Pamiętamy o przedwojennym redaktorze

2021-02-24 19:13:37 (ost. akt: 2021-02-24 19:29:28)
Prezes Grupy WM Jarosław Tokarczyk i redaktor naczelny „Gazety Olsztyńskiej” Igor Hrywna złożyli kwiaty na grobie Seweryna Pieniężnego na cmentarzu komunalnym w Olsztynie

Prezes Grupy WM Jarosław Tokarczyk i redaktor naczelny „Gazety Olsztyńskiej” Igor Hrywna złożyli kwiaty na grobie Seweryna Pieniężnego na cmentarzu komunalnym w Olsztynie

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W czwartek minie 131 rocznica urodzin Seweryna Pieniężnego, ostatniego przedwojennego redaktora i wydawcy „Gazety Olsztyńskiej”, dziś minęła 81 rocznica jego śmierci.
Prezes Grupy WM Jarosław Tokarczyk i redaktor naczelny „Gazety Olsztyńskiej” Igor Hrywna złożyli kwiaty na grobie przedwojennego redaktora Seweryna Pieniężnego.

— W tym roku obchodzimy 135-lecie wydania pierwszego numeru „Gazety Olsztyńskiej”. To dla nas ważna rocznica — mówi Jarosław Tokarczyk, prezes Grupy WM, wydającej „Gazetę Olsztyńską”. — A teraz w lutym przypadają dwie ważne rocznice: śmierci i urodzin Seweryna Pieniężnego. To on w przedwojennym Olsztynie kontynuował dzieło swoich poprzedników. Wydawał „Gazetę Olsztyńską”, ale też polskie książki m.in. powieści Henryka Sienkiewicza, był inspiratorem wielu akcji patriotycznych. Historia go zapamiętała jako odważnego redaktora, błyskotliwego dziennikarza i nowoczesnego wydawcę.

Seweryn Pieniężny urodził się w Olsztynie w 1890 roku, zginął w niemieckim obozie Hohenbruch w 1940 roku. Jego szczątki zostały sprowadzone w 1946 roku do Olsztyna.


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD