Ten wyjątkowy czas, jak wynika z wypowiedzi profesora, znalazł swoje odbicie w poezji. W nadesłanych pracach dominowały utwory, których ton daleki był od optymizmu. — Zaniepokoiły nas wiersze, w których odznacza się wyjątkowa pasywność, lęk przed życiem — mówił profesor Chojnowski, dodając, że w niektórych utworach można było wręcz znaleźć zapis niechęci do siebie, do swojej egzystencji. — Z drugiej strony jest [w wierszach] tęsknota za dobrem, za światłem, za kontaktem z drugim człowiekiem.

Zwracając się do młodych twórców, profesor Zbigniew Chojnowski powtórzył swoją radę z poprzednich lat. Zachęcał do tego, by… nie rymować. Bez rymów, zdaniem literaturoznawcy, nadesłane na konkurs utwory byłyby lepsze.


W opinii przewodniczącego jury, tym, co zasługuje na pochwałę, jest poprawność językowa wierszy i fakt, że ich autorzy szukają własnego głosu. Nie oznacza to jednak, że w tekstach nie dało się znaleźć wpływów Jana Kochanowskiego czy Cypriana Kamila Norwida. — Powraca potrzeba buntu, wykrzyczenia się, mówienia o kwestiach społecznych — zaznaczył profesor Chojnowski. — To bardzo się chwali. Każdy szuka swojej drogi, ale nie ucieka od swoich czasów.
Jury 10 edycji konkursu zdecydowało, że tym razem przyznane zostanie sześć równorzędnych nagród i pięć równorzędnych wyróżnień. Tym, co powinno szczególnie ucieszyć młodych twórców, jest zapewnienie przewodniczącego jury o tym, że nagrodzone utwory ukażą się drukiem na łamach czasopisma „Vari Art.”.
Zanim to jednak nastąpi, poloniści z UWM zadbali już o to, żebyśmy mieli szansę zapoznać się z najlepszymi utworami zgłoszonymi do olsztyńskiego konkursu literackiego. Na profilu facebookowym „Filologia polska i logopedia UWM w Olsztynie” znajdziemy nagrania z interpretacją wierszy w wykonaniu aktorki teatralnej Hanny Banasiak.

Daria Bruszewska-Przytuła
d.bruszewska@gazetaolsztynska.pl

Jury Konkursu Literackiego o Trzcinę Kortowa:
prof. Zbigniew Chojnowski,
prof. Beata Tarnowska
mgr Monika Stępień


Nagrodzeni (w nawiasach podajemy imiona i nazwiska polonistów lub opiekunów literackich uczniów zgłaszających się do konkursu):
Bartosz Danisiewicz z II LO w Olsztynie za wiersz „Artefakty” (Zenaida Brzozowska)
Klaudia Gulewicz z III LO w Olsztynie za wiersz „Do choroby” (Tomasz Kukliński),
Weronika Surowiec LO im. J. Bażyńskiego w Ostródzie za wiersz „Chciałabym cię znów zobaczyć.. ” (Iwona Podgórska),
Jan Szulc z LO w Kętrzynie za wiersz „Dekerakt” (Anna Wachnik),
Zofia Warzocha z I LO w Olsztynie za wiersz „Prowokacja” (Wiesława Zielińska),
Damian Wojciech Woda z II LO w Olsztynie za wiersz „Człowiek” (Grażyna Budzyńska).

Wyróżnieni:
Krystian Dominiczak z LO im. J. Bażyńskiego w Ostródzie za wiersz „Źródło III - Strugowiska” dedykowany Jackowi Kaczmarskiemu (Jolanta Vetter),
Michał Fodemski z LO XIII im. Św. Rodziny w Olsztynie za „Epigram”; „Film” (Katarzyna Korol),
Dominika Jankowska z LO im. J. Bażyńskiego w Ostródzie za wiersz „Labirynt” (Iwona Podgórska),
Oskar Kołoszko z V LO w Olsztynie za wiersz „Teatr świateł” (Jolanta Moszczyńska),
Oliwia Turek z IV LO za wiersz „(nie)Szczęście” (Małgorzata Ewa Chojnowska).

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresci