Jak zadbać o seniora, gdy mieszkasz daleko?

2021-02-21 08:15:00(ost. akt: 2021-02-19 14:54:58)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Czas pandemii to trudny czas dla osób starszych i ich rodzin. Szczególnym wyzwaniem jest sytuacja, kiedy osoba starsza mieszka sama. Z myślą o nich powstał bezpłatny poradnik w wersji online — „Jak zadbać o seniora, gdy mieszkasz daleko?”.
Wśród 80-latków aż trzy osoby na cztery to osoby samotne. Coraz częściej też osoby starsze mieszkają same. Dzieci wyjeżdżają za granicę, do innych miast. Starzejący się rodzice, którzy zostają sami, nie potrzebują wsparcia, kiedy są jeszcze zdrowi. Problem pojawia się, kiedy zaczynają chorować, stają się zniedołężniali. Im więcej mają lat, tym problemów przybywa.

Sytuacja osób starszych pogorszyła się także w czasie pandemii. Musieli skonfrontować się z przymusową izolacją i brakiem osobistego kontaktu nie tylko z rodziną, ale także znajomymi. Z myślą o nich Federacja FOSa stworzyła bezpłatny poradnik: „Jak zadbać o seniora, gdy mieszkasz daleko?”, który jest jednym z przedsięwzięć kampanii społecznej „Potrzebni”.

Pożyteczne porady

— „Zachowajmy dystans, ale bądźmy w kontakcie” — takie hasło już na początku pandemii,  w marcu 2020, rzuciła Społeczna Rada Seniorów Województwa Warmińsko-Mazurskiego, której jestem członkiem — mówi Stanisław Brzozowski, rzecznik praw osób starszych województwa warmińsko-mazurskiego. — Dobry kontakt z rodziną, sąsiadami, znajomymi to jeden z motywów poradnika „Jak zadbać o seniora, gdy mieszkasz daleko?”, który przygotowała na zlecenie FOS-y Magdalena Spiczak-Brzezińska.

Dzięki dobremu, częstemu kontaktowi, jeśli nie bezpośredniemu to telefonicznemu lub za pomocą komunikatorów internetowych, osoba starsza nie tylko uniknie najgorszych skutków samotności, m.in. depresji, poczucia, że jest się nikomu niepotrzebnym, zapomnianym. Żadna babcia, do której wnuki dzwonią częściej niż raz w roku, na Dzień Babci, metodą na wnuczka oszukać się na pewno nie da — podkreśla rzecznik.

I dodaje: — W poradniku znajdą państwo pożyteczne porady dotyczące diety i trybu życia, porady ściśle medyczne, a także kilka stron ważnych telefonów i adresów w Olsztynie i okolicy, niezbędnych w sytuacji, kiedy osoba starsza wymaga już poważniejszej pomocy, sama zaś nie jest w stanie jej sobie szybko i skutecznie zorganizować — zaznacza Stanisław Brzozowski.

Trudna sytuacja seniorów w czasie pandemii, stres, który dziś jest nieodłącznym elementem codzienności, nie sprzyjają dobrej kondycji zdrowotnej i psychicznej. Czasem jednak zarówno seniorzy, jak i ich rodziny, nie bardzo wiedzą, gdzie szukać wsparcia.

— Sytuacje, w których potrzebujemy pomocy, a nie wiemy, do kogo moglibyśmy się po nią zwrócić, są trudne dla większości z nas — przekonuje Marcin Borkowski, psycholog z Federacji FOSa. — Nikt nie lubi czuć się jak w potrzasku. Przedłużający się stan bezradności połączonej z poczuciem osamotnienia to równia pochyła dla negatywnego myślenia o świecie, o sobie i własnej przyszłości, a to przecież dobrze znana triada depresyjna. A zatem u tych seniorów, którzy jeszcze przed pandemią żyli w poczuciu izolacji społecznej, obecna sytuacja z pewnością obudziła dodatkowe demony, z którymi często muszą sobie radzić w pojedynkę.

Jak najmniej stresu

Są też narażeni na stres. Jak podkreśla psycholog, w wypadku seniorów, których organizm gorzej sobie radzi z chorobami, ważne jest, aby takich sytuacji stresowych było jak najmniej. W walce ze stresem może pomóc właśnie poradnik.

— Mimo że poradnik napisany został dla opiekunów osób starszych, to przecież w ostateczności najbardziej skorzystają na nim właśnie seniorzy — ocenia psycholog. — W końcu to oni są adresatami wszystkich zamieszczonych tam pomysłów i rozwiązań. W ogóle dobrze by było, gdyby osoby starsze również miały tę pozycję u siebie w domu, bo jest tam wiele cennych informacji, które mogą im się przydać w codziennym życiu — uważa.

I dodaje: — Coraz częściej mamy do czynienia z Zespołem Stresu Opiekuna. Opiekunowie osób starszych niejednokrotnie całkowicie rezygnują z kariery zawodowej oraz życia towarzyskiego, by służyć pomocą schorowanemu członkowi rodziny. To życie wypełnione ciężką pracą 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Dlatego tym bardziej ważne jest to, żeby osoby te zadbały o siebie, żeby regularnie i w miarę zdrowo się odżywiały, dbały o odpowiednią ilość snu i ruchu, żeby nie zamykały się na kontakty z innymi ludźmi, a zwłaszcza, żeby korzystały z pomocy specjalistów (psychologów, terapeutów) oraz grup wsparcia, jeśli takie są w mieście.
Bezpłatny poradnik można pobrać ze strony: https://potrzebni.org.pl
Katarzyna Janków-Mazurkiewicz