Żurawie już są, więc może i wiosna się zbliża?

2021-02-23 17:09:00(ost. akt: 2021-02-23 16:46:44)

Autor zdjęcia: Agnieszka Jurkiewicz/ Lasy Państwowe

Agnieszka Jurkiewicz, sekretarz Nadleśnictwa Olsztynek, żurawie zobaczyła i sfotografowała w okolicach Nadrowa. Internauci donoszą, że ptaki od jakiegoś czasu można spotkać i w innych miejscach naszego regionu. Czy to znak nadchodzącej wiosny?
Nie tylko obowiązujące ostrzeżenia meteorologiczne dotyczące roztopów są dowodem na to, że robi się cieplej. Wiele osób także w przylatujących żurawiach chce widzieć znak nadchodzącej wiosny.

W Olsztynie do czwartku temperatura powietrza będzie rosła i w końcu na termometrach zobaczymy 11 stopni. W kolejnych dniach ma być kilka kresek mniej, bo na piątek i sobotę prognozuje się 7 stopni ciepła.

Z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że do 27 lutego niemal w całym kraju średnia dobowa temperatura będzie dodatnia, jedynie na północnym wschodzie oraz w rejonach podgórskich Karpat będzie nieznacznie poniżej 0⁰C. W kolejnych trzech dniach widoczne jest ochłodzenie, a od 3 marca ponowne ocieplenie, nawet do wartości około 5⁰C. W dniach 7 i 8.03 w północno-zachodniej połowie kraju nastąpi ochłodzenie.

IMGW opublikował też eksperymentalną prognozę długoterminowej temperatury i opadów na kwiecień - czerwiec 2021 roku.

Co z niej wynika? Po pierwsze, w kwietniu i w maju może padać więcej niż miało to miejsce w latach 1981-2010, które stanowią dla meteorologów punkt odniesienia. Jeśli chodzi z kolei o temperaturę powietrza, to najprawdopodobniej będzie cieplej niż we wspomnianym okresie.
Żuraw jest ptakiem wędrownym, który z terenów Polski odlatuje jesienią (październik/listopad) i powraca pod koniec lutego lub w marcu. Występuje w pojedynczych parach w siedliskach bagiennych, w lasach oraz w pobliżu wód; tylko na terenach otwartych. Gniazduje w olsach, na trzcinowiskach nad rzekami bądź jeziorami oraz na torfowiskach. Pojawia się także na pastwiskach i polach (poza sezonem lęgowym). W stadach spotykany jest tylko podczas wędrówek. Gniazda zakłada w postaci roślinnych kopców na mokradłach. Żurawie to doskonali lotnicy, wędrujący w dużych stadach w ukośnych liniach lub kluczach w kształcie litery V. Prędkość lotu jest umiarkowana, a pułap wysoki.
Źródło: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego

 Rzeźba
Fot. Zbigniew Woźniak
Rzeźba "Warmińskie żurawie" w parku Centralnym


Cechą charakterystyczną żurawia jest prosta sylwetka, wygląda on dumnie i smukło. Długie nogi i szyja dodają arystokratycznego szyku. Ptak ten osiąga do 1,5 m długości, rozpiętość skrzydeł wynosi około 2,5 m. Grzbiet i ogon ozdobione są dekoracyjnymi wręcz piórami. Dieta żurawi składa się przede wszystkim z pokarmu roślinnego, który zdobywają brodząc niespiesznie po płytkich wodach. Urozmaiceniem diety roślinnej są niewielkie mięczaki, owady, a czasami nawet płazy.

Taneczny krok żurawi jest dla nich formą komunikacji. Najmłodsze w stadzie osobniki uczą się w ten sposób życia społecznego. W późniejszym okresie sposób poruszania się oznacza zagrożenie, dominację czy zaloty. Gody to niezwykły pokaz taneczny i aktorski. Wyrzuty skrzydeł, obroty, podskoki, to wszystko elementy romantycznych zawirowań żurawiej pary.

W październiku żurawie zbierają się w tak zwane zlotowiska, przygotowując się w ten sposób do opuszczenia kraju na zimę.

Źródło: Lasy Państwowe