Pierwszy dzień lockdownu na Warmii i Mazurach

2021-02-27 13:01:45 (ost. akt: 2021-02-27 14:17:02)

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

Dziś pierwszy dzień przywróconych ograniczeń spowodowanych liczbą zakażeń koronawirusem w województwie warmińsko-mazurskim. Co trzeba wiedzieć?
Według ostatnich danych w naszym województwie.stwierdzono 943 przypadki nowych zakażeń. 135 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. Z powodu COVID-19 zmarło 55 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 248 osób.

Jakie ograniczenia od 27 lutego?


— Podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu dodatkowych ograniczeń. W wojewódzkie warmińsko-mazurskim
- wracamy do nauczania zdalnego w klasach 1-3,
- zamykamy: hotele, galerie handlowe, kina teatry, muzea, galerie,
- zamknięte będą również baseny i korty tenisowe

- zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Nowe obostrzenia będą obowiązywały dwa tygodnie, do 13 marca. Najprawdopodobniej przesunięte zostaną matury próbne.

Nowe zasady zakrywania ust i nosa


Od soboty w przestrzeni publicznej możemy zakrywać się wyłącznie maseczkami. Nie będzie można stosować szalików, kominów, chust, bandan czy przyłbic (te ostatnie tylko wraz z maseczkami).

Jeżeli chodzi natomiast o same maseczki to początkowo rząd miał zamiar wprowadzić obowiązek noszenia specjalistycznych, ale uznał, że mogłoby to spowodować gwałtowny wzrost ich rynkowych cen i póki "można" nosić każdy rodzaj maseczek ochronnych.

A tak wygląda pierwszy dzień "starej na nowo" rzeczywistości w Olsztynie:

Fot. Kamil Foryś

Fot. Kamil ForyśŹródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. olsztynianka #3061492 27 lut 2021 20:32

  Po 10 lutego tysiące mieszkań w Olsztynie, w poszukiwaniu nieszczelnosci instalacji, odwiedzili kontrolerzy. Ustawa prawo budowlane nakazuje przeprowadzenie takiej kontroli w ciągu roku , ale w Olsztynie wymyślono sobie przeprowadzić ją w szczycie pandemii w Polsce i to budynkach w których zlikwidowano już piecyki gazowe. O przeprowadzeniu tej kontroli w reżimie sanitarnym czyli DDM nie moglo być mowy. Trudno sobie nawet wyobrazić zachowanie dystansu w małych mieszkaniach i mikroskopijnych kuchniach . Dezynfekcji żadnej , a maseczki te same w odwiedzanych po kolei mieszkaniach. Wystarczyło żeby w jakim mieszkaniu ktoś , nawet nie wiedząc o tym, miał koronawirusa, co bylo dalej nie trudno sobie wyobrazić.Nieszczelności w instalacjach nie stwierdzono, za to teraz Olsztynie, zupełnie przypadkowo, stwierdza sie po kilkaset zakażeń koronawirusem dziennie. Liczba zakażen przekracza dwukrotnie średnią krajową. Pewnie zupełnie przypadkowo. Na krupówkach bawiły sie tłumy, a ilość zakażeń poszybowała w góre w Olsztynie. To jakaś ciekawostka przyrodnicza dla wirusologów. Gratuluje władzy ignorancji i lekceważenia zdrowia mieszkańców miasta.Przedsiębiorcom współczuję tego jak ich ten lookdown dotyka. Dzieciom i nauczycielom że znowu zamiast w szkolach siedzą ;przed komputerami i wszystkim mieszkańcom że muszą teraz znowu żyć w strachu przed chorobą.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 2. Braun Josh #3061480 27 lut 2021 15:28

  OBOSTRZENIA WPROWADZANE NIE ZWALNIAJĄ GMINY OD SPRZĄTANIA MIASTA. POWTARZAM - NIE ZWALNIAJĄ. I COVID NIE JEST WYTŁUMACZENIEM, BY NIC NIE ROBIĆ. MIASTO STAJE SIĘ JEDNYM WIELKIM SYFEM, TAKIEGO CZEGOŚ NIGDY MIE WIDZIAŁEM I NIE PRZYSZŁO MI DO GŁOWY, ŻE BĘDĘ ZMUSZONY OGLĄDAĆ JAK GMINA MA WSZYSTKO W "D".

  Ocena komentarza: warty uwagi (23) odpowiedz na ten komentarz

 3. frost #3061477 27 lut 2021 15:02

  Obostrzenia, obostrzenia a naród to olewa. W sklepach maseczki na brodach, nochale na wierzchu to samo na ulicach.. W paru sklepach kilku pijaczków w ogóle bez maseczek,

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

Unia Europejska

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.