Zwolnienie z kapslowego? Radni przygotowują projekt uchwały

2021-02-18 18:08:40(ost. akt: 2021-02-18 18:10:49)
Jest szansa na zwolnienie przedsiębiorców z części "kapslowego"

Jest szansa na zwolnienie przedsiębiorców z części "kapslowego"

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W niektórych kwestiach rozmowy idą zaskakująco szybko. Jeszcze do niedawna o zwolnieniu olsztyńskich przedsiębiorców z części opłaty za „kapslowe” radni wypowiadali się tylko z zainteresowaniem, ale sprawa nie trafiła nawet na komisję. Aż tu nagle...
Przypomnijmy, że na częściowe zwolnienie zdecydował się elbląski ratusz. Tamtejsi restauratorzy i właściciele pubów zapłacą o 33 proc. mniej „kapslowego” przez 4 miesiące. W Olsztynie temat został potraktowany dość ostrożnie, bo najpierw z zainteresowaniem wypowiedzieli się niektórzy radni, a później podkreślono, że temat musi trafić na komisję, żeby można go było zaproponować na sesji Rady Miasta. Olsztyn ma oczywiście własne inicjatywy, np. olsztyński pakiet pomocowy (m.in. ulga w wysokości czynszu najmu i dzierżawy gruntu, ulgi w podatkach od nieruchomości, a także środków transportu) czy zmniejszenie opłat za ogródki restauracyjne.

Do tej pory ratusz był więc ostrożny. I trudno się dziwić, bo kapslowe wspomaga wiele inicjatyw. Na tę kwestię kładł nacisk szef miejskiej Komisji Budżetu i Finansów prof. Mirosław Gornowicz.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Otwieranie lokali to krzyk rozpaczy

Otwieranie lokali to krzyk rozpaczy

Każdy samorząd pomaga przedsiębiorcom na tyle, na ile ma możliwości, warunki budżetowe. Nasz budżet jest bardzo napięty. Wprowadziliśmy olsztyński pakiet pomocowy dla przedsiębiorców i na razie on jest tym obowiązującym — mówiła nam poprzednio Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta w Olsztynie.

Jednak w ostatniej wypowiedzi, której udzielił nam radny Łukasz Łukaszewski z KO, można było się doszukać pewnej zmiany frontu.

Do sesji mamy jeszcze trochę czasu, ale mogę powiedzieć, że myślimy o tej kwestii — zdradził radny.

Ratusz udzielił nam jednak jeszcze ciekawszej odpowiedzi.

Z powodu pandemii wielu przedsiębiorców, m.in. z branży gastronomicznej, znalazło się w trudnym położeniu. I zasadnym jest częściowe zwolnienie ich z opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, zwłaszcza że pozwoliła na to tarcza antykryzysowa. Z takim wnioskiem zapewne wystąpi koalicja rządząca, być może nawet już na najbliższej sesji Rady Miasta — poinformowała nas Marta Bartoszewicz.

Co na to koalicja rządząca miastem?

Jest to wielce prawdopodobne. Chcemy zgłosić taki projekt na najbliższej sesji. W piątek prawdopodobnie poinformujemy o wszystkich szczegółach — mówi Łukasz Łukaszewski.

Do tematu wrócimy.

PJ