Jak będą zamykać, to nas pierwszych

2021-02-19 12:12:43 (ost. akt: 2021-02-19 14:11:18)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Dziś najtrudniejsza sytuacja epidemiologiczna jest na Warmii i Mazurach. Jeśli rząd w związku ze skokiem liczby zakażeń w całym kraju, zdecyduje się na wprowadzanie restrykcji regionami, to w pierwszej kolejności dotkną one nasz region.
Koronawirus coraz bardziej daje znać o sobie na Warmii i Mazurach. Ubiegłej doby mieliśmy w regionie 732 nowe przypadki Covid, więcej zachorowań było tylko w dużo ludniejszych regionach: Mazowszu, Śląsku i Pomorzu. W kraju było 8777 nowych zachorowań, zmarło 241 osób.

Od 9 lutego nasz region przoduje w statystkach nowych zakażeń koronawirusem. Średnia zakażeń z ostatnich siedmiu dni przypadająca na 100 tys. mieszkańców, wynosi 37,96 i jest najwyższa w Polsce ( średnia dla kraju to 17,19). Najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie nidzickim, gdzie wskaźnik zachorowań na 10 tys. osób wynosi obecnie 15,27, w Olsztynie ( 12,34), powicie bartoszyckim ( 8,79), i powiecie olsztyńskim ( 8,57).

Jaka jest przyczyna zachorowań w woj. warmińsko-mazurskim? Bo dziś niemal co drugi test na Covid w Olsztynie i powiecie olsztyńskim daje pozytywny wynik, a w powiecie bartoszyckim i nidzickim już prawie 60 proc. wykonywanych testów jest dodatnich.

Być może sprawcą jest brytyjska odmiana koronawirusa, bardziej zaraźliwa. W przyszłym tygodniu będziemy wiedzieli, czy na Warmii i Mazurach jest już ten wirus.

— Szkolimy naszych pracowników w sekwencjonowaniu genomu wirusa. Badania będą wykonywane w naszym laboratorium — powiedział nam Janusz Dzisko, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie. — Choć patrząc na to, co się dzieje, że liczba zakażeń rośnie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, graniczące z pewnością, że wirus brytyjski u nas jest.

Niemniej, jeśli liczba zachorowań zacznie zbliżać się w okolice 10 tysięcy dziennie, to pewnie czeka nas krok wstecz, gdy chodzi o luzowanie obostrzeń. Trzeba się liczyć z powrotem obostrzeń. I wcale niewykluczone, że będziemy mieli tu do czynienia z tzw. regionalizacją, o czy mówił kilka dni temu prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. Covid-19, przestrzegając przed trzecia falą pandemii.

— Bardzo możliwe, że będziemy wracali do systemu regionalizacji. To jest cały czas rozważane — powiedział prof. Horban, dodając, że kluczowe będą najbliższe dwa tygodnie.

Jeśli obostrzenia będą wprowadzane tam, gdzie jest dużo zachorowań, to w pierwszej kolejności restrykcjami zostałyby objęte Warmię i Mazury, bo —jak pokazują dane — dawno już straciliśmy status zielone wyspy, gdy chodzi o zakażenia koronawirusem.

Andrzej Mielnicki

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mariusz #3060822 20 lut 2021 08:55

  nabieram coraz więcej przekonania, że ta cała walka z Covid, to jak próba pozbycia się z powietrza dwutlenku węgla albo pary wodnej dodatkowym tematem są maseczki (ciekawe czy ktoś policzył ile teoretycznie śmieci wyprodukowała ludzkość, tylko przez tą maseczkową politykę?) abstrahując od tego, ze wyrzucenie jej do śmieci powoduje uwolnienie wirusów i ich swobodne podróżowanie z parą wodną właśnie może zamiast wprowadzać coraz to inne obostrzenia powinniśmy skupić się na sprawnym leczeniu powikłań pocowidowych.??!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Kamila Laskowska #3060821 20 lut 2021 07:21

  Tak,tylko trzeba po równo wszystkich traktować, zamknięte szkoly?a zapewniona opieka dla dzieci mam niepracujących w przedszkolu?dlaczego my znowu mamy zostac w domu z nieszczęsliwymi 7,8,9 latkami to samo odwolane zajęcia dla dzieciaków z downem i innymi niepelnosprawnosciami? kazdy z nas chce by dzieci byly szczesliwe a nie tylko wybrane:(

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. krzroy #3060789 19 lut 2021 16:04

  Oto do czego prowadzi m.in. otwieranie lokali przez "zbuntowanych" restauratorów.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5